Tänakin vaihtaa Märtini pois manageroimasta, olisi jo monta mestaruutta kun ei olis lähtenyt Huihain kelkkaan. Kaikki tietää kyvyt mutta juna meni jo ja kohta ikää liikaa nuoremmat ajaa ohi. Harmi!
Olis jo aika
Anonyymi
72991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
ei ne managerit niitä mestaruuksia tuo ne pitää ajaa.
Näinhän se on...raha ratkaisi lähdön toyotalta, mut kuka arvasi et hyundai on noin epäluotettava....
Heti alkoi mennä metsään.
Kaikkihan sen tiesi mutta raha sokaisee.
Tais vaan toyota olla epäluotettava silloin ku tänäk lähti....
Tänakin kannattaisi kokeilla peltoautokisoja, kyvyt viittaa eniten siihen.
Kun ura loppuu niin mitä veikkaat kumpiko on parempi? Mestaruus vai raha? Kyllä se vaan se raha on tärkeämpi juttu. Ei pelkkä mestaruus paljoa lämmitä jos ei oo pätäkkää.
No sen mestaruuden kruunulla voi pyytää pätäkkää, mutta ei joku fordin mies joka ajelee sijoista 5-10. Kyllä mestari määrää siirtoliikkeetkin
Otto sai mestaruuden toitsulla mutta ei saanu kumminkaan tarpeeksi pätäkkää. Huihai tarjosi rahaa ja hän valitsi rahan ennemmin kuin toitsun ja useita mestaruuksia. Viisas mies kun tajusi että raha on mestaeruuksia tärkeämpi.
Kyllä kaikki ajaisi fordilla sijalla 5-10 jos saa enemmän rahaa kuin muut. Vaikka 60 miljoonaa vuodessa niin ennemmin sen ottaa kuin 2 milliä ja mestaruuden.
Usemmalla mestaruudella saa varamasti enemmän rahaa ja tuskinpa Hyundai enää kauaa huippupalkkoja maksaa, saattavat jopa lopettaa.
En jaksa enää vääntää rautalangasta kun ei mene perille
Vanha sanonta sanoo: missä Tänak, siellä ongelma.
Tänäk on vielä sellainen että se sanoo aina suoraan mitä ajattelee,
Ottaisiko Toyota Tänakin takaisin, jos se haluaisi palata Toyotalle Japanilaiset arvostaa auktoriteettien kunnioitusta, mitä vain ei kannata möläyttää.
Satavarmasti ottais, ei vaan taida olla paikkoja...ja mitä järkee jos kaikki huippukuskit ajaa samalla merkillä....
Huippua on Tojolla autot, ei kuskit. Muut autot ei pärjää vaikka olis Lööp ratissa.
Ehkei Toyota kovin helposti ottais jäi viime mestaruuden pr hommat hyödyntämättä
Sellaiset unohtuu helposti, jos tarvii hyvän kuskin...
ei ottaisi kun niillä on jo kalle. mihin ottoa enää tarvii
Nii voihan se rovanperä ajella yksinkin, antaa muille potkut....
Tuskinpa vaan ja onneksi olisi liian noloakin Tänakille :)
Menepäs tytteli takaisin tyttöjen palstalle kun et ymmärrä ralleista mitään :D
Siksi juuri ei kannata tuhlata aikaa ja rahaa Tänäkiin :)
Voi pikku tytteliä kun pahoitit mielesi :)
Ei tarvikkaan , tänäk saa kyllä miljoonansa hyundailta ja sehän kateellisia harmittaa...; )
Joo samaa mieltä formaux toyotalle!
Vaihda levyä. Sinä et tytöistä mitään tiedä.
Ei kukaan halua sinusta tietää mitään :)
Epäilisin että ottaisivat mieluummin Neuvillen. Totuus voi olla että kaikkia parhaita ei haluta samalle merkille.
Jos Tänak olisi jäänyt Toyotalle niin Ogier ei olisi tullut Toyotalle. Citroen lopetti kun Ogier lähti Toyotalle.
Tai Ogier lähti koska Citroen lopetti. Harmi ettei ole tule uusia talleja, ennemin Audikin saisi tulla ralliin kuin F1, samoin Lancia ja alkaisi tehdä taas muutakin kuin pikkuautoja. Kohta tosin menee mielenkiinto kokonaan jos kaikki sähköautoja.
Starletti fourmauxille alle ja hamuun. Jää sielläkin minuutti tolkulla.
Neuville tai tänäk fordille, ni tulis tasasuutta hommaan...
Onko Ford nyt liian ylivoimainen?
Ei noista Tänäkeistä ole Kallelle mitään vastusta kun niiden kuula ei kestä häviötä. Kalle ajaa vain itseään vastaan nautiskellen eikä välitä miten muut ajavat.
Kakaralla on isolla rahalla hankittu porukan paras auto. Sillä kelpaa leuhkasti saastuttaa ilmaa kun kunnon veronmaksajat pakotetaan suojelemaan ilmaa.
Nyt on jollain vähän rallifaktat hukassa....
Sinä saastutat keskustelupalstat, mikset mene ajamaan rallia sähköautolla vai eikö teistä tytöistä ole niilläkään ajamaan?
Vois olla monta mestaruutta....tai sitten ei.....
Voimasuhteet vaihtelee kuskien välillä. Hyundailla Loeb jäi Tänakin ja Neuvillen jalkoihin. Fordille siirrettyään hän on selvästi nopein Fordin kuskeista. Pitäisikö olettaa että muut ford kuskit on vain niin kehnoja ja Tänakin palkkaamalla Ford taistelisi mestaruudesta.
Youtubessa on hauskoja videoita siitä kun Kalle Rovanperä 8 vuotiaana ja 11 vuotiaana ajaa ralliautolla. Hänen salaisuutensa lienee siinä että hän on ajanut ralliautoa jo silloin kun muut ikätoverit opetteli ajamaan polkupyörällä.
Toinen pointti on se että ralliauton sopivuus sinun ajotyyliin.
Luulempa että kaikki kuskit mm- sarjassa on ajoitaidoissa samalla viivalla . Siellä ratkaisee nykyään muut asiat, varmaan henkinen puoli on kaikista tärkein sitten tulee säätöjen ymmärtäminen ja niihin luottaminen, se korostuu vielä nyky autoissa kun mennään suoraviivaisemmin todella kovaa, ja onhan kalle varmasti luonnonlahjakkuus, ei ollu loebista ja ogierista mihinkään tuon ikäisenä....
Hyvää tuuria pojalla ja huonoa toisilla. Onhan tojo paljon parempi auto kun muut.
Toyota on hyvä auto mutta miksei ott rakentanut hundaista yhtä hyvää tai vähän parenpaa? Jos kerran oli vara maksaa parenpaa liksaa. Kyllä sen Märtinin manageraus söi mestaruudet
Paljonkin eroja kuskeissa, samoin sukupuolessa, ei teistä tytöistä vaan ole rallikuskeiksi miehiä vastaan.
Harvemmin ne kuskit niitä autoja rakentaa...
Oletko nainen kun noin hyvin tiedät...?
Ei rakenna mutta on kehitystyössä mukana ja antaa hyvin paljon ohjeita ja neuvoja.
Ennemmänkin mielipiteitä insseille....
Enemmän miehet tietää autoista ja osaa ajaa paremmin kuin te tytöt, kaikkihan sen tietää.
Resursseista kiinni. Nyt riittää Hyundailla rahaa kun Shell tuo rahaa.
Tuskinpa tuo on sukupuolikysymys , mutta nyt täytys saada huihai kulkemaan. Ei muuten kunniankukko laula, Tanäkillä selkeesti V ... Käyrä korkeella olis pokaaleja ja liksaa jo melkosesti nyt näyttää käyvän että Kalle korjaa Bonuksilla liksat ja MM pisteet. Ei voi todeta että aikansa kutakin nuoret ajaa OHI
Kyll rallissa(kin) pitää olla munaa. Kallesta näki jo lapsena että tulee huippukuski.
Kerropas kenestä tulee seuraava huippukuski, kun noin hyvin jo lapsesta osaat sanoa...?
Sinäluulet tietäväsi, viisaammat on eri mieltä!
Kerroppa kuka on seuraava huippukuski, kun kerran sen jo lapsesta näät...
Seuraavan noin 10 vuoden aikana ei muita huippukuskeja olekaan, Kalle tulee hallitsemaan sarjaa ja rikkoo kaikki mahdolliset ennätykset
En ole nähnyt muista videoita.
Ettehän te tytöt ole viisaampiakaan :)
Joo videoitten perusteellahan tietää kenestä tulee huippukuski....
Mikäs sulla on tyttöjä vastaan?
Aika harva livenä päässyt näkemään, video seuraavaksi paras tai jopa parempi kun voi katsoa uudelleen.
Faktat sen kertoo.
Nii kun et ikinä ole saanut naista, ni pitää olla niitä vastaan...
Tudkinpa älykkyystestien suunnittelijat on niitä tuolla perusteella kehittäneet ja älykkyyserot tulee esille kaikessa, vaikkapa keksintöjen määrässä.
Tais osua oikeaan; D
Totta, ei älykkyystestit valehtele, keksintöjen määrä, Nobel-palkinnot...,kaikenlainen looginen päättely useimmille naispuolisille vaikeaa, pärjäävät vain ulkoa opettelemalla.
Enempi kilpailee niinkun samoilla apajilla.
Kyllä Ottin kokemuksella olisi jo pitänyt pystyä saamaan auto luotettavaksi ja paremmaksi kulkemaan.
No se nyt vaan ei ollu ottista kii..
Ottia tuota, sen varaan ei kannata paljon laskea.
kyllähän se vaan olisi , pitäis olla vähän jämpti jätkä ja pitää koreassa lippalakit pyöriin niinkuin mäkinen joskus japanissa ja tulosta tuli
Ei kai otolla oo kauhean paljoa ruuvaus kokemusta. Ei minun tietääkseni ole asentajan vikaa. Ei pysy jakari kädessä.