Apua kaipailisin!!!

Anonyymi

Olen etävanhempi, meillä on yhteishuoltajuus. Lapsemme on jo 17 vuotias, täyttää talvella 18, opiskelee ja käy töissä opiskelujen ohella.

Eilen lapsi laittoi minulle viestiä että lähivanhempi aikoo muuttaa toiselle paikkakunnalle, kauas lapsen koulusta sekä työpaikasta eikä lapsi halua missään nimessä muuttaa hänen kanssaan sinne, itse asun toisella puolella Suomea joten muuttaminen minunkaan luokse ei ole vaihtoehto.

Yritin puhua lapselle että saisi lähivanhemman suostumaan että lapsi muuttaisi opiskelija-asuntolaan paikkakunnalle jossa nyt asuu jottei tarvitsisi koulupaikkaa vaihtaa ja irtisanoa työpaikkaa mutta sain sen käsityksen niistä viesteistä ettei lähivanhempi tähän suostu.

Mitä muita vaihtoehtoja tässä minulla on auttaa lasta? Mitä tapahtuu jos en esimerkiksi suostu allekirjoittamaan muuttoilmoitusta? Kuinka paljon tässä tilanteessa kuunnellaan lasta mitä hän haluaa kun on vahvat perustelut kuitenkin sille että asuisi jo omillaan, opiskelupaikka sekä työpaikka vanhalla paikkakunnalla. Itse olen valmis auttamaan lasta saamaan asunnon nykyiseltä paikkakunnalla, auttamaan vuokranmaksussa yms. Kuluissa mitä siitä seuraa.

20

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Iso lapsi ei hyppää vanhemman käskyn mukaan vaan voi toteuttaa omat, hyvät suunnitelmat tutussa ympäristössä ja pitää ystävänsä. Johan on itsekästä ajattelua exälläs että lapsen pitäisi tyhjän päälle hypätä itsensä muuton ja työpaikan vaihdon vuoksi! Nuoren toiveita syytä kunnioittaa.

    • Anonyymi

      Lapsesi on melkein aikuinen hän voi tosiaanki muuttaa omilleen, hän saa , opintotukea, ja asumistukea, ja teiltä molemmilta elatusta. Ei hänen tulevaisuuttaan saa pilata, vanhempien kiukuttelulla.
      Minun tyttäreni muutti jo 16 vuotiaana omilleen, kun se lukio mihin halus ja pääsi ,sijaitsi toisella paikkakunnalla, hän kävi myös vähän töissä, ja pärjäsi oikein hyvin ja kirjoitti hyvät arvosanat, nyt hän valmistui jo terveydenhoitajaksi.

    • Anonyymi

      Alaikäistä lasta sosialiivirasto kuntele jo 12 vuotiasta lähtien.Joten ei mitään hätää . Opiskelija kämppä ja 100% sosialivirasto puoltaa asiaa.Tulehan hän seraavaksi 18v.Soita alustasti sossun.älä jätä vimetinkaan asioita. Maksako isä elatusmaksut 18 vuotiaasen ? Tytär voi opiikselijana hakea ITSE 18 VUOTIAANA ELATUS APUA ISÄLTÄ.Saa siis ainakin 2vuotta etenpäin itselle,Ei sinulle. Kysy aihe sosialivrasto samalla ,Saat kaikki oikeat tiedot realiajalla

      • Anonyymi

        Koulutus on ilmaista 18 ikävuoteen saakka , ja 18 aikuisen ihmisen tulee hakea opintotukea ja asumistukea, ei esim työtön isä voi mitään elatusta maksaa, kun itsekin elää kelan rahoilla.


      • Anonyymi

        Timon "lapset" ei halua nähdä timoa


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Karilla on iso kasa halkoja ja orava kurkistaa ikkunasta. Sisällä käsi käy.

      • Anonyymi

        Petrillä on iso kasa halkoja ja orava kurkistaa ikkunasta. Sisällä käsi käy.


      • Anonyymi

        Petrillä on iso kasa halkoja ja orava kurkistaa ikkunasta. Sisällä käsi käy. Petrillä on iso kasa halkoja ja orava kurkistaa ikkunasta. Sisällä käsi käy.


    Ketjusta on poistettu 59 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe