Tuli mieleen kun rukiista on jatkuvasti pulaa, millaisia lajikkeita käytetään? Naapurilla oli joskus 80-luvulla tosi isojyväistä lajiketta, siemenet paksuja ja pari senttiä pitkiä, meillä oli tavallista ohutta ja sentin pituista. Ei tullut isältä kysyttyä miksei ollut samanlaista.
Ruislajikkeet
5
811
Vastaukset
- Anonyymi
On tainnu olla ns. hybridi- lajiketta. Toi hyb. ei oo mikää lajikenimi.
- Anonyymi
En tiedä mitä oli, mutta jyvä pehmeämpi, makeampi ja vähän vaalempi kuin tavallinen, ainakin ennen kuivausta, meillä oli varmaan tavallistakin pienempi jyväistä. Joidenkin kauppojen ruisleivät paljon parempaa, koulussa ja intissä oli varmaan juuri tuollaisesta isojyväisestä tehtyä. Saisipa vielä sellaista leipää.
- Anonyymi
Ruisleipä tarjouksessa ja jo iltapäivällä kaikki loppu, eikö ruista ole tarpeeksi? Onko edes tarvetta käyttää satoisaa lajiketta kun tuet hehtaarien mukaan?
- Anonyymi
Onkohan vuoden 2019 jättisato jo syöty pois varastoista, joko ensi talvena päästäisiin normaaliin niukkuuden tilaan ylitarjonnan sijaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741