Hei,
Teini oli eilen nähnyt snapchatissa tarinan, jossa ensimmäinen kommentoija saa rahaa. Teini oli kommentoinut viestikentään "osallistun" ja niinpä siinä kävi, että häneltä oli kysytty pankkitilin numero ja hänelle oli siirretty tilille 250 € kahdessa erässä puolen tunnin välein. Itselle Snapchat on vieras ja kysymykseeni kuuluukin, että mikähän tässä oikein on homman nimi? Onko tämä joku huijaus? Miten tämän asian kanssa tulisi edetä? Onneksi teini ei ollut antanut muita tietoja.
Snapchat-huijaus(ko?)
Anonyymi
2
2504
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai pelkällä tilinumerolla pitäisi mitään pystyä huijaamaan.
Mutta ainakin vuonna 2003 pankkitiliä oli tyhjennetty kun oli tiedetty vain tilinumero, mutta tuon ei todellakaan pitäisi olla mahdollista ja pankki oli tuossa kyllä mokannut.
Uutinen asiasta: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2004/01/08/pankkitilin-numero-vaarissa-kasissa-voi-tyhjentaa-tilin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432947Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602839- 422323
- 261788
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701576- 481566
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050