Jos poraan sähköjohtoon niin onko vaaralliasta

Anonyymi

Entäs jos veistelen puukolla johdosta eristeen pois? Onko sähköiskun vaaraa jos johdossa on suojamaadoitus?

5

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole sähköiskun vaaraa, jos porailemasi ja veistelemäsi sähkölaitteet ovat jännitteettöminä etkä myöskään kytke niihin jännitettä operaatioidesi jälkeenkään.
      Tuossa tilanteessa on oletuksena, ettet ole poraillut tai veistellyt jo aiemmin sitä porakonetta, jos se on ns. verkkovirralla toimiva.
      Suojamaadoitus ei suojaa sähköiskulta jännitteellisissä johtimissa esim. siinä tapauksessa, että upotat sähkölaitteen vedellä täytettyyn kylpyammeeseen ja menet lorkkimaan sitä vettä. Tuossa tilanteessa ei pala myöskään sulake, mutta vikavirtasuoja suojaa sähköiskulta, koska se reagoi vaihejohtimen ja nollan väliseen jännite-eroon, joka syntyy edellämainitun kaltaisessa tapauksessa.
      Sulake ei suojaa, koska edellämainitun kaltaisessa tilanteessa virta ei kasva niin suureksi, että sulake palaisi. Ihmiselle kuolettava sähköisku on milliamperiluokkaa, kun taas normisulakkeiden osalta puhutaan ampeereista, 6A, 10A ja sellaisia.

    • Anonyymi

      Entäs jos poraankien naapurin seinällä levaan MMJ-kaapeliin. Omaan kaapeliin en viitsi kokmeilla. Tai lyön siihen puukolla. Tuleeko sähköisku?

      • Anonyymi

        Jätä ne porailut vähemmälle ja opettele vaikka oikeinkirjoitusta.


    • Anonyymi

      Älä käytä metallin poraamiseen tarkoitettua poranterää. Puu- tai betoniterä on turvallinen.

      • Anonyymi

        Eikös tuommoinen olisi parempi suorittaa sähköporalla. Puuhun porataan puuterällä ja betoniin betoniterällä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2993
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1417
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe