Saako ensihoitajan koulutuksella intuboida ?

Anonyymi

Isä kuoli 2009. Häntä elvytettiin pitkään kotona ja intuboitiin myös. Ne jotka tiedä mitä intubointi tarkoittaa, on putken työntäminen suun kautta keuhkoihin. Oli paljon ensihoito porukkaa. Muistikuvat on hämäriä. Saako ensihoitaja intuboida? Jos ei saa, on paikalla täytynyt olla lääkäri. Isä oli tajuton. Sen tiedän,että jos henkilö on tajuissan on hänet nukutettava ensin. Olen katsonut tvstä ensihoito aiheisia tositv sarjoja. Nukutusta ei saa tehdä hoitajan koulutuksella. Tarkoitan tällä, sitä että nukutukseen pitää hoitajalla olla erikoiskoulutus ja hoitaja ei saa tehdä toimenpidettä omin luvin. Lääkärin pitää antaa lupa laittaa nukutuslääkkeet ja lääkärin pitää valvoa toimenpidettä.

1

3807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ohjeistukset vaihtelevat alueista riippuen jonkin verran. Hoitotason ensihoitaja saa intuboida, mutta usein ensihoitolääkäri hoitaa intuboinnin. Lähtökohtaisesti elottomuus koodilla tulevalle keikalle kiinnitetään myös lääkäriyksikkö, joten on todennäköistä että paikalla on ollut myös lääkäri.

      Poikkeuksia toki on ja mitä pohjoisemmaksi mennään, niin sitä useammin saattaa ensihoitaja olla intuboimassa lääkärin sijaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe