Juominen haimatulehduksen jälkeen

Anonyymi

8 vuotta olen ollut juomatta, voiko aloittaa uudestaan esim. oluella viinillä? Kokemuksia?
Tiedän mitä neuvoo lääkäri : ei koskaan enää, mutta mikä on todellisuus.

18

5379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkoholin käyttö onkin täysin kielletty ensimmäisen haimatulehduksen jälkeen, koska pienikin määrä alkoholia voi aiheuttaa uuden tulehduksen.

      Mutta sähän juot joka tapauksessa.

    • Anonyymi

      En osaa sanoa mitään kuivan ajan pituuden merkityksestä muuta kuin yhden tapauksen.
      Kyse oli työkaveristani. Alle 5-kymppisenä hepulla oli haimatulehdus joka säikytti äijän täysraittiiksi noin kolmeksi vuodeksi.
      Sen jälkeen, joissakin hirvipeijaisissa otti seuran mukana alkoa. aen tiedä mitä ja miten paljon mutta riittävästi kuitenkin siihen, että henki lähti.
      Heppu hoiti perusteollisuuden tuotanto-osastolla ylimestarin työnsä moitteettomasti eikä kukaan huomannut hänessä mitään alkiksen merkkejä.
      Normaalikuntoinen äijä. Hieman vatsan alkua mutta ei yhtään enempää kuin ikäisillään yleensäkin.

    • Anonyymi

      Alkoholi ei ole hyväksi edes terveelle huimalle, saatikka sitten jo kerran tulehtuneelle, että jos haluat tulla uudestaan sairaaksi , niin ei kun korkki auki vaan ja juo.
      Pistää oikein vihaksi tuollaiset kysymykset, jos lääkäri sanoo ei niin se tarkoittaa myöskin EI, vai luulitko että joku netissä niinkuin tietäisi paremmin.

    • Anonyymi

      Minä kirjoitin tuon. Olen ollut 8 vuotta juomatta, kokonaan. Tiedän hyvin mitä lääkäri sanoo. Mikään pakko ei ole nytkään alkaa juomaan. Ei ole lainkaan ongelmallista olla ilman, Kuten ei ole minulle lainkaan ongelmallista olla koskaan käymättä Kanarian saarella.

      Kyselin vain kokemuksia lievän haimatulehduksen jälkeisestä juomisesta, kohtuujuomisesta.
      Viiniä olutta juodaan siksi että se on parhaimmillaan miellyttävää.
      Tiedän että on myös kokemuksia että on voinut uudelleen alkaa ottamaan kohtuudella. Mutta totta kai, jos tulehduksen saanut haluaa olla täysin varma, hän ei ota lainkaan. Se on varmasti järkevintä ja parasta. Toivon ettei kysymykseni jonka tein vain itseni suhteen ei johda ketään muuta haimatulehduksen saanutta juomaan.

    • Anonyymi

      NYT varoitus.
      Jos olet saanut joskus haimatulehduksen, älä koskaan enää käytä alkoholia, sillä raittiuden kestosta huolimatta, vuosiakin kestäneestä, haimasi muistaa tulehduksen koko loppuelämäsi ja uudelleen juomisen aloittaminen voi olla hyvinkin vaarallista.
      Mikään yksittäistapaus jossa uusimista ei ole vielä tullut, ei kerro juuri sinun elimistösi ja haimasi toiminnasta ja reaktioista yhtään mitään.

      • Anonyymi

        Ok, noin se varmasti sittenkin on. Mennään siis vedellä tästäkin eteenpäin.

        t. aloittaja


      • Anonyymi

        Haima muistaa haahhaa. Kyllä voi ottaa.
        Varovasti alkuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haima muistaa haahhaa. Kyllä voi ottaa.
        Varovasti alkuun.

        Raitis elämä on paras


    • Anonyymi

      Kanssani samaan aikaan samassa sairaalahuoneessa oli inkeriläinen paluumuuttaja toisen haimatulehduksensa vuoksi.
      Eipä tuo kovin huonokuntoiselta vaikuttanut. Oli letkuissa mutta piristyi päivä päivältä.
      Koska ruokajonoissa ei ole alkoholijuomia niin heppu oli kaverinsa kanssa erikoistunut kotiviinien valmistukseen ja juomiseen.
      Nyt oli menossa sesonkiviinin, voikukkaviinin nauttiminen.
      Kaupungin heput olivat ehdottaneet ylläpidon vastikkeeksi puistotöitä. Ei kiinnostanut.
      Antoi vihjen, että kun menee aamulla tunnin myöhässä ja nousuhumalassa niin ei tarvitse monena aamuna mennä.
      Siitä päättelin kavereiden ryyppäävän mietoakin viiniään iltamyöhään joten aamulla oli valmiiseen pohjaan helppo saada tehot päälle.
      Ajallinen altistuskaan ei tehonnut tähän tyyppiin koska lähtööni mennessä oli päässyt letkuista irti ja alkoi olla hyväkuntoinen koska oli ryhtynyt riitelemään kanssani tv-ohjaimesta. Minä ei haluu katso venäjän kanava!

    • Anonyymi

      Puolison setä viisikymppisenä sairastui haimatulehdukseen runsaan alkoholin käytön seurauksena. Työnsä aina hoiti moitteettomasti, mutta vapaa-aika meni kosteissa merkeissä. Lääkäri kielsi alkon käytön kokonaan. Muutaman vuoden raittiuden jälkeen tuo setä joi vajaan pullollisen olutta, ja sen seurauksena ambulanssilla sairaalaan. Sen jälkeen ei enää alkoon koskenut.

    • Anonyymi

      Minulla oli haimatulehdus vähän vajaa 3 vuotta sitten. Lievä. Sen jälkeen olin vuoden juomatta mitään alkoholia ja myös tupakka jäi sairaalaan. Vuoden jälkeen otin pari kertaa kuukaudessa muutaman oluen, siitä määrät pikkuhiljaa kasvanut ja nykyään otan 4-5 kertaa kuukaudessa 6-15 annosta. Otan vain keppanaa, muuhun alkoholiin en ole koskenut. Mitään uutta tulehdusta ei ole tullut, mutta usein alavatsa kolottaa krapulassa tai ihan käytön jälkeen. Toleranssi alkoholiin ja krapulaan selvästi laskenut. Tiedän kaikki suositukset yms. mutta uskon, että jatkan tällä tavalla siihen asti, että se toinen tulehdus tulee ja jos siitä selviän niin sitten lopetan kokonaan.

      • Anonyymi

        No on halut kovat kun pitää aloittaa uudelleen , luulis kerrasta käsittävän mitä haimatulehdus merkitsee. Ja mitkä on seuraukset kun alkaa viinaa vetämään naamansa


    • Että kysyt tuollaista asiaa kertoo että olet jo tehnyt päätöksen. Vastuu on sinun, vain sinun ja yksin sinun. Älä hae tukea muualta.

      • Anonyymi

        Alkoholismissa on aina ratkaisevaa se mitä tapahtuu ennen ensimmäistä ryyppyä, ja mitä tapahtuu sen jälkeen.
        Ennen ensimmäistä ryyppyä pitää kieltää oma alkoholismi, ja sitten hankkia muilta lupa sen ryypyn ottamiseen.

        Ja senhän me jo tiedämmekin että mitä tapahtuu sen "yhden" ryypyn jälkeen.


    • Anonyymi

      Ei mielellään olutta, kirkas viina sopivalla lantringilla on parempi. Viinikin jossain määrin käy.
      Ja sitten on tärkeää aamuisin tyhjentää kunnolla suoli.
      Mutta kaikkein tärkeintä on syödä, älä koskaan ryyppää tyhjään mahaan.
      Näillä ohjeilla sanoisin välttävän tulehduksen.

      • Anonyymi

        Ai niin ja se on tärkeää, ettei saa oksentaa.


    • Anonyymi

      Luulisi 8 vuoden jälkeen on jo opinut elää ilmaan alkoholia.Kalja ja viini siihen lääkeet,mitä syötkin SV tapaa sinut. Mikä himo sinä on juoda? mene puhuu läkärille saat läleitä alkoholi himoosi.Terpi auta myös, sitä saat A-klinikalta.

    • Anonyymi

      Ei varmaan saisi, mutta on tää raitis elämä ihan paskaa. Kohta 2 vuotta pakotettuna tätä raittiutta, valehtelematta elämäni paskimmat vuodet, en jaksa kauaa enää.. goodbye

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8396
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      501
      7656
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5719
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4785
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4664
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      170
      4517
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4375
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4216
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe