Jos niitä ei kukaan halua edes ilmaiseksi huollettavakseen, ja kiinteistöverot, pitää pitää kunnossa jotta ei tule kunnalta sakkoja rumasta ympäristöstä, nurmikot pitää olla aina kunnossa, lumittyöt aina tehtynä jne...
Maaseudulla sijaitsevat perintökiinteistöt voivat olla suuri rasite.
Anonyymi
7176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No ei tarvitse pitää kunnossa. Ja voihan sen lahjoittaa pois, vaikka kunnalle.
Jos matkustat junalla Helsingistä Turkuun, tai Vaasaan, niin pihojen maisemat ovat täysin erilaisia, kuin jos matkustat Helsingistä Joensuuhun. Autioituneita, laudat ikkunoissa olevia taloja, pihat kasvavat horsmaa, seasta pilkottaa ruostuneita maataloustyökaluja ja muita esineitä, jne..
Kyllä, ja sama ero näkyy, kun siirtyy Torniosta Haaparannan puolelle. Itäsuomalaiset ovat tämän maan "venäläisimpiä" kiinteistön hoitajia, mutta myös länsisuomalaisilla on oppimista ruotsalaisista.
Avaaja on kaikesta huolimatta oikeassa.
Maaseudulla ei tarvitse haja-asutusalueella minkään kunnan tms takia ajella nurmikoita, tai rikottuja ikkunoita korjailla.
On meilläkin sisaruksilla plus toisella vanhemmallamme kiinteistö, pieni mutta asuintalo plus muu rapistuu. Vanhemmallamme hallintaoikeus, ei asu kiinteistöllä.
Pitäisikö tuo kiinteistö kenen pitää kunnossa? Kun kellään perillisistä ei ole rahaa remontteihin,eikä leskelläkään alkuunkaan ollut halua jäädä kiinteistölle puolison kuoltua.
Periaattessa me perillisethän emme edes saa ottaa hallintaamme millään tavalla sitä kiinteistöä, koska on se lesken hallintaoikeus.
Jakamaton pesä.
Jakamattomat pesät aiheuttavat kunnanisille päänsärkyä.
Minkähän vuoksi? Täällä eivät ole koskaan aiheuttaneet päänvaivaa. Pahempia ovat uudet omistajat, kun ei yhteystietoja löydy, vaikka vanhemmat ovat elossa.
Kesämökkini pihaa ei aurata talvella.