Hei onko vinkkejä sähköttömän tilan lämmitykseen jatkuvasti. Lyhyempi aikaiset lämmitykset onnistuu hyvin nestelämmittimillä mutta entäs jos puhutaan koko talven ylite tarve ja mahdollisimman tasainen lämpö? Kamiina on. tila on todella pieni 8neliöä. Onko kokemuksia diesel lämmittimistä, kauanko akku kestää löpö kulutus ja noin pienessä tilassa. Olisi ainakin tasainen lämpö käsittääkseni ne kalliimmat n. 1500€ vermeet.
Pienen tilan lämmitys
2
355
Vastaukset
- Anonyymi
Jälleen kyselyikäisen tekemä aloitus tästä aiheesta...
- Anonyymi
Eihän se akku juuri mitään kestä. Voit verrata mökin öljylämmintä auton lämmittämiseen sen omalla dieselillä tai bensiinillä. On jotain Ebereitä ja mikä se toinen tunnettu lämmitinmerkki autoissa nyt onkaan.
Se pumppu vie paljon sähköä. Varmaan et käytä millään isollakaan akulla edes viikkoa öljylämmitintä, kun se pumppu on jatkuvasti oltava päällä. Luotettavaa latausta et saa mökille akkuun tai akkuihin aurinkovoimalla etkä tuulivoimalla.
Minulla oli verkkosähköttömässä mökissä n. 20 v sitten jo silloin käytettynä ostamani Wallaksen lämmitin, jossa oli Toyota Hiacen diesel-moottorin hehkutulppa. Sen Wallaksen sai joskus kovalla yrityksellä hehkuttamaan, käyntiin.
Vierellä oli akku. Vikaa oli polttoainepumpussa, jota ei ammattimieskään saanut kuntoon kuin lyhyeksi aikaa, jolloin sanoi työn olleen valmis ja maksoin laskun. Se lämmitin on seissyt mökillä vajassa nyt varmaan jo 20 vuotta. Se ei ollut halpa käytettynäkään.
Toisin oli vanhoissa öljylämmittimissä. Niissä ei ollut pumppua, taisi öljysäiliö olla ylhäällä ja tulla omalla painollaan lämmittimeen. Niissäkin oli rajoittava tekijä öljysäiliö, kiinteä ja se oli lämmittimeen samaan kiinteästi rakennettu.
Meillä oli kotona UPO Kultaliekki. Siihen aikaan ei ollut talolla sähköliittymää. Enin osa lämmityksestä tapahtui polttopuilla. Sähköt tuli vasta noin 1985.
Luovuin ajatuksesta käynnistää kesämökillä lämmittimen etänä jollain tekstiviestisysteemillä, onneksi en hommannut puh.liittymää, koska se pa-pumppukin ryppyili. Samoin onneksi en ollut tehnyt hirsimökin seinään reikää paloeristeineen vaan luovuin koko lämmittämisideasta löpöllä. Nyt on tehty varaava takka avotakan tilalle ja siinä vierellä on myös toimiva Porin Matti kamina.
Mökissä on 3 savuhormia, se kolmas on saunan kiukaan hormi. Sauna on mökin päädyssä ja jonne mennään verannalta omasta ovestaan, eikä mökin sisätiloista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662238Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711480Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211454Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.761153Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771134Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211086Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051064- 77919
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912