Genetiikan pioneeri Hermann Mullerin USAhan väsymys

Anonyymi

Ja miksi vitussa USAsta puhutaan kahtena kokonaisena mantereena. USA on Amerikka, mutta Amerikka ei ole USA!

Genetiikan 1920 luvun pioneeri, saksalainen Hermann Muller, joka avasi geenitutkimuksessa uusia luonnonlakeja muutti Kaliforniaan tutkijaksi, mutta josta hän sitten tahtoi muuttaa pois, koska ei nähnyt Yhdysvalloissa tolkua.

S. Mukherjee kirjoittaa:

"Hän oli kyllästynyt Amerikkaan - sen likaiseen tieteeseen, rumaan politiikkaan ja itsekkääseen yhteiskuntaan". (s. 133, Geeni, Intiimi historia, Vastapaino, Tampere, 2019).

USAssa on

1 - LIKAINEN TIEDE

2 - RUMA POLITIIKKA

3 - ITSEKÄS YHTEISKUNTA

Muller muutti Saksaan Berliinin 1930 luvulla.

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vaan USA on yhtä kuin pohjois-Amerikka. Etelä- Amerikka taas on osa missä sijaitsevat Argentiina, Chile yms. valtiot.
      Suomessa puhutaan yeisesti vain Amerikasta kun tarkoitetaan juuri USAa, mutta kun tuon jokseenkin kaikki tulkitsevat tarkoittavan USAa, ei se niin haittaa vaikka tarkkaan ottaen se onkin epätarkka ilmaisu.

      ps. Missä osavaltiossa sijaitsee USA:n pääkaupunki?

      • Anonyymi

        Voi hyvä tavaton! Pohjois-Amerikassa on USA ja Kanada!


    • Anonyymi

      On olemassa pohjois-Amerikka, keski-Amerikka ja etelä-Amerikka.
      Hermanni ei ollu saksalainen vaan yhdysvaltalainen. Syntyi New Yorkissa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3842
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3434
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      106
      3373
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3148
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      79
      3115
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2815
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2590
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2432
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2176
    Aihe