Beagle rivitaloon?

Asumme isohkossa rivitaloasunnossa maalla ja mielin beaglea jahtikaveriksi jänismetsälle. Olisiko jollakulla kokemusta siitä, miten beagle menestyy rivitalossa? Ulkoilu- ja metsästysmahdollisuudet ovat muuten paikkakunnalla hyvät.
10914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eihän se olisi ensimmäinen eikä viimeinen beagle rivitalossa. Siitä vaan jos puitteet ovat kunnossa.

Äänestä
  • Kiitos mielipiteestäsi, uskoni asiaan vahvistui!

    Äänestä

Meillä on 6 kk ikäinen beagle ja asutaan rivarissa. Ei isompia ongelmia tähän mennessä. Sisäsiistiksi optettelu vaiheessa tuli paritkymmenet pisut yhteiselle piha-alueelle mikä ei tietysti kaikkia naapureita riemastuttanut mut ei niistä isompaa sanomista tullut.Suurin osa naapureista on suhtautunut enemmän tai vähemmän ihastuksella. Kyselen aika-ajoin seinänaapureilta ovatko päiväsaikaan kuulleet haukkumista tai ulinaa mut ei oo kuulunut;) Parempi ottaa itse puheeksi niin toisten on helpompi sanoa jos on sanottavaa. Ei tule seläntakana jurputtamista...

Äänestä

Meitän perheellä rivarissa piikkeli meillä kolmio, takapiha aidattu koiralle, aidassa portti josta voi sitten kulkea.
Piikkelilläni ikää 1.6v ja hyvin tulee toimeen, ei pidä itsestään turhaa meteliä paitsi metällä.

Äänestä

Entisessä kotitalossani (rivitalo) naapurit ottivat itselleen beaglen pennun.

Takapihat olivat poikkeuksellisen isoja ja pentua käytettiin monta kertaa päivässä lenkillä. Hyvin tuntuivat pärjäävän ja pärjäävät vieläkin.

Mikään ei siis estä ottamasta beaglea rivitaloasuntoon. Ongelmia voi ihan samalla tavalla syntyä myös omakotitalossa!

Ja, haluan muistuttaa KAIKKIA; asumismuoto ei AINA vaikuta siihen miten paljon koiralla on mahdollisuus liikkua sen ulkopuolella!

Äänestä
  • Asun kerrostalossa ja liikun koirani kanssa erittäin paljon ulkona. Eli vaikka koirani "joutuu" asumaan kissan ja minun kanssa hirveässä kerrostalossa, ei ole omaa pihaa, missä antaa koiran olla, mutta omasta mielestäni koirani saa liikkuttua paljon ulkona.

    Äänestä

  • Inu kirjoitti:

    Asun kerrostalossa ja liikun koirani kanssa erittäin paljon ulkona. Eli vaikka koirani "joutuu" asumaan kissan ja minun kanssa hirveässä kerrostalossa, ei ole omaa pihaa, missä antaa koiran olla, mutta omasta mielestäni koirani saa liikkuttua paljon ulkona.

    Kiitos teille kaikille, jotka vastasitte kyselyyni! Viestinne olivat kauttaaltaan sen suuntaisia, että uskoni rivari-beagleen vahvistui kovasti. Harkitsen asiaa!

    Äänestä

Itse asun beaglen kanssa rivitalossa eikä ole ilmennyt mitään ongelmia. Ulkoilen koirani kanssa todella paljon niin kotosalla se on kiltti ja rauhallinen. Ota vaan maailman ihanin koira!

Äänestä
  • Hei, näyttää laatikko vaan täyttyvän kannustuksesta! Kiitos siitä!

    Äänestä

Beagle..Ei viihdy pienessä asunnossa ja haluaa juosta vapaana...Kokeiltu on , mutta muuttaa piti maalle..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumppi kirjoitti:

Asumme isohkossa rivitaloasunnossa maalla ja mielin beaglea jahtikaveriksi jänismetsälle. Olisiko jollakulla kokemusta siitä, miten beagle menestyy rivitalossa? Ulkoilu- ja metsästysmahdollisuudet ovat muuten paikkakunnalla hyvät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu