Meillä vihdoin (9v jälkeen), veljeni aikoo lunastaa jakamattoman kuolinpesän, kotitalomme. Perunkirjoituksessa katsottu 30 000 arvoiseksi. jako olisi siis kolmelle 10 000 kullekin. Kysynkin, kuuluuko veljelleni tuo 10 000 kun hän saa talon ja jää siihen asumaan, vai kuuluuko 30 000 jakaa minun ja sisareni kesken?
Meneekö pesänjako oikein?
Anonyymi
22828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
"Meillä vihdoin (9v jälkeen), veljeni aikoo lunastaa jakamattoman kuolinpesän, kotitalomme. Perunkirjoituksessa katsottu 30 000 arvoiseksi. jako olisi siis kolmelle 10 000 kullekin. Kysynkin, kuuluuko veljelleni tuo 10 000 kun hän saa talon ja jää siihen asumaan, vai kuuluuko 30 000 jakaa minun ja sisareni kesken?"
Tietenkin veljelle kuuluu se 10.000 €, saisihan hän sen mikäli talo myytäisiin ulkopuolisellekin. Mistä näitä id**tteja oikein sikiää?
Täällä idiootti vastaa.....toki veljelle kuuluu 10 000 silloin kun talo menisi vieraalle, mutta nyt hän siis on oikeutettu taloon sekä kymppitoonniin......väännäppäs, fiksu, minulle laki pykälien mukaan ja vaikka rautalangasta, MIKSI?
"Täällä idiootti vastaa.....toki veljelle kuuluu 10 000 silloin kun talo menisi vieraalle, mutta nyt hän siis on oikeutettu taloon sekä kymppitoonniin......väännäppäs, fiksu, minulle laki pykälien mukaan ja vaikka rautalangasta, MIKSI?"
Koska hän on oikeutettu saamaan kolamnneksen kaikesta pesän omaisuudesta. Ei se, että veli ostaa muut kuolinpesän osakkaat ulos tarkoita, että hänen pitäisi menettää oma osuutensa.
Perintökaari. Löytyy lakikirjasta ja Finlex-palvelusta. Nyt tarvitsee enää vain a) osata lukea ja b) ymmärtää lukemansa. Veikkaan, että tuon b-kohdan kanssa tulet kokemaan ongelmia. Tsemppiä kuitenkin!
Eli veli maksaa muiden osuudet muille. Eihän siinä 30 tonnin paikassa mitään ylimääräistä kymppitonnia ole.
Veljellä on se oma osuutensa,ei hän sitä osta,vainbsisaruksien osuudet.
Kannattaa odottaa Lawetin jakoa;). Se menee pilkun tarkasti.
10 000 kummallekkin, ja talo jää veljelles. piste
Kuvitellaanpa, että veli antaisi 15 000 molemmille sisaruksilleen. Sitten hän myisi talon vaikka sillä arvioidulla 30 000:lla. Hän saisi maksettua takaisin velan, jonka oli ottanut sisarosuuksien maksamista varten. Eli hänelle jäisi tyhjää kouraan.
Jos taas hän antaisi kummallekin 1/3 perinnöstä, eli 10 000 per sisarus, ja sitten myisi, hänelle jäisi myös 10 000.
On helppoa nähdä asioita vääristettynä surulla, katkeruudella, kateudella ja muilla tunteilla. Olisi hienoa, jos jokainen perikunta osaisi hoitaa perinnönjaon sovinnossa. Kuitenkin tarvitaan vain yksi itsekäs änkyrä, jotta sovintojaosta tulee mahdottomuus. Sisarukset, jotka rakastavat toisiaan ja osaavat toimia eettisesti ja reilusti, voisivat pitää kotitalonsa yhteisessä omistuksessa, maksaa vuokraa, remontoida, kaikki sovittaisiin yhdessä. Jokainen hyötyisi. Riitelystä hyötyvät vain sian ajajat.
Lawetti tietää, koska Lawetti vihaa lakia, oikeutta ja ihmisiä. Ihmisistä varsinkin juristeja, jotka eivät ole Lawetin mukaan ihmisiä.
Mun käsityksen mukaan veli ei anna siskoilleen mitään, vaan perikunta. Kaikille kymppitonni ja kättä päälle.
Jos tilan arvo on 30.000 euroa, jako menee oikein, kun veli lunastaa sisrusten osuudet maksamalla kumpaisellekin 1/3 osan arvosta eli 10.000 euroa.
Perukirja-arvo ei kuitenkaan sido. Jos tilan käypä arvo eli todennäköinen myyntihinta nyt olisi vaikkapa 45.000 euroa, sisaret voisivat vaatia osuuksinaan 15.000 euroa. Toinen asia on, syntyisikö sopujakoa, jos veli pitäisi kiinni 30.000 eurosta.
Miten tää nyt voi olla niin vaikeeta?
1) Veli on siis ostaja, ja hän lyö pöytään 30 000e rahaa.
2) Tämän jälkeen kuolinpesässä tehdään jako, ja kaikki 3 osakasta saa 10k eur kukin.
Eli veli saa talon 20 000 eur:lla.
Niinpä, ihan ala-asteen matematiikkaa. 30000/3=10000.
Veli ei saa taloa, hän ostaa 2/3 talosta. 1/3 kuuluu jo valmiiksi hänelle.
Tällaisia outoja jakokäsityksiä kuten tässä ap lla tulee usein. Onko laskentotunnilla nukuttu.
Lintsattu.
Perunkirjaan merkattu arvo ei ole sama kuin markkina-arvo. Hinta on arvioitettava ulkopuolisella asiantuntijalla.
Totta tuokin. Varsinkin jos arvo on yhdeksän vuoden takaa, niin arvonnousu tai -lasku voi olla huomattava. Samalla laskukaavalla se silti menee, jokaisen osuus on 1/3 riippumatta nykyhinnasta.
Toki oman osuutensa saa myydä vaikka eurolla halutessaan.
Veljen 1/3 osuus kuuluu tietenkin hänelle, eli sen suhteen ei ole mitään epäselvyyttä.
Sen sijaan jako pitää tehdä nykyarvon mukaan, mikäli kyseisen kiinteistön arvo on noussut, niin lunastushinta perukirjoitusarvoa korkeampi, mikäli se on laskenut, niin lunastushinta on perukirjoitusarvoa alempi. Otetaampa kaksi esimerkkiä:
Perukirjoitusarvo 30.000 €, lisärakennusoikeutta on tullut reippaasti lisää, käypä markkinahinta 300.000 €, lunastushinta 300.000 €.
Muuttotappiopaikkakunta, perukirjoitusarvo 30.000 €, nykyarvo 15.000 €. Eli lunastushinta 15.000 €.
Perukirjaan mekitty arvo ei siis ole ratkaiseva, vaan nykyarvo. Kirjallinen arviolausunto maksaa alle tonnin, eli nyt vain ottamaan rohkeasti yhteyttä oman alueen kiinteistönvälittäjään.
Pitää muistaa, että alihintainen luovutus on aina lahjaveron alainen!
Voihan pesänjako mennäkin. Kävin ärrällä juuri
https://youtu.be/MQVojMXO7Mk
Voihan tuota ihan maalaisjärjellä ajatella, jos sitä on. Kun 30000 euron talosta saa 10000, niin sitten on saanut siitä kolmanneksen. Ja jos toinen sisarus on myös saanut 10000, niin ei sille kolmannelle ole mistään tyhjästä ilmestynyt lisää perittävää. Väkisinkin veljen osuus on myös 10000. Ajatteli sitä sitten millä päällä tahansa.
Ja kuten todettu, 9 vuoden takainen perunkirjoitusarvo ei ole se millä kiinteistöä lunastetaan nyt. Päivän arvo on ratkaiseva.
Jos veljesi ei ole veljesi, saat siskosi kanssa 30 000 puoliksi. Jos kuitenkin veljesi on veljesi, saattes te siskokset 10 000 kumpikin.
Matikan numerosi todistuksissa?
Tuohon pitää saada vielä varmistus Lawetilta.