Tiedustelen sellaista, että kun tuo 2 v. vanha pilarikiuas aiheutti seinän paneliin jo palovauriota (hiiltyneen musta on), vaikka turvaetäisyys oli sen 100 mm, joka oli asennusohjeistuksen mukainen., että pitäisikö seiniin kiukaan taakse jotkut palonkestävät levyt asentaa? Mistä materiaalista?
Nyt olen siirtänyt tosin tuon kiukaan niin, että etäisyyttä on seiniin ja lauteisiin jo min. 300 mm - 400 mm.
Kiuas on tämä malli:
https://www.k-rauta.fi/tuote/sahkokiuas-harvia-cilindro-pc90e-9kw/6410082610037
Sähkösaunan (pilarikiuas) paneeliseinään palosuojat? ?
4
1128
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla mustu lauteet ja seinäpaneelit vaikka asensin cilindrion metrin päähän sienistä ja lauteista. Enää en osta kuin Vuolukivikiukaita, ongelmat loppuivat kuin seinään, vaikka koko illan olisi ollut kamiina käynnissä, niin kiukaan kylki on koskettaessa miellyttävän kylmä eikä tarvitse pelätä lastenkaan puolesta kun sinkoilevat kuin nato-ohjus löylyhuoneessa sokereissaan keskittymishäiriöissään.
- Anonyymi
Mielenkiintpista kuulla, että vastaavaa tapahtunut siis muillakin....
Ladoin kivet kyllä ohjeistuksen mukaan ja vastukset ovat siellä kivien takana. Kenties tuohon ilmankiertoon pitää vielä kiinnittää löylyhuoneessa huomiota.
- Anonyymi
Onko tuo suojaetäisyys määritelty täydellä teholla vai jollain tietyllä säädöllä ja onko kivet aseteltu koriin oikein?
- Anonyymi
Paneeli tai muu materiaali kiukaan lähellä tummuu
nopeasti.
• Tarkista, että suojaetäisyysvaatimukset täyttyvät ( 3.1.).
• Tarkista kiuaskivet ( 1.1.). Liian tiheä ladonta,
kivien painuminen ajan mittaan tai vääränlaiset kiuaskivet voivat estää ilmankierron kiukaassa, mikä voi johtaa rakenteiden ylikuumenemiseen.
• Tarkista, ettei vastuksia näy kivien takaa. Jos
näkyy, lado kivet uudelleen ja huolehdi, että
vastukset peittyvät kokonaan ( 1.1.)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006414
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869