Hei. Mitka on Renault Clio 1.9 dieselin vm. 1994 pako/imu venttiilin valykset? saadetaanko kylmana vai kuumana ja onko muita huomioon otettavia seikkoja k.o operaatiossa? Kiitos vastanneille.
Vastaukset 5
- Eurostartti
Imuventt.välys=0,10mm ja pakoventt.=0,25mm,kuuluu säätää kylmänä.Jos ei ole käytettävissä nostinkupin painin työkalua niin jollain muulla painettaessa saatetaan vaurioittaa nostinkupin ulkopintaa(on useita pilalle naarmutettuja nähty).Välys säädetään vaihtamalla eripaksuisia säätölevyjä(shimm).Aina ei tarvita joka kohtaan uusia säätölevyjä,vaan usein selviää vaihtamalla "prikkoja"keskenään.
- F8Q-630
Oliskohan ne välykset kummiskin 0.20 / 0.40
Ja kylmänä säädetään.
Vanhoissa sileät säätöpalat poterollisissa nostinkupeissa. Ihan uusimmissa(99->) ei säätöpaloja ollenkaan vaan koko nostin kuppi vaihdetaan oikeankorkuiseen (=kallista ja hankalaa).
Välissä (kuulemma?) nystyrälliset säätöpalat joita ei sitten yläkautta saa pois. Mutta näitä siis en oo itse nähnyt / purkanut. - Eurostartti
F8Q-630 kirjoitti:
Oliskohan ne välykset kummiskin 0.20 / 0.40
Ja kylmänä säädetään.
Vanhoissa sileät säätöpalat poterollisissa nostinkupeissa. Ihan uusimmissa(99->) ei säätöpaloja ollenkaan vaan koko nostin kuppi vaihdetaan oikeankorkuiseen (=kallista ja hankalaa).
Välissä (kuulemma?) nystyrälliset säätöpalat joita ei sitten yläkautta saa pois. Mutta näitä siis en oo itse nähnyt / purkanut.Olen katsonut välykset ko.koneelle Renaultin"DIALOGYS"ohjelmassa olevasta huolto-ohjeesta merkkiliikkeille,joten pitäisi olla oikeat.
- Eurostartti
Eurostartti kirjoitti:
Olen katsonut välykset ko.koneelle Renaultin"DIALOGYS"ohjelmassa olevasta huolto-ohjeesta merkkiliikkeille,joten pitäisi olla oikeat.
-tietää tehtaallakaan välyksiä kun katsoin mm.R9 F8Q,R19 F8Q ja muitakin samalla koneella olevia,niin välykset olivat juuri kertomasi 0,20 ja 0,40!.No täytyihän tuo ilmoittamani Clion(vastaava F8Q) koneen välys tarkistaa ja kyllä siellä edelleen luki 0,10 ja 0,25mm .Olisko tehtaan ohjeissa tapahtunut painovirhe vai mistä johtunee.Kyseessä oli nimenomaan vuosimallin 1991-1998 koneet.
- F8Q-630
Eurostartti kirjoitti:
-tietää tehtaallakaan välyksiä kun katsoin mm.R9 F8Q,R19 F8Q ja muitakin samalla koneella olevia,niin välykset olivat juuri kertomasi 0,20 ja 0,40!.No täytyihän tuo ilmoittamani Clion(vastaava F8Q) koneen välys tarkistaa ja kyllä siellä edelleen luki 0,10 ja 0,25mm .Olisko tehtaan ohjeissa tapahtunut painovirhe vai mistä johtunee.Kyseessä oli nimenomaan vuosimallin 1991-1998 koneet.
Jeps
Niissä tehtaan ohjeissa taitaa olla vähän ristiriitaisuutta (eihän Rellun dokumenteissa nyt virhettä voi olla :-)).
Kaikki alkoi omasta vehkeestä (-99 dsl Clio) josta tarkistin v-välykset 90tkm kohdalla. Sain paikalliselta Rellu korjaamolta just noi 0.25/0.10 välykset joita jo silloin ihmettelin. Pitkän moottori-opin tiedoilla / kokemuksella ne tuntui melko pieniltä 1.9l 8v-dsl moottoriin.
No kyselin lisää ja huollosta "vanhempiasentaja" totesi heti että 0.40/0.20 olis oikea ja huoltoneuvojakin hetken haettuaan löysi oikeamman paperitiedon.
Ja itse asiassa koneessa oli mittaus hetkellä välykset pakopuolella 0.40 ja imut 0.15-0.10 joten kyllä ne tehtaalla oli olleet nuo isommat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen271529- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841241Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101064Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291035- 72936
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.89894Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok141723Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52722Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697- 146614
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54613- 28598
- 50589
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13589Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23571Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94566- 37558
- 46553