Nissan Cedric

kaapo

Pitäis saada tietoa cedricistä.
Elikkäs kuinka toimiva se on? lähinnä 2.8D:stä haluaisin tietoa. ja kuinka isot verot on tässä pelissä? kiitos jo etukäteen :)

5

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ceduilija

      Cedrikki on edelleen kestävimpiä autoja ainakin koneen osalta, omalla jo 650tkm takana ja konetta ei koskaan edes avattu! Dieselvero pyörii siinä 600e paikkeilla johtuen 2000kg massasta. Kori pyrkii ruostumaan, mutta kunnon peltityöt pelastavat. Hyvä hankinta edulliseksi käyttöautoksi. Koneessa n100hv ja yli 200NM vääntö.

      • Stanu

        Niin tais kuitenkin olla 62kW eli 84hv ja vääntöö 159Nm ainakin vapari LD28.


      • Anonyymi

        Pieni korjaus.
        Tehot on 84 hv, joskaan noin pieneltä vaikuttavat tehot ei sellaiselta ajaessa tunnu. Vääntöäkään ei päätä huimaavasti ole, taisi olla 150N verran, mutta autolla pystyy silti pyöräyttään vaikka donitsin, jota en suosittele alimitoitetun perän takia. Eikä sellaiselle lapsellisuudelle pitäisi olla aikuisella miehellä, eikä naisella tarvettakaan. Cedricit alkaa olla museoautoja, joten ei senkään takia. Vanhaa ei kannata rääkätä.


    • Jaska6u

      Kestävä auto, mannelaivan maineessa.
      Kestävä peli, mutta 20 vuotta paskaa on kyllä tehnyt tehtävänsä.
      Yleensä ongelmattomia kuitenkin.
      Koneessa on yläpuolinen nokka-akseli ja remmijakopää.

      Joskus näkee paleneita kannentiivisteitä, ja yleensä kone alkaa kulahtamaan 400tkm tietämillä.
      Mutta varmasti monet näistä on koneremontoitu.
      Toivottavasti löydät omasi.

      Tehoa tuntuu ainakin laurellissa olevan kivasti.
      Uudemmissa vuosimalleissa on tietääkseni tehokkaampi kone, huippunopeus on n.170km/h.
      Jättää monta bensa-autoakin.

      • Cedricisti

        Cedricin LD28 moottorissa EI OLE REMMIÄ vaan ketju. LD28:n valurautakansi EI MENE KIEROON niinkuin alumiinikantisen Laurelin moottori.

        Ja tosiaan, Cedricin kori on 20 vuodessa ruostunut pahoin, itselläni ei pohjassa ollut yhtään reikää/ paikkaa, mutta helmat läpimädät ja runkopalkki oli takasillan ylityksessä & sen takapuolella kanssa läpimätä, ja vaihdoin siis molemmat. Rakensin koria 8 kuukautta. Onpahan autoa vähäksi aikaa ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      2831
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1584
    3. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    10. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    Aihe