Mulla seuraava vika. Kone 95 vuoden 50 hv Mercury. Lähtee käyntiin hyvin. Menee täydellä kaasulla jonkin aikaa kunnes kierrokset putoaa tyystin. Ei sammu. Sitten pystyn taas varovasti nostamaan kaasua. Uskallan ajaa nyt vaan hieman pienemmällä kaasulla. Moottori on täysihuollettu 2 vuotta sitten (kaasarit yms). Tankin ilmaruuvi on auki ja bensaa tankissa. Vika tuli eilen, kun kuormaa oli aika paljon. Merenkäyntiä oli jonkinverran. Tankki ei ole ajajan penkin alla kiinni eli pääsee heilumaan. Ajattelin että vetääkö ilmaa jotenkin.
mercury 50hv putoaa kierrokset täydellä kaasulla
6
433
Vastaukset
- Anonyymi
Polttoainepumppu?
- Anonyymi
Bikerider kirjoitti:
Ok - varmaan voisi olla yksi syy - pitääkö säätää vai meneekö noi vaan rikki?
Kokeile pumppaa letkun tutilla kun alkaa hyytyä. Jos kierrokset nousevat, niin voi olla pa-pumppu. Voi olla myös ongelma kaasarissa esim. kohokammion neula. Jos et ole putsannut tankkia, niin heiluminen merenkäynnissä on voinut saada tankin pohjalta moskat liikkeelle. Onko sulla pensafilsua ja jos ei niin miksei?
Moottori pitää sitten huoltaa joka vuosi. Anonyymi kirjoitti:
Kokeile pumppaa letkun tutilla kun alkaa hyytyä. Jos kierrokset nousevat, niin voi olla pa-pumppu. Voi olla myös ongelma kaasarissa esim. kohokammion neula. Jos et ole putsannut tankkia, niin heiluminen merenkäynnissä on voinut saada tankin pohjalta moskat liikkeelle. Onko sulla pensafilsua ja jos ei niin miksei?
Moottori pitää sitten huoltaa joka vuosi.ok - pitää sitten tuoda lähin mercury huoltaja jos nämä keinot ei auta.
- Anonyymi
Ylikuumenee ja tiputtaa kierrokset sen takia? Toimiiko jäähdytys?
Voi olla miljoona eri syytä. Roska kaasarissa, polttoaineensaantiongelma, sytytysboksivika jne.jep jäähdytys toimii. Outoa on että kierrokset tippuu äkisti veto päällä isosta kaasusta sitten kun laittaa kaasun pienemmälle ja alkaa nostaa varovasti niin meno jatkuu, kunnes kierrokset taas voi laskea äksiti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3237075Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714258- 2083155
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242937- 741952
- 1491781
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2121746Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651560Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891438