Nuffield

Osaisiko kukaan neuvoa, miksi Nuffin nostolaite
jämähti yläasentoon "ikuisesti". Tippuuko millään
alas? Traktori on nelipyttyinen ja vm. -76 tyyppiä
en muista. Kiitos!
62870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Liikkuuko nostolaitteen vipu ??

Äänestä
  • Kyllä vipu liikkuu, se jäi kerran aikaisemminkin
    ylös, mutta tippui kun laittoi vivun ala-asentoon
    ja ajeli karhi perässä röykkyistä peltoa.

    Äänestä

Ainakin 4/65 Nuffissa on siinä peräkotelon päällä peltinen noin 5 cm halkaisijaltaan oleva kuppi, jossa mutteri keskellä. Vedä nostolaite vipu taakse ja pidä siinä, nosta samalla kupista, nousee vähän ja laske nostolaite alas. Ainakin meillä tuo auttaa.

Äänestä
  • Nuhvissa on nostolaitteen lukitus, jolla esim, peräpainon saa pysymään ylhäällä. juuri sellainen kuin eräs edelläkuvasi paitsi, että todennäköisesti alkuperäinen pakeliittinen osa on siitä jo aikapäiviä pudonnut.Se on myös todennäköisesti ruostunut jumiin. käyttö kuten edellä kuvattiin paitsi, että akselia täytyy vetää ja pyöräytää jotta lukituksen saa poistettua. Vika voi myös olla nostolaite vivussa, ei ehkä sisäpuolella mutta vivun hahlo voi kulua pyöreäksi jos lukitusmutteri on ollut liian löysällä, eli kara ei liiku vaikka vipua liikuttelisikin.

    Äänestä

  • ippe kirjoitti:

    Nuhvissa on nostolaitteen lukitus, jolla esim, peräpainon saa pysymään ylhäällä. juuri sellainen kuin eräs edelläkuvasi paitsi, että todennäköisesti alkuperäinen pakeliittinen osa on siitä jo aikapäiviä pudonnut.Se on myös todennäköisesti ruostunut jumiin. käyttö kuten edellä kuvattiin paitsi, että akselia täytyy vetää ja pyöräytää jotta lukituksen saa poistettua. Vika voi myös olla nostolaite vivussa, ei ehkä sisäpuolella mutta vivun hahlo voi kulua pyöreäksi jos lukitusmutteri on ollut liian löysällä, eli kara ei liiku vaikka vipua liikuttelisikin.

    Niin, ei sillä lukituksella saa kannatella ainakaan ajaessa mitään peräpainoja, se on selvästi sanottu ohjekirjassa. Saattaa lukkosysteemi hajota. Koko nostolaiteripustus on niin hapero, että kannattaa pitää hydrauliikan varassa niin sylinterin ylipaineventtiili ottaa röykyissä suurimmat kuormitukset pois..

    Äänestä

Nuhvin valmistus lakkasi 60-70 lukujen vaihteessa. Sen jälkeen valmistettiin pääosin samaan tekniikkaan pohjautuvaa Leylandia. Eli joko olet erehtynyt merkistä tai sua on ostaessasi kusetettu rajusti vuosimallissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätoivo kirjoitti:

Osaisiko kukaan neuvoa, miksi Nuffin nostolaite
jämähti yläasentoon "ikuisesti". Tippuuko millään
alas? Traktori on nelipyttyinen ja vm. -76 tyyppiä
en muista. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu