Kokoomus politikoissa on laitansa, mihin laitaan Rydman ryvettyy.
Kirsi Piha sanoutui irti Helsingin pormestari ehdokkuudesta tietystä syystä.
https://yle.fi/uutiset/3-12500730
Kirsi Piha sanoutui irti Helsingin pormestari ehdokkuudesta tietystä syystä.
https://yle.fi/uutiset/3-12500730
Vastaukset 159
Vanhimmat
En tiedä kaverista mitään, mutta lehtijuttuihinkin suhtaudun varovasti, kuin myös naisten sanomisiin.
Minä epäilen Hesaria.
Meetoo:n äänenkannattaja nykyään.
Voisi tehdä vastaavan jutun ranskan pressasta ja hänen opettajastaan, hyi, hyi!
Palstan kylähullut saa vettä myllyyn:)))
No mutta , uskothan sinä koronan ja sekoomuksen NATO-kiimaankin. Nii, mitä tässä nyt on niin epäilyttävää (?!), johan tuo on selvää kun on politikosta kyse.
Tekemällä tehty juttu kun halutaan tuhota jonkin ihmisen elämä lopuksi ikää!!
Somella ja medialla kun on valta ja voima tehdä halutessaan niin. Onko se oikeusvaliton periaatteiden mukaista kun rikosta ei ole tapahtunut!!
Tai sitten koko juttu on demareiden aikaan saannos! Kokoomuksella kun on liian suuri kaula kannatuksessa demareihin nähden, niin sitä pitää nyt madaltaa tulevia vaaleja varten.
Viis siitä jos siinä jonkun ihmisen elämä tuhotaan sivutuotteena!
Ja kokoomusnuoret ovat siis demareita? Se tietysti lupaa hyvää demareille tulevaisuudessa.
Enemmän epäilisin Orpoa
Orpo kirjoittaa " Olen järkyttynyt "
Olisi vain "pöyristynyt"
En tunne tuota henkilöä.
Beng
Asiaton toi HS juttu. Ei pitäisi mollata ihmistä jota ei ole mistään tuomittu. Huonoa journalismia.
Toiviainen hoitaa sen syyttämispuolen, kun KRP totesi, että mitään esitutkintaa ei ole syytä aloittaa.
Juurikin näin ja mieshän ei uskalla enää naiselle mitään, kun Me too -kampanja iskee heti.
oho, jäi sana sanoa pois:)
Sitten nämä 20 v yli-ikäiset puumanaiset hyökkäävät nuorten mies poliitikkojen kimppuun kuten demareissa...
Ja meetoo on kuin pisi sukassa!
Zyskovitsi sanoi meetoon ollessa kuumimmillaan pari vuotta sitten ettei uskalla naisen kanssa enää samaan hissiin.
Sekin on seksuaalista häirintää.
Kyllä on järki jättänyt Suomen kansan.
Kuka se ollu ajojahdin kohteena liekkö Marin.
Tuskin ihan tuulesta temmattu, entä naisten kertomukset.
Toivottavasti toimittaja ei ole johdatellut... "olihan asia niin... Ai tarjosi.. Siis kehotti.... Tarkoitat tuputti..."
Politiikolle vaarallista, jos vähänkin vokottelee nuoria naisia, seassa on puolihulluja feministejä, siitä saa riesan vuosiksi.
Jep, mistä näitä iiris suomeloita piisaa.
Suomen suntyvyys kääntyi taas laskuun, mutta meetoo rehottaa ja Mannerheimintiellä istutaan...
Ihmisille aina vaaransa, että jos sen huonon "mädän omenan" kanssa tuleekin enemmän juttua, kun niitä ei oikein päällisin puolin kykene erottamaan kunnollisista.
Esim. jos mies alkaisi vahingossa seurustelemaan umpinarsistisen naisen kanssa, eikä olisi onnellinen sen vuoksi suhteessa. Sitten jos eroaisi, niin voisi tulla hirveä aiheettomien ja keksittyjen syytösten ja rikosilmoituksen sarja tältä naiselta miehestä tai muulla tavoin tekisi miehen elämästä todella tukalaa esim. valehtelemalla sairaita juttuja tämän vanhemmille ja parhaille kavereille, että menettäisi hyviä elinikäisiä ihmissuhteita tai ainakin että ne huono jäivät paljon, vaikka ei kaikki onneksi uskokaan narsistin valheita esim. jos olisi todella hyvin tuntenut koko ikänsä tuntenut ja kommunikoisi säännöllisesti.
Sitten taas nainen, jos vahingossa rakastuisi mustasukkaiseen ja äärimmäisen omistushaluiseen mieheen, joka ei luottaisi naiseen ja pelkäisi, että tämä voisi pettää häntä jonkun toisen miehen kanssa, kun hän ei ole katsomassa. Tulee mieleen, että pettääköhän sellainen mies muiden kanssa naisparkaa, kun.semmoisia pelkoja naisesta sitten, vai mistä se johtuu? Oli miten oli, selvää kuitenkin ettei semmoisesta suhteesta mitään tulisi mikä ei perustuisi molempien osapuolten luottamuksella, mutta sitten exinä nämä tällaiset miehet taas saattaisivat olla naiselle vieläkin vaarallisempia ja väkivaltaisempia, kuten valitettavasti välillä jostain uutisista joutunut lukemaan😞
Olisi kiva, jos jotenkin voisi erottaa ainakin äärimmäisen pahat ja huonot piirteet ihmisessä ettei sitten hankaloittaisi elämää myöhemmin kohtuuttomasti, jos väärän henkilön kanssa olisi jotain sutinaa, mutta ilmeisesti ainakin toistaiseksi on vain otettava riski, jos haluaa suhteen jossa voisi mahdollisesti olla onnellinen ja toivoa vain parasta🤔
Wille on varmaan epävarma kaveri
Jos olisin joku Kirsti tai muu tärkkisfeministi ilman lasikattoa niin
tekisin e-kunnassa lakiesityksen läpi lasikaton että epävarmoille miehille voitaisiin sallia nuorten naisten vikittely
jos nämä ovat hyvännäköisiä eikä
vikittelijä ole matu vaan veroa maksava rehti suomalainen
jonka todistukset ovat mukana eikä jääneet minnekään
Ps. Olen äänestänyt Willeä ainakin kerran elannon vaaleissa osuuskauppamies ja sen isoäijä on tämä iso rohjo Niin kaunis on maa hieno maa mies hänkin
?
Miten piha liittyy asiaan?
Noin muuten, jotenkin "repäisty" uutisointi, lähenee seiskatasoa. Mulla kutina, ehkä ryydman ite ei joudu oikeuteen, mutta hesati puolestaan voi joutua. Ikäänkuin testailtaisi rajoja. Jos juttu ei mene oikeuteen, varmaankin jsn-n tutkittavaksi.d
Sinällään se ja sama,, kuinka totta toi juttu oli, jostain syystä hesari halus tehdä aiheesta ison jutun ja lopputuloksenahan on joka tapauksessa kundin maineen menetys- Se syy hesarin toimintaan kinnostais.
=DW=
Vähän ihmettelen myös Hesarin tarkotusperiä. Ei pitäs pilata ihmisen elämää ja mainetta jos ei ole selkeää näyttöä tai jotain tuomiota asiassa. HS alentuu juorulehtien tasolle.
Ei poliitikko ole missään erikoisasemassa lain edessä.
Itse Rydman on maineensa pilannut.
Suomi on pimitysyhteiskunta
Jos osaisit englantia näkisit miten julkisesti kuulustelut epäilyt ja muu näytetään USAssa Englannissa ja Australiassa
Näiden maiden kansalaiset tietävät paaallljjooon enemmän ihmisten käuttäytymisestä kuin tynnyrissä pidetyt suomalaiset ruotsalaisrt ja venäläiset pimtykseen tuomitut raukat
Pilata? Kova vauhtia elävä.
Hesari+tekee+viherpolitiikkaa!
Kannatus+on+romahtanut+alle++9%+ja+jotain+pitää+tehdä!
+Nostaa+meetoo+taas+otsikoihin,+ohi+Ukrainan+sodan,+kansallisen+turvallisuuden+ja+helvetillisen+velanoton.
Hesari on romahtanut.
Yliopistomaailmassa käytetään enää vain kolumnien lähteenä, ei tiedejulkaisujen.
Rydman enemmän äärioikeistolainen, äänestyksessä yhdessä persujen mielipiteitten kanssa sen takia Kirsi Piha tuohtui oikeaan laitaan.
Nyt oleva kohu minkä verran perää, olisiko hyvä saada selvyys ettei jää epäselvyyksiä, jos ajojahdista sekin selviäisi Willen maineen takia, kahdeksan nuorta naista takana herättää kysymysmerkkiä.
Omena voi pudota kauas puusta, on käynyt toteen. Tosin en tiedä Willen edesmenneen isänsä poliittista kantaa, mutta isoisä säveltäjä Kari Rydman on tunnetusti vasemmistolainen. Elää ja on 85v ja jossakin oli aiemmin ( ennen kohua) , että Wille on hänelle rakas ja tärkeä. Yleensä lapsenlapset ovat, ei siinä mitään.
Ei se mikään ajojahti ole. Hesari kirjoittaa ihan asiaa ja asiallisesti.
Monista ahdistelu tapauksista on kirjoitettu.
Varsinkin alaikäisten seksuaalinen ahdistelu voi täyttää rikoksen
tunnusmerkit. Tapaukset on tutkittava kuin siinä kuin muutkin
rikosepäilyt.
Pelkkiä epäilyjä ei vielä tarvitsisi tuoda julkisuuteen, vaan ensin pitää tutkia ja jos on syyllinen, niin sitten vasta asia julkiseksi.
Hesari ei ole syyttänyt Rydmania, lehti toi esille tyttöjen esittämät väitteet.
Ei Rydman ole poikkeus, kokoomuksen mielipide on puolustaa häntä ilman muuta.
Vastakkaisissa puolueissa ilman muuta iloisia kunnes sattuu omaan nilkkaan.
Pertikki
Hesari tekee vielä jutun ranskan presidentin vaimosta, kuinka hän vokotteli lukio pojan....
Ilahtuisinko, jos rehti-Rydman vähän illastaisi teinityttäreni kanssa ja pyytäisi kaffelle kotiinsa, että pääsisi vähän painostamaan seksiin juotettuaan ala-ikäistä humalaan? No enhän tästä ilahtuisi. Willen toiminta olisi rehtiä, jos vaan tunnustaisi, että väärin toimittu, pyydän anteeksi. Mutta voipi olla, että kaverin on syystä tai toisesta vaikea tunnustaa mokanneensa. Näitä tyyppejähän löytyy…
Kai epävarma kaveri saa vikitellä nuoria tyttöjä jos nämä ovst hyvännäköisiä
Kaikki ei pysty tai osaa vanhempia leidejä
Eikä vikittelijä ole matu tänne panemaansossuun tullut jonka todistukset ovat jääneet kotiin niin mitä vikittely silloin listan päivittelijöille kuuluu
Ilahtuisitko jos Haavisto pyytäisi alaikäistä poikaasi tiernapoikaharjoituksiin ja...
Minusta homoiluun johdattelu on suurempi synti, sanoo Toiviainen mitä tahansa.
Kansanedustajan edellytetään esiintyvän vakaasti ja arvokkaasti
sekä loukkaamatta toista.
Älä nyt omia ennakkoluulojasi
Ilmanko olet pysynyt naiivina köyhänä
Joivat viiniä lasista. Se on vakaata ja arvokasta...
Korpikommunistit tempaavat pullon suusta...
Ja Vihreät tarjoavat kannabista...
Miehet puolustava sikoja.
Piti kirjoittaa sikoja mutta tuli vahingossa aikoja
Aikansa kutakin nyt saa pimuja vikitellä ja ne alkavatpan ohommat varhain varkain
Alaikäisille on tarjonnut viinaa ! Kansalaisia on erikoisesti kielletty,
ettei kukaan hakisi alaikäiselle viinaa Alkostakaan, koska sitäkin
tapahtuu.
Lukekaa Rydmani vastine Hesarin väitteeseen. Siinä on myös naisten/ tyttöystävien viestejä Rydmanille jotka eivät kerro sellaista mitä Hesari väittää.
Toivottavasti menee oikeuteen niin tulee selvyys. En usko yleensäkään skandaalimakuisia lehtijuttuja. Miten Hesarikin alentunut Seiskan tasolle..?
Alentunut Seiskan tasolle ei alennu, nykyään näkyy toimittajien tasossa mikä lehti julkaisee niitä. Lehdet hakee otsikoillaan lukijoita, Hesari on Ylen jälkeen luotetuin uutisten toimittaja.
Oikeuteen vaan, varmasti oikeutta haetaan ja tyttöjä kuullaan.
Marinista keritään vielä monta sämpylä juttua tehdä, mitä korkeammassa asemassa sen enemmän kiinostaa.
Pertikki
Entä, jos oikeuessa käy näin:
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/32e0e238-08f6-4b11-b84a-23c26eef6064
En lue vaikka uskon Willeä enemmän kuin sekundahesaria
Persu uskoo PersuPravdaa :DDD
Saa käydä.
Hesaria luetaan nykyään parturissa... Salaa.
Hesari kuuluu valtaapitävien sekundaporukkojen kärkikastiin vetää teitä linssiin sen kuin katselette hyvä näin
Linssiinviilattavat lukevat persujen valemediaa HAHAHAHAA....
Mikä motiivi kellään on puolustaa niljakasta alaikäisten juottajaa ?
Miten määrität sanan niljakas?
Wille on lähinnä siivo.
Hesarin toimittaja on usuttanut listan dementikot hyökkäykseen eespäin päivittelijät
Rydman on melkein persu, se on nähty epäluottamus äänestyksissä Rydman erottunu muutaman kokoomus edustajan kanssa persujen kannalle, muutaman ministerin erottamis tapauksessa.
Jos kokoomus edustaja pääsisi sisäministeriksi olisi persut mielissään Rydmanin valinnasta, tulee mieleen natsi-saksan sisäministeri.
Puuttuisi vielä ilmenisi Wille olisi siittänyt lapsen vieraalle, esimerkki lehtolapsesta löytyy tietystä puolueesta.
Kaikista...
Kyllähän mies joka pääsee pimuapa nemaan on oltava miellyttävä kuin Kanerva jota kuollessa kehuttiin maasta taivqkseen miel lyttäväisyydessä
Ei tällä palstalla viihtyjät pääsisi pimun kanssa puusta pitkään
Pitääkö lyttäväisen sitten vielä saada erikseen hesariämmien lupa lappu?
Kauppalehtikin tuli mukaan päivittelemään, tuskin vaikuttaa elintasoomme.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/6999e6e9-3334-48dd-abd6-e5615818903b?ref=ampparit:9bd7
Kuppalehti on merkittävän heikko nykyisin
Niitten on päivittäin tehtävä tikusta asiaa aina ei tapahdu mitään. Ja talousuutisia saa joka paikasta
Esim. huomenna ma ON USASSA UUSI VAPAAPÄIVÄ JOKA ON BIDENIN LUOMA orjuuspäivä se on tänään mutta vapaa pidetään ma
Silloin ei tapahdu taloudessa mitään kun USA lepää
Juttuja on silti pakko keksiä tiistaiksi
Kuppalehdessä parasta olen saanut katsomalla isojen sijoittajasukujen salkkuja
Kuppalehti onnistui myös joulukuussa 2021 kertomaan uutisen Venäjältä lähteneistä yhtiöistä jolloin tiesin että pian siellä pamahtaa
Ostelen harvoin Kuppalehden jos siellä on yksikin kiinnostava juttu
Ei kiinnodta, kula lie moinen mies.
Täytyy kesällä myydä lehtiä vaikka millä huuhaalla.
Mummot ja papst parahtavat juttupuutteessa kum muuta ei keksitä.
Mielummin luen Marinin pakaroista ja kattelenkin niitä kuin tämmöistä joutavista löpinöitä.
Batman ja Rydman tulee mieleen.
Batman vonkasi Robinia. Holy ravioly.
Hesari tutkii viittaritarin temput ja asuleikit!
Kolmantena tulee mieleen Fryckman!
Kyllä pidän.❤️
Poliisi on jo tutkinut väitteitä ja todennut ettei rikosta ole tapahtunut. HS on vaan aloittanut vaalityön demareitten eduksi.
Tiedä häntä, kokoomuksessa tiedetty tapaus jo pitempään, nyt tulee julki niin takana täytyy olla jotain todellista.
Rydman aloittanut vaalityön eikä Hesari, tämän olisi voinut julkaista muukin taho.
Uskon poliisiin.
Hesari on nykyään vihervassujen työkalu.
Persut on v*n tyhmiä.
HeSa on aina ollut ja tulee olemaan patamusta porvarilehti.
🤣😂😅 Housuissasi sulla on patamusta vikunanlehti.
Hesari on muuttunut iiris suomeloiden temmellys- ja meetooteilauskentäksi.
Joku valopää sotki persut tähänkin, osoittaa alhaista älyä jälleen
Ei savua ilman tulta.
Ainakin rehdimpänä,kuin hessua.
Ei matuja voi tuomita, se olis rasismia vai mitä viheriät
Onko niin, että lompakkomiehet kuvittelevat, että kaikki on otettavissa.
Vrt. urheilupiirejä.
On tosin niinkin päin, että jotkut naiset haluavat hyötyä ja yrittävät kiivetä lahjetta ylös ja yntäs, jos mikään ei lahkeellisessa värähdä, voiko nainen kimpaantua ja syytellä?
Onko kaikki musta maustaa vai onko jokin arveluttava harmaa alue.
Beng
60 - 90 -lukujen sanomisista olisi hyvin usea keltaisen lehdistön sivuilla ja raastuvassa.
Jos ahdistellaan, se on inhottavaa, on kohde mies tai nainen. Jos raiskataan, se on anteeksi antamatonta. Kovin lieviä tuomioita on edelleen raiskauksissa ja alaikäisten läheltäpititilanteissa.
"On tosin niinkin päin, että jotkut naiset haluavat hyötyä ja yrittävät kiivetä lahjetta ylös ja yntäs, jos mikään ei lahkeellisessa värähdä, voiko nainen kimpaantua ja syytellä?
Onko kaikki musta maustaa vai onko jokin arveluttava harmaa alue."
Hyvänen aika sentään, tässä tapauksessa nämä "jotkut naiset" olivat hyvin nuoria, nuorin 14, ja huom!, kokoomusnuoria. Rydman on siis ollut huomattavassa valta-asemassa heihin nähden.
Bessie
Bessie
Kirjoitin yleisellä tasolla.
En tunne tuota miestä.
Mielipide muodostuu liian helposti jostain tuollaisesta artikkelista.
Enkö viitNnut muka valta-asemaan: paksu lompakko...
Beng
Mitä tuon ikäiset lapset pyörivät ylipäätään samoissa ympyröissä. Eivätkö vanhemmat sano mitään ja rajoita?
Beng
Hesarissako juttu oli?
Hesarin jutut on pyllynpyyhepaperin tasoista roskaa.
Täälläkin on tolloja, jorka lukevat hesaria kuin lakikirjaa, epäillyistä tehdään sen lehden sivuilla syyllisiä ja täällä lammaslauma huutaa perässä.
Tuskin on, kokoomus haluaa päästä Rydmanita eroon mahdllisimman vähln äänin, miten siinä pulma.
Ilmeisesti tykkää nuoresta tiukasta lihasta? Ajojahti tää joka tapauksessa!
Rydmanin olisi pitänyt pyytääpil luakirjallisesti lomakkeella, jonka todistaa julkinen valtakunnan syyttäjä
Mikäli seksuaallista häirintää on tapahtunut niin tuomio, Hakkaraisen tapausta ei voi oikein verrata koska se oli eriluontoinen.
https://yle.fi/uutiset/3-10701673
Kymmenkunta naista toisiaan tuntematta esittäneet samankaltaisia syytöksiä Rydmania vastaan, voi kuvitella mitä ihmiset ajattelevat. Syyte seksuaallisesta ahdistelun tasosta saadaanko toteen näytetyksi riippu mikä tulee olemaan tuomio.
Vaikkei tule tuomiota, poliittinen ura on vaakalaudalla, Hakkaraisen ura sai nousukiidon.
Ylekommarit käyvät willeinä willen päälle
Hakkaraiden kohde oli poliisi jonka piti osata lamauttaa mutta osoittautui lampaaksi joka osasi vain poliittikoida
Hakkaraisesta tuli maailmankuulu koska hän alkoi puolustaa lampaita
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/22568916-13a9-4671-8eaf-ade6d0402a69
Teuvo Hakkaraista puukotettiin Hondurasissa – puolusti lammasta
Europarlamentaarikko joutui Hondurasin-matkallaan eeppiseen tilanteeseen, jonka vuoksi Hakkaraisen suonissa virtaa ripaus latinoverta.
Syytön kunnes toisin todistetaan.
Ei ole syyttömiä, on vain huonosti kuulusteltuja.
Josif Vissarionovitš Džugašvili
Ei ole Josifin lause vaan kilpailijan x
Sen lausui x joka öisin nappasi nuoria venakkoja kadultaja r aisksi ja kätki luut
Kun talosta tehtiin Brezhnevin aikana lähetystö, luita kannettiin remontissa ulos päiviä ja kantaja sai selkävian
Entäs kun yle on kokoomusjohtoinen, heh
YLE ei ole kokoomusjohtoinen. Asian selvittämiseen kului melkein minuutti.
https://yle.fi/aihe/s/yleisradio/ylen-hallintoneuvosto
Yle vain uutisoi mitä ympärillä tapahtuu, ei syytä ei puolusta, samaa mitä Hesari.
Puolueitten oma mediointi osaa syyttää miten parhaaksi näkee, kokoomus ei pysty puolustamaan Rydmania ristiriitaisilla olettamuksilla, mutta kokoomuksessa on oltu tietoisia Rydman tapauksesta mutta vaiennu arvellen jutun haihtuvan, Hesari teki ihan oikein.
Jouko Jokinen on puhdas vassudemari ja Suomi vastainen.
Kun Vaasan Tuomiokirkossa oli jääkärien paluujuhla niin mies kielsi sen esityksen uutisissa...
Kun punaisella torilla tapahtuu niin kyllä Jouko laittaa kuvaa ja ääntä Yleen...
Meetoo on myös joukon suosikkeja samoin homo ja pride kulkueet...
Ryhtiä siihen mieheen ja tasapuolisuutta.
Jos Rydman todetaan syyllistyneen johonkin epämiellyttävään, Rydman on ensi kesän eduskuntavaaleissa persujen listalla.
Rydi voi olla muutenkin persujen listoilla. Sinne kelpaa. Niillä on puolueista eniten
rikoksista tuomittujakin. Rydiä ei tuomita. Eikö se ole jo selvä ?
Rydman ollut kyllä erittäin osaava politiikko, pidän häntä kokoomuksen parhaimpina .
Toisaalta on se niin, että liha on tunnetusti heikko.
Rydman on puoliksi persu, keskustan Hohkonen paras persu.
Joku kiireesti poisti puolustuksen puheenvuoron...uusi yritys
https://www.willerydman.fi/blogi/2022/6/17/xt7r3oui5j2wdd275jwi8vf6641k6r
Oho, ompas erilaista tietoa, kun vertaa Hesariin.
Onko Hesari, päätoimittajaa myöten", pelkkää meetoota?
Aloitus on pullollaan kirjoitusvirheitä.
Voimia Willelle!
Korppi ei korpin silmää noki, mutta porvari nokkii porvaria.
Huomenta
Nokkii nokkii, kokoomus tuntee olevansa raato.
36 vuotias perheellinen mies.
Näkee miten lehden toimittajat hyökkää kirjoittamaan sensaatiosta ennen varsinaisia uutisia. Marinista kirjoitettiin ensin hänen ahdistelukokemuksistaan ja takapuolen kuvaamisesta. Viimeisenä jutussa tällainen ihan pikkujuttu, pyrkiikö hän presidentiksi vai ei.
Rydi on käsittänyt jotain väärin, kun alaikäisille viinaa tarjoaa ja heitä lähentelee.
Orpo sanoo: "Aikuisilla on vastuu myös alaikäisten hyvinvoinnista."
Epäilen että sinä olet käsittänyt jotain väärin.....
Kokoomuksessakin oli jo vuosi sitten tieto kaikesta kirjoitetusta.
Kokoomus puolueessa estettiin Elina Valtosen asettumasta vastaehdokkaaksi Orpolle, naisen moraali erottuu se huomattiin Marinin tultua Rinteen tilalle, ukkoutuminen nykypäivän politiikassa, mieti jos miltä näyttäisi vanhat ukot ministereinä nuorten nais ministerien tilalla johtamassa valtioneuvostoa, muistuttaisi neuvotoliiton Politbyroota.
Vihreitten naisministerit eivät muuta kuin sekoilevat ja hämmentävät, hömöli Mikkonen etenkin.
Persun mielipide, se tiedetään.
Aika jännästi yhdessäkään Rydmania koskevassa jutussa ei ole kommentointia avattu ja eiliset kommentitkin on poistettu. Tämä niin IL,IS kuin Ylelläkin. Media näköjään vetää yhtä köyttä kun kokoomuslainen on ahdingossa.
Jos kyseessä olisi Marin niin tilanne olisi päinvastainen. Niin oikeistolaistunut on Suomalainen media, että enää ei välitetä objektiivisuudestakaa yhtään. Touhu muistuttaa joa Fox Newsin uutisointia.
Mitä tapahtuisi jollei poliittista ilmapiiriä tuuleteta välillä, tuulettamisella tarkoitan moraali on etiikan lähikäsite sillä tarkoitetaan ihmisen käsitystä oikeasta ja väärästä.
Pertikki
WILLE RYDMANIN (kok) puoluetoveri, kokoomuksen Helsingin kaupunginvaltuutettu Sini Korpinen kyseenalaistaa Rydmanin aseman puolueen valtuustoryhmässä.
Kansanedustaja Rydman on Helsingin kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja sekä Helsingin Sataman hallituksen puheenjohtaja.
HS paljasti viikonloppuna kokoomuksen Wille Rydmanin käyttäytyneen epäsopivasti alaikäisiä tyttöjä kohtaan.
”Tällaisessa tilanteessa ei ole mitään kultaista keskitietä. Ainoa oikea valinta, ja se ainoa tapa osoittaa sitä kuuluisaa nollatoleranssia, on näyttää että tällaisella toiminnalla on seurauksia”, Korpinen sanoo.
”Itse ajattelen edustavani sitä joukkoa, joka ajattelee että vaikka lain kirjainta ei ole ylitetty, on silti tapahtunut asioita jotka ovat erittäin kyseenalaisia valta-asemassa olevalle ihmiselle”, Korpinen sanoo.
Korpinen on seurannut sosiaalisen median keskusteluja, joissa ahdistelusta ja epäasiallisesta käytöksestä syyttävien tyttöjen uskottavuutta on epäilty. Korpinen kertoo, että on itse viime päivinä saanut muun muassa Instagram-sovelluksen kautta viestejä muilta naisilta, jotka ovat jotka ovat olleet todistamassa kuvatunlaista käytöstä Rydmanin puolelta.
”Minulla ei ole pienintäkään syytä epäillä näiden tyttöjen kokemuksia.”
*****************************************************************
YLE
Samaa mieltä, ei savua ilman tulta.
Willen ero ilmoitus osoittaa että jotain tapauksessa on aitoa.
Eikö poliitikko ole ihminen ? joka saattaa eläessään aiheuttaa tuttavissaan kielteistä tunnetta ?
Röyhkeää ja loukkaavaa käytöstä. Minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Nyt vasta tiedän että tilanteeseen liitty avioero. Entinen vaimokin on pullahtanut lehteen antamaan haastatteluja. Oli miten oli, siitä on kokemusta että eron aikana olin ihan toinen ihminen. Ihan niinkuin olisi luonne muuttunut. Toimin siten etten koskaan muuten toimisi, en tietenkään ketään kopeloinut enkä mitään rikollista tehnyt mutta typerää ja vihamielistäkin kumminkin. Kun sain eron käsitellyksi ja elämäni järjestykseen, palasin omaksi itsekseni.
Toivompa Willen tokenevan ja pääsevän kriisistään eroon ja elämässään voiton puolelle.
Ex-avokki kertoo, että herra X on myös väkivaltainen.
Herra X ei ehkä "kehity" enää, koska on jo 36 vuotias eikä mitään kehitystä
ole tapahtunut.
WR on mahdollisuus oppia viimeistään, ei kun luonne ei anna periksi, nyt on aikaa miettiä ja katua politiikan ulkopuolella.
Politiikan ulkopuolella...kansanedustajana politiikan ulkopuolella?
Et sinä ertikki jaksa loistaa oikein millään tuhansista kommenteistasi!
Vyyhti on lähtenyt purkautumaan hitaasti, mutta vääjäämättä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6d08af1b-8c8d-43f8-9e3d-b98912551554
Orpo: "On liina ilmeistä, että asiallisen käytöksen rajat on ylitetty ja törkeästi."
HS 22.6.22
22.6.22 HS kertoo lisää
"Kaupunginvaltuutettu Sini Korpisen mukaan ahdisteluun on vaikea puuttua
niin nuorisojärjestössä kuin puolueessakin,
sillä ahdisteluun syyllistyvät ovat usein "näkyviä hahmoja",
joiden toimien kyseenalaistaminen on vaikeaa."
Miehet yrittävät painostaa naisia - mm. seksiin eri keinoin, kun ei muuten irtoa.
Niin yritti herra X:kin mm. poliittisella vaikutusvallallaan HS:n mukaan.
"Etkö tiedä kuka minä olen ?" on tuttu mulperoitten tokaisu.
Mulperoita on ollut maailman sivu
https://www.adlibris.com/fi/e-kirja/etteko-te-tieda-kuka-mina-olen-9789517967242
Mikä se mulpero on?
Jos tarkoitat sanaa mulkero, on heitä aina ollut ja mikä merkillistä, heitä on ollut sekä miehissä että naisissa!
Mulkero on egyptiksi mulpero.
Mulkeroita alkaen Iivana Julmasta - Putin puuttuu kirjasta toistaiseksi.
https://kirja.elisa.fi/aanikirja/mulkerot?gclid=EAIaIQobChMIyYKzlYXE-AIV_QSiAx0uowqjEAAYASAAEgIMBfD_BwE
Wille on hyvä tyyppi, verrattuna moneen muuhun politiikassa rypevään ketkuun!
Jos tykkää kuvottavista alaikäisten klähmijöistä niin varmaan sitten on "hyvä tyyppi" ?
Luin tuon hesarin tekemän jutun, jota on kauhisteltu.
Minusta koko juttu savutti paljon, mutta tulta ei näkynyt noin vertauskuvallisesti: nolottavaa ja naivi.
Jonnenjoutavaa revittelyä.
Rydmanni on pikkupillujen perään, katsellut pornoa.
.
Kokoomuksen kannatus kääntyi laskuun ja jatkuuuuuu . . . . . .
https://yle.fi/uutiset/3-12528688
Rydin "kosto" on hyvä. Se laskee ennestään kokoomuksen kannatusta,
kun asiaa jauhetaan ties kuinka kauan ja se saa uusia ulottuvuuksia :D
Kokkarismielinen tuomari voi ehkä pidättää jutun tulemasta julki ennen vaaleja.
Aika törppöä viedä asia tutkintaan naisia vastaan, joille on ollut törppö.
Olis hiljaa vaan ja ottais opiks. Kun asiaa jauhetaan ties kuinka kauan,
ainakin niin kauan kuin aihe myy iltapäivälehtiä, ei maine siitä parane,
vaan huononee. Karhunpalveluksen tekee itselleen, kun tunnusta
olleensa törppö ja pyydä anteeksi. Nyt jää vielä röyhkeämpi kuva,
kun yrittää kaiken päälle mollata naiset, joille on tehnyt väärin,
vaikka ei syytekynnys ylittynytkään.
Selvää persuainesta.
Entä pääministerin aamupalaa jauhettu.
Eihän sitä jauha enää kuin yksi kaheli persu.
Joku lukee Hesaria
vieläkin
ja analysoi sen pikku toimittajapaskiaista Saska Saarikoskea penanlehtolasta en lukenut analyysia
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-sakki-2/saska-saarikoski-ja-hs/
Tulit ilmoittamaan toimittajapaskiaisesta ja en lukenut analyysia.
Hs on erikoisen hyvä lehti. Se on persuistakin kirjoittanut niitten
suhmuroinnit ja persujen rikostuomion saaneista edustajista avoimesti.
Siksi persut ei sitä siedä :DDD
Persut sippi siipisiä matun siivellä eläjiä.
Aika näyttää, mutta epäily on
https://www.verkkouutiset.fi/a/poliisi-epailee-wille-rydmania-seksuaalirikoksesta/#1fc10eac
Uhri on ollut täysi-ikäinen - poikkeuksellisesti- ko. henkilön tapauksessa.
ja muisti pelaa vasta 7 vuoden päästä.
Kokoomus viritti ansan Rydille, että pääsee eroon siitä.
Kokoomuksen persusiipi ja persut tekevät yhteistyötä
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/suomen-sisun-kokoomuslainen-tiedottaja-tiedan-useita-jotka-ovat-kokoomuksessa-mukana/
Kiitos linkistä ! Aika paljon yllätyin - kuitenkin.
Suomen Sisun kokoomuslainen tiedottaja: ”Tiedän useita, jotka ovat kokoomuksessa mukana.”
Suomen Sisu on siis etnonationalistinen järjestö joka hallitsee PS:ssä.
”Tiedän useita, jotka ovat kokoomuksessa mukana.”
Vain yhden äärioikeistolaisen puhetta, ei mitään muuta.
Rydman on hyvä poliitikko.
Rydi oli persu Kokoomuksessa.
Niljake.