Operaatio Hopeakettu (saks. Unternehmen Silberfuchs) oli Saksan operaatio Barbarossan alaoperaatio, jonka tavoitteina oli Petsamon Saksalle hyvin tärkeiden nikkelikaivosten turvaaminen ja Neuvostoliiton ainoan jäätymättömän sataman, Murmanskin, valtaaminen, joka tarjosi esteettömän pääsyn Atlantille. Operaation täytäntöönpano oli Norjan Lappiin sijoitetun Eduard Dietlin johtaman vuoristoarmeijakunta Norjan vastuulla.
Miksi Muurmannin radan katkaisu oli Hitlerille tärkeä tavoite hyökkäyksen alkuvaiheessa?
Syynä ei, ainakaan vielä siinä vaiheessa, ollut Lend Lease- kuljetukset, eiväthän ne olleet vielä edes alkaneetkaan, vaan estää lisäjoukkojen toimittaminen Pohjoiselle rintamalle.
Saksalais- suomalaisilla joukoilla oli selkeä ylivoima 228 000 vs 100 000.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Operaatio_Hopeakettu
Mutta saksalaisilla ei ollut riittävästi ilmatukea, ainoastaan noin 250 lentokonetta, Kenraali Hans-Jürgen Stumpffin Luftflotte 5. suorittaakseen ensisijaisen tehtävänsä taivaan puolustamisen Norjan yllä, Stumpff ei pystynyt tarjoamaan juurikaan ilmatukea maaoperaatioille. Operaatio Hopeaketulle Luftflotte 5 pystyi tarjoamaan vain kolme pitkän matkan tiedustelulentokonetta , 30 pommikoneen ryhmän ja toisen 10 hävittäjälentueen. Mukana oli myös seitsemän lyhyen matkan tiedustelukonettaArmeekorps Norwegen.
Myös yhteistyö suomalaisten kanssa oli ongelmallista koska Suomi vaati ja sai takeet siitä, että kaikki Suomen joukot olisivat Suomen armeijan komentajan marsalkka Gustaf Mannerheimin alaisina. Tämä johti kaksoiskomentojärjestelmään.
Hitlerin "Norjan fobia" maksaa Dietille toisen pataljoonan
Hyökkäys Litsa-linjalle alkoi 6. heinäkuuta, vaikka 3. Vuoristo - divisioonalla oli vain muutama yksikkö paikalla. Se viivästyi useita tunteja Neuvostoliiton tykistöiskujen vuoksi kokoontumisalueilla, mutta päivän päätteeksi joen toisella puolella oli kolme pataljoonaa muodostaen noin kahden mailia leveän sillanpään. Hyökkäyksen aikana Neuvostoliiton laivasto laskeutui maihin Litsan lahden molemmille rannoille ja pakotti 2. Vuoristo -divisioonan irrottamaan toisen pataljoonan seulomaan vasenta kylkeään.
Dietlin Vuoristodivisioonat kului entisestään, kun hän 7. heinäkuuta sai käskyn vahvistaa puolustusta Petsamon ympärillä, koska Hitler pelkäsi brittien maihinnousua alueelle. Hitler sitoi jatkuvasti useita divisioonaa Norjassa sodan aikana "norjafobiansa" vuoksi. Käskyn vuoksi Dietl menetti toisen pataljoonan sekä kolme kipeästi kaivattua tykistöpatteria.
Tilanne muuttui USA: n aloitettua Neuvostoliiton Lend Lease- avustuksen.
USA:n uhka muuttaa Suomen strategiaa
Viesti Yhdysvaltain edelleen neutraalilta hallitukselta oli saapunut Helsinkiin 27. lokakuuta, ja siinä vaadittiin yksiselitteisesti: "Suomen tulee lopettaa kaikki hyökkäysoperaatiot ja vetäytyä vuoden 1939 rajalle." Muistiossa todettiin, että "jos sotamateriaalia vastaan, jonka Yhdysvallat on lähettänyt Pohjois-Jäämeren kautta Neuvostoliiton alueelle pohjoiseen, hyökätään matkalla joko oletettavasti tai väitetysti Suomen hallinnassa olevalta alueelta, nykytilanteen mukaan Yhdysvalloissa tällaisen tapauksen on odotettava aiheuttavan välittömän kriisin Suomen ja Yhdysvaltojen välille.
Operaatio Hopeakettu oli ensimmäinen suuri epäonnistuminen Saksan hyökkäyssodassa Neuvostoliittoon.
Operaatio Hopeakettu ja Muurmannin radan katkaisu
28
269
Vastaukset
- Anonyymi
Jälkikäteen on arvioitu Operaatio Hopeaketun epäonnistumisella olleen merkittävä vaikutus Neuvostoliiton Talvioffensiivien 1941-1942 onnistumiselle, Neuvostoliitto sai mm.
2 749 tankkia kesäkuuhun 1942 mennessä Muurmannin radan kautta, joiden joukossa oli Matilda ja Valentine tankkeja, joilla oli iso rooli Moskovan puolustuksessa talvella 1941.
Sektori pysyi melko pysähtyneenä Neuvostoliiton kesähyökkäykseen 1944 saakka, jolloin puna-armeija työnsi saksalaiset takaisin ja valtasi vuonna 1941 menettämänsä alueen. - Anonyymi
Jotenkin sinne päin kopioitu ilman erityistä asiantuntemusta edes käsitteissä.
Mannerheim alisti Saksan Norjan Armeijalle koko III AK:n, mitä hän katui myöhemmin,sillä joukot kärsivät hyvin raskaita tappioita.
Hän vaati jatkuvasti joukkojaan takaisin,mutta eihän niitä kyetty antamaan,koska Hitler piti mahdolliset korvaajat Norjassa brittien maihinnousua peläten..- Anonyymi
No etpähän pystynyt mitään uutta esittämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No etpähän pystynyt mitään uutta esittämään.
Et sinäkään.
Et edes tunne johtosuhteita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sinäkään.
Et edes tunne johtosuhteita."Et edes tunne johtosuhteita."
Saksan Suomessa olevia joukkoja ei johtanut Dietl,vaan kenraalieversti von Falkenhosrt,jolla oli kaksi saksalaista armeijakuntaa ja alistettu suomalainen III AK. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sinäkään.
Et edes tunne johtosuhteita.No osoita, että Siilasvuo ei totellut Mannerheimilta saamiaan käskyjä III armeijakunnan ollessa alistettuna saksalaisille, jos pystyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Et edes tunne johtosuhteita."
Saksan Suomessa olevia joukkoja ei johtanut Dietl,vaan kenraalieversti von Falkenhosrt,jolla oli kaksi saksalaista armeijakuntaa ja alistettu suomalainen III AK.Joukkoja oli myös Petsamossa, mitkä oli alistettu Saksalaisille.
IV SAKSALAISTEN HYöKKÄYS MURMANSKIIN 1941
Jo joulukuussa 1940 sai kenr Dietl Saksan OKW:ltä ensimmäiset
ohjeet siitä, että kesällä 1941 Saksa hyökkäisi Neuvostoliittoon. VuorAK
Norwegenin tulevana tehtävänä oli. AOK Norwegenin vasemmalla
sivustalla hyökkäys pitkin. Jäämeren rannikkoa päämääränä Murmanskin .valtaus.
Maaliskuussa 1941 aloitettiin VuorAK:n joukkojen keskitykset toimintasuuntaan. Sääolosuhteiden vuoksi pyrittiin keskityskuljetukset
suorittamaan meritse. Käytettävissä olevan vähäisen aluskaluston
johdosta kuljetukset olivat kuitenkin varsin hitaita ja kestivät yli
3 kuukautta.
Vasta 21. 6. 41 oli Vuoristoarmeijakunta keskitetty ahtaalle alueelle
Kirkkoniemi-Näätämö. Samanaikaisesti siirrettiin Tromsön ja Finnmarkin -alueelle 2 uutta divsioonaa j's. vastuu siellä siirrettiin samalla
LXXI VuorAK:lle.
Tilanne Pohjois-Norjassa oli keskityskuljetusten päätyttyä kuvan 2
mukainen.
Armeijakunnan 7. 5. saama ,käsky sisälsi mm:
"VuorAK N miehittää 22. 6. klo 02.30 alkaen Jäämeren tien itäpuolella olevan Suomen Lapin alueen välillä Nautsi-Petsamo; eri-.
tyisesti Petsamon, Liinahamarin sataman ja Kolosjoen kaivokset.
Miehityksen jälkeen on joukot ryhmitettävä siten, että
a) miehitetyn alueen puolustaminen on mahdollista jokaista maalta,
mereltä ja ilmasta tulevaa hyökkäystä vastaan sekä että
b) eri käskyllä (peitesana "Platinfuchs") Petsamon alueen ja Kolosjoen kaivokset varmistaen voidaan ryhtyä hyökkäykseen neuvostolais-suomalaisen rajan yli Murmanskia vastaan."
Armeijakuntajoukkojen lisäksi alistettiin armeijakunnalle Ivalossa
oleva suomalainen ErP Petsamo, Petsamossa oleva suomalainen rajakomppania sekä noin 700- suomalaista työvelvollista.
Suunnitelman mukaisesti marssi VuorAK Suomen rajan yli Petsamoon 22./23. 6. välisenä yönä.
Lähde:
Jäämeren rannikon sotatoimet toisen
maailmansodan aikana
Yleisesikuntakapteeni Jaakko Valtanen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No osoita, että Siilasvuo ei totellut Mannerheimilta saamiaan käskyjä III armeijakunnan ollessa alistettuna saksalaisille, jos pystyt.
Siilasvuon esimies oli Falkenhorst,jonka käskyjä hän totteli.
Mannerheimilla ei ollut käskyvaltaa Saksalle alistettuihin joukkoihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siilasvuon esimies oli Falkenhorst,jonka käskyjä hän totteli.
Mannerheimilla ei ollut käskyvaltaa Saksalle alistettuihin joukkoihin.Hehe no et sitten pystynyt, eikä Petsamossa ja Ivalossa olleet suomalaisjoukot olleet Falkenhorstin alaisuudessa.
Yritäpäs todistaa tuo valeeksi:
Siilasvuolle ilmoitettiin 5. marraskuuta Suomen ylijohdolta, että hyökkäys tulee keskeyttää poliittisista syistä ja että suomalaisia lisävahvistuksia ei ole tulossa Siilasvuon toiveesta huolimatta. Yhdysvallat oli antanut Suomen hallitukselle nootin, jossa vaadittiin hyökkäyksen lopettamista. Tämä oli aiheuttanut Suomen presidentti Risto Rytinilmaisemaan huolensa operaatiosta Mannerheimille. Siilasvuo hidasti hyökkäystä aktiivisesti marraskuun 11. päivään mennessä määräämällä kenttälinnoitusten rakentamista. Samana päivänä Norjan Saksan armeijan päämaja sai OKW:ltä viestin, jossa vaadittiin selitystä III-joukkojen hyökkäykselle. Viestissä myös toistettiin aikaisempi käsky koko Norjan armeijasektorille siirtyä puolustavaan asentoon. Siilasvuo antoi 17. marraskuuta kirjallisen määräyksen hyökkäyksen keskeyttämisestä. Joulukuuhun mennessä taistelut alueella olivat rauhoittuneet - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hehe no et sitten pystynyt, eikä Petsamossa ja Ivalossa olleet suomalaisjoukot olleet Falkenhorstin alaisuudessa.
Yritäpäs todistaa tuo valeeksi:
Siilasvuolle ilmoitettiin 5. marraskuuta Suomen ylijohdolta, että hyökkäys tulee keskeyttää poliittisista syistä ja että suomalaisia lisävahvistuksia ei ole tulossa Siilasvuon toiveesta huolimatta. Yhdysvallat oli antanut Suomen hallitukselle nootin, jossa vaadittiin hyökkäyksen lopettamista. Tämä oli aiheuttanut Suomen presidentti Risto Rytinilmaisemaan huolensa operaatiosta Mannerheimille. Siilasvuo hidasti hyökkäystä aktiivisesti marraskuun 11. päivään mennessä määräämällä kenttälinnoitusten rakentamista. Samana päivänä Norjan Saksan armeijan päämaja sai OKW:ltä viestin, jossa vaadittiin selitystä III-joukkojen hyökkäykselle. Viestissä myös toistettiin aikaisempi käsky koko Norjan armeijasektorille siirtyä puolustavaan asentoon. Siilasvuo antoi 17. marraskuuta kirjallisen määräyksen hyökkäyksen keskeyttämisestä. Joulukuuhun mennessä taistelut alueella olivat rauhoittuneet" -- eikä Petsamossa ja Ivalossa olleet suomalaisjoukot olleet Falkenhorstin alaisuudessa.--"
Hölynpölyä.
Et edelleenkään tajua johtosuhteita,etkä juuri mitään muutakaan.
Teksti pitäisi kopioinnin lisäksi myös ymmärtää.
KAIKKI Saksan joukot Norjassa ja P-Suomessa olivat Falkenhorstin alaisuudessa,kunnes Dietl tuli seuraajaksi ja hänelle erotettiin oma armeija. F. jäi ylipäälliköksi Norjaan.
Päämajan salainen ohje Siilasvuolle on ollut tiedossa iät ajat.Sinulle sekin näyttää olevan uutta tietoa. Se oli poliittinen ohje,ei sotilaskäsky.
Siinä rikottiin Saksan kanssa tehtyä sopimusta.
Sinänsä Marskin ratkaisu oli ymmärrettävä,sillä joukkojen suuret tappiot ja P-Suomen väestön valitukset niistä saivat hänet pian katumaan ratkaisujaan.
Saksan joukot osoittautuivat kykenemättömiksi toimimaan Pohjolan oloissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" -- eikä Petsamossa ja Ivalossa olleet suomalaisjoukot olleet Falkenhorstin alaisuudessa.--"
Hölynpölyä.
Et edelleenkään tajua johtosuhteita,etkä juuri mitään muutakaan.
Teksti pitäisi kopioinnin lisäksi myös ymmärtää.
KAIKKI Saksan joukot Norjassa ja P-Suomessa olivat Falkenhorstin alaisuudessa,kunnes Dietl tuli seuraajaksi ja hänelle erotettiin oma armeija. F. jäi ylipäälliköksi Norjaan.
Päämajan salainen ohje Siilasvuolle on ollut tiedossa iät ajat.Sinulle sekin näyttää olevan uutta tietoa. Se oli poliittinen ohje,ei sotilaskäsky.
Siinä rikottiin Saksan kanssa tehtyä sopimusta.
Sinänsä Marskin ratkaisu oli ymmärrettävä,sillä joukkojen suuret tappiot ja P-Suomen väestön valitukset niistä saivat hänet pian katumaan ratkaisujaan.
Saksan joukot osoittautuivat kykenemättömiksi toimimaan Pohjolan oloissa.Vai antoi Mannerheim jatkosodassa käskynsä pelkästään poliitikkona;)
Ylipäällikön käsky on sotilaskäsky riippumatta sen takana olevasta politikoinnista.
Kuka on väittänyt sen olevan mitään uutta tietoa, paitsisinä sen kiistit ?
Dietl johti Operaatio Hopeakettua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai antoi Mannerheim jatkosodassa käskynsä pelkästään poliitikkona;)
Ylipäällikön käsky on sotilaskäsky riippumatta sen takana olevasta politikoinnista.
Kuka on väittänyt sen olevan mitään uutta tietoa, paitsisinä sen kiistit ?
Dietl johti Operaatio Hopeakettua.Typerää vääristelyä.
Heikot tietosi eivät sillä parane.
Marski oli ylipäällikkö ja antoi sotilaskäskyjä.
Tällä yhdellä oli poliittiset perusteet enemmän kuin sotilaalliset.
Dietl johti mitä johti,mutta Falkenhorstin alaisena,kunnes tuli tämän tilalle P-Suomen saksalaisjoukkojen ja alistettujen suomalaisjoukkojen komentajaksi. Samalla niistä muodostettiin oma armeijansa..
Olet ainoa,joka ei sitäkään tiedä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Typerää vääristelyä.
Heikot tietosi eivät sillä parane.
Marski oli ylipäällikkö ja antoi sotilaskäskyjä.
Tällä yhdellä oli poliittiset perusteet enemmän kuin sotilaalliset.
Dietl johti mitä johti,mutta Falkenhorstin alaisena,kunnes tuli tämän tilalle P-Suomen saksalaisjoukkojen ja alistettujen suomalaisjoukkojen komentajaksi. Samalla niistä muodostettiin oma armeijansa..
Olet ainoa,joka ei sitäkään tiedä.Typerää vääristelyä, yrität vaan valehtelemalla peitellä tietämättömyyttäsi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siilasvuon esimies oli Falkenhorst,jonka käskyjä hän totteli.
Mannerheimilla ei ollut käskyvaltaa Saksalle alistettuihin joukkoihin.Juuri näin.Mutta jälkeen päin on kiva väitellä asiosta.......
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin.Mutta jälkeen päin on kiva väitellä asiosta.......
No mitä vielä jankkaat, tätä et pystynyt valheeksi osoittamaan:
Siilasvuolle ilmoitettiin 5. marraskuuta Suomen ylijohdolta, että hyökkäys tulee keskeyttää poliittisista syistä ja että suomalaisia lisävahvistuksia ei ole tulossa Siilasvuon toiveesta huolimatta. Yhdysvallat oli antanut Suomen hallitukselle nootin, jossa vaadittiin hyökkäyksen lopettamista. Tämä oli aiheuttanut Suomen presidentti Risto Rytinilmaisemaan huolensa operaatiosta Mannerheimille. Siilasvuo hidasti hyökkäystä aktiivisesti marraskuun 11. päivään mennessä määräämällä kenttälinnoitusten rakentamista. Samana päivänä Norjan Saksan armeijan päämaja sai OKW:ltä viestin, jossa vaadittiin selitystä III-joukkojen hyökkäykselle. Viestissä myös toistettiin aikaisempi käsky koko Norjan armeijasektorille siirtyä puolustavaan asentoon. Siilasvuo antoi 17. marraskuuta kirjallisen määräyksen hyökkäyksen keskeyttämisestä. Joulukuuhun mennessä taistelut alueella olivat rauhoittuneet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mitä vielä jankkaat, tätä et pystynyt valheeksi osoittamaan:
Siilasvuolle ilmoitettiin 5. marraskuuta Suomen ylijohdolta, että hyökkäys tulee keskeyttää poliittisista syistä ja että suomalaisia lisävahvistuksia ei ole tulossa Siilasvuon toiveesta huolimatta. Yhdysvallat oli antanut Suomen hallitukselle nootin, jossa vaadittiin hyökkäyksen lopettamista. Tämä oli aiheuttanut Suomen presidentti Risto Rytinilmaisemaan huolensa operaatiosta Mannerheimille. Siilasvuo hidasti hyökkäystä aktiivisesti marraskuun 11. päivään mennessä määräämällä kenttälinnoitusten rakentamista. Samana päivänä Norjan Saksan armeijan päämaja sai OKW:ltä viestin, jossa vaadittiin selitystä III-joukkojen hyökkäykselle. Viestissä myös toistettiin aikaisempi käsky koko Norjan armeijasektorille siirtyä puolustavaan asentoon. Siilasvuo antoi 17. marraskuuta kirjallisen määräyksen hyökkäyksen keskeyttämisestä. Joulukuuhun mennessä taistelut alueella olivat rauhoittuneet.On parasta, kun jankkaat vain keskenäsi.
Tyhmyytesi on jo selvinnyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On parasta, kun jankkaat vain keskenäsi.
Tyhmyytesi on jo selvinnyt."Mannerheimilla ei ollut käskyvaltaa Saksalle alistettuihin joukkoihin."
Paitsi pöhveIin mukaan Mannerheim antoi poliittisia neuvoja😆 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Typerää vääristelyä.
Heikot tietosi eivät sillä parane.
Marski oli ylipäällikkö ja antoi sotilaskäskyjä.
Tällä yhdellä oli poliittiset perusteet enemmän kuin sotilaalliset.
Dietl johti mitä johti,mutta Falkenhorstin alaisena,kunnes tuli tämän tilalle P-Suomen saksalaisjoukkojen ja alistettujen suomalaisjoukkojen komentajaksi. Samalla niistä muodostettiin oma armeijansa..
Olet ainoa,joka ei sitäkään tiedä.Lykkäät pötyä!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mannerheimilla ei ollut käskyvaltaa Saksalle alistettuihin joukkoihin."
Paitsi pöhveIin mukaan Mannerheim antoi poliittisia neuvoja😆Marskin toimet olivat aivan paikallaan ja poliittisen johdon hyväksymiä.
Hän on itsekin jälkikäteen myöntänyt III AK:n alistuksen virheeksi.
" Sota on politiikan jatkoa toisin keinoin."
Von Clausewitz. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marskin toimet olivat aivan paikallaan ja poliittisen johdon hyväksymiä.
Hän on itsekin jälkikäteen myöntänyt III AK:n alistuksen virheeksi.
" Sota on politiikan jatkoa toisin keinoin."
Von Clausewitz.Saksalaisethan epäilivät Siilasvuota yhteistyöstä venäläisten kanssa Mannerheimin käskystä, pysäyttää hyökkäys, johtuen.
- Anonyymi
Aloituksessa on sikäli järkeä, että Barbarossan alkaessa ei mistää saattueista Murmanskiin ollut mitään aavistusta. USA ei ollut sodassa eikä sakemanni arvannut briteillä olevan teollista kykyä NL:n tukemiseen. Lisäksk Saksa hallitsi Norjaa, minkä arveltiin haittaavan muutenkin merikuljetuksia itään.
- Anonyymi
Ei sujunut Hitlerin suunnitelmat kuten Strömsössä, 18 joulukuuta 1940 Hitler muotoili suunnitelman direktiivi 21: ssa tähän tapaan:
Ryhmän XXI ensisijaisena tehtävänä on myös itäisten operaatioiden aikana Norjan suojelu. Muita kuin tähän tehtävään tarvittavia joukkoja (Vuoristoarmeijat) käytetään ensisijaisesti Petsamon alueen ja sen kaivosten suojelemiseen yhdessä arktisen tien kanssa, minkä jälkeen ne etenevät yhdessä Suomen joukkojen kanssa Murmanskin rautatietä vastaan ja katkaisevat Murmanskin alueen maanhuoltoreitit.
Se, pystyvätkö Rovaniemen alueelta ja etelästä tulevat vahvemmat saksalaiset joukot (kahdesta kolmeen divisioonaan) toteuttamaan tämän luonteisen operaation, riippuu Ruotsin halukkuudesta antaa Ruotsin rautatiet tällaiseen siirtoon.
Suomen armeijan massan tehtävänä on Saksan armeijan pohjoissiiven etenemisen mukaisesti sitoa venäläiset maksimivoimat hyökkäämällä Laatokan länteen tai molemmille puolille. Suomalaiset valtaavat myös Hangon.- Anonyymi
Tuo oli siis hahmotelma 1940 lopussa. Barbarossan alkaessa saksalaisten ykköstoive suomalaisille oli hyökkäys Laatokan pohjoispuolelta Syvärille, ei ensimmäisenä Kannakselle. Tavoitteena oli Pietarin motitus ulompaa eli Tihvinä-Syväri -suunnassa.
Saksalaisesta näkökulmasta Kannas oli täysin turha sivusuunta, Pietarin jäädessä mottiin ja heidän vallatessaan kaupungin etelästä suunta hoituisi itsestään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo oli siis hahmotelma 1940 lopussa. Barbarossan alkaessa saksalaisten ykköstoive suomalaisille oli hyökkäys Laatokan pohjoispuolelta Syvärille, ei ensimmäisenä Kannakselle. Tavoitteena oli Pietarin motitus ulompaa eli Tihvinä-Syväri -suunnassa.
Saksalaisesta näkökulmasta Kannas oli täysin turha sivusuunta, Pietarin jäädessä mottiin ja heidän vallatessaan kaupungin etelästä suunta hoituisi itsestään.Kannaksen valtaus oli poliittisesti välttätöntä.
Siirtoväen hinku takaisin kotiseudulle oli valtava ja evakkojen
isäntäväen innolla kannattama. "Ryssistä" haluttiin pikimin eroon.
- Anonyymi
Venäläiset käyttivät jokia myötäileviä linnoitettuja asemia, niihin ei maasta käsin tosiaan päässyt, ilmasta tai vedestä paremminkin. Ehkä näiden lukuisten kettujen sijaan olisi saksalaisten pitänyt hyökätä Kotskoman kautta Sorokkaan, saksalaiset eivät olleet kiinnostuneita, USA ei olisi tässä tapauksessa voinut Suomea painostaa. Leningradin takia Hitler hylkäsi Sorokan 1942. Samasta syystä olisi voinut hylätä kaikki eri ketut.
- Anonyymi
Saksalla ei yksinkertaisesti ollut irroittaa riittäviä voimia operaatioihin pohjoisessa.
Asiaa on turha jauhaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saksalla ei yksinkertaisesti ollut irroittaa riittäviä voimia operaatioihin pohjoisessa.
Asiaa on turha jauhaa.Olisi tarvinnut olla kokoamatta niitä pohjoiseen ja keskittää ne yhteen kohteeseen. Leningradia pidettiin edellytyksenä Moskovan saarrolle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saksalla ei yksinkertaisesti ollut irroittaa riittäviä voimia operaatioihin pohjoisessa.
Asiaa on turha jauhaa.Operaatioihin pohjoisessa vaikuttivat Hitlerin WW1-aikaiset kuvitelmat imperiumien armeijoiden valtavista pihtiliikkeistä Murmanskista Persiaan. Leningradin valtauksen jälkeen Murmansk olisi lakannut olemasta satama, kun Tserepovets ja Vologda olisivat menneet. Clausewitzin oppien mukaan Moskovan pohjoispuolella olisi saatu ratkaisu nopeiten. Saksalaiset ovat itsekin todenneet, että 1942 venäläiset pystyivät läpimurtoon vain Moskovasta Riian lahdelle, sitä he myös yrittivät ja tuhosivat tällä Mars-operaatiolla Stalingradiin suunnitellut panssaridivisioonat pois pelistä. Sotatoimet olisi pitänyt suunnitella siten, ettei Saksan jalkaväki lopu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691227- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855