Veronmaksajat ne maksaa?

Anonyymi

Ei missään muualla kuin Suomessa ja Ruotsissa näe näin näyttäviin ja kalliisiin asuihin pukeutuneita romaninaisia. Alkoivatko romaninaiset käyttää täällä hienoja asujaan arkisin vasta sitten veronmaksajat alkoivat maksaa niitä. Naapurissani asui 50-60 luvulla romaneita ja heillä kävi paljon muita romaneja kylässä. Kellään naisilla ei ollut kalliita hienoja kalliita samettihameita ja pitsikoristeltuja paitoja sekä kultakoruja asusteina niinkuin nykypäivänä. Ei niitä ainakaan työnteolla ole maksettu sillä hyvin harva romaninainen käy ansiotyössä.

7

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perustoimeentulotukeen sisältyy normaalisti jo vaatteisiin käytettävä raha.

      Ainoana poikkeuksena ovat romaninaiset. He saavat normaalin perustoimeentulotuen lisäksi YLIMÄÄRÄISTÄ hamerahaa romaninaisen hameen ostoon. Kunnasta riippuen hamerahan määrä vaihtelee, mutta se on joka tapauksessa useita satoja euroja. Kunnasta riippuen myös vaihtelee, maksetaanko hamerahaa kerran vuodessa vai joka toinen vuosi.

      Miten te romanit voitte pitää tällaista järjestelmää oikeudenmukaisena?

      Kuten aloituksestakin käy ilmi, romaninaisten hameet olivat ihan tavallisia pitkiä hameita vielä ainakin 1960-luvulla. Vasta verorahojen käyttöoikeus hameisiin mahdollisti PRÖYSTÄILYN.

      • Anonyymi

        Hameraha on poistettava, säästäköön vaatteisiinsa rahat kuten kaikki muutkin tekee


    • Anonyymi

      Ja silti on muka rakenteellista rasismia näiden mielestä.

      • Anonyymi

        Raamatussa sanotaan että on elatus ja vaatteet, tyytykäämme niihin.


      • Anonyymi

        Tottakai on kun ei kaikki haluttu läpi mene ja Kela Gold kortti maksa kaikkea


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      110
      3362
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2654
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      74
      2405
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      60
      2396
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2069
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      1971
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1893
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1572
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1422
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      10
      1369
    Aihe