Mulla seuraava vika. Kone 95 vuoden 50 hv Mercury. Lähtee käyntiin hyvin. Menee täydellä kaasulla jonkin aikaa kunnes kierrokset putoaa tyystin. Ei sammu. Sitten pystyn taas varovasti nostamaan kaasua. Uskallan ajaa nyt vaan hieman pienemmällä kaasulla. Moottori on täysihuollettu 2 vuotta sitten (kaasarit yms). Tankin ilmaruuvi on auki ja bensaa tankissa. Vika tuli eilen, kun kuormaa oli aika paljon. Merenkäyntiä oli jonkinverran. Tankki ei ole ajajan penkin alla kiinni eli pääsee heilumaan. Ajattelin että vetääkö ilmaa jotenkin.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Polttoainepumppu?
- Anonyymi
Bikerider kirjoitti:
Ok - varmaan voisi olla yksi syy - pitääkö säätää vai meneekö noi vaan rikki?
Kokeile pumppaa letkun tutilla kun alkaa hyytyä. Jos kierrokset nousevat, niin voi olla pa-pumppu. Voi olla myös ongelma kaasarissa esim. kohokammion neula. Jos et ole putsannut tankkia, niin heiluminen merenkäynnissä on voinut saada tankin pohjalta moskat liikkeelle. Onko sulla pensafilsua ja jos ei niin miksei?
Moottori pitää sitten huoltaa joka vuosi. Anonyymi kirjoitti:
Kokeile pumppaa letkun tutilla kun alkaa hyytyä. Jos kierrokset nousevat, niin voi olla pa-pumppu. Voi olla myös ongelma kaasarissa esim. kohokammion neula. Jos et ole putsannut tankkia, niin heiluminen merenkäynnissä on voinut saada tankin pohjalta moskat liikkeelle. Onko sulla pensafilsua ja jos ei niin miksei?
Moottori pitää sitten huoltaa joka vuosi.ok - pitää sitten tuoda lähin mercury huoltaja jos nämä keinot ei auta.
- Anonyymi
Ylikuumenee ja tiputtaa kierrokset sen takia? Toimiiko jäähdytys?
Voi olla miljoona eri syytä. Roska kaasarissa, polttoaineensaantiongelma, sytytysboksivika jne.jep jäähdytys toimii. Outoa on että kierrokset tippuu äkisti veto päällä isosta kaasusta sitten kun laittaa kaasun pienemmälle ja alkaa nostaa varovasti niin meno jatkuu, kunnes kierrokset taas voi laskea äksiti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471916
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3281363Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.175956Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.272695- 33611
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12611- 257603
- 191563
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20512- 42502