Kaikki palstat on täynnä ainasta valitusta enkä toisaalta yhtään ihmettele, varsinkaan muualta tulleiden viljelijöiden osalta.
Me ollan ostettu pohjanmaalta maitotila noin 5v sitten, tilan pito sujuu kohtuusti eikä juurikaan paikallisten vastaavien talousongelmia ole koska tila saatiin konkurssista sopuhintaan. Mutta koko tänä aikana ei olla saatu täältä ensimmäistäkään kaveria/ystävää vaikka kaikenlaista urakoitsijaa ja muuta työntekijää lappaa harvasepäivä ja juttua joka välissä yritetty vääntää kaikkien kanssa. Kuitenkaan kukaan ei halua olla tekemisissä työn ulkopuolella ja kun ollaan ehdotettu jos jonkinlaista grilli-iltaa, niin aina kaikki sanoo että ei nyt ehdi vaikka kysyis että koska sitten ehtis, niin aina vaan riittä kaikkee muuta.
Etten yhtään ihmettele ettei täällä kukaan täysjärkinen viihdy ja tilat vähenee.
Sen voin nyt 5v kokemuksella sanoo että pohjalaiset on luonteeltaan kateellista ja kusipäistä porukkaa jotka yrittää kusettaa muualta tulleita sen kun kerkiää.
Ei vaan jaksa
7
182
Vastaukset 7
- Anonyymi
On kai teillä naapureina muitakin kuin viljelijöitä? Yrittäkääs ottaa kontaktia tällaisiin tosi-yrittäjiin tai kunollista työtä tekeviin kansankerroksiin.
- Anonyymi
Elämän aikataulut on niin erilaiset maataloustyötä tekevällä ja tavan duunarilla, että eipä osu millään yksiin. Esim. naapurin rouvaa näin kun kävin hänellä kampaamossa asiakkaana, en muulloin koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämän aikataulut on niin erilaiset maataloustyötä tekevällä ja tavan duunarilla, että eipä osu millään yksiin. Esim. naapurin rouvaa näin kun kävin hänellä kampaamossa asiakkaana, en muulloin koskaan.
Meeppäs ulkoo tulleena ostaan uus traktori, niin supina alkaa. Muutenkin sisäänpäin lämpenevämpää porukkaa ei löydy mistään. Urakoittijan kun tilaat niin saataa jäädä kokonaan tulematta eikä ilmota mitää ja kun kaupaa teet niin tarkka saa olla että tulee sitä mitä tilaa ja oikee määrä.
- Anonyymi
Saattaa johtua siitä että se konkurssin tehnyt on ollut paikallisten keskuudessa pidetty kaveri ja teitä nyt pidetään siellä talon ryöstäjinä. Ei meinaan ole ainut vastaava tapaus. Monesti ulkopuolelta tulleista ja varsinkaan tuollaisella tavalla tulleita ei suuremmin arvosteta.
- Anonyymi
Tämä vahvistaa käsitystäni että tuollapäin mennään enemmänkin uskon varassa eikä taloudellisten realiteettien, minä en ainakaan pysty syyttämään ryöstöstä tuollaisesta tilanteesta tilan hankkinutta, kyllä tuohon tilanteeseen mennään jonkun muun aiemmin tekemillä virheillä.
- Anonyymi
Tulokas ei ikinä pääse pohjalaisiin piireihin konkurssitilan ostettuaan. Kaikki paikalliset on loppuun saakka katkeria ja kateellisia, kun niillä itsellä ei ollut varaa ostaa tilaa laajennukseksi. Kateus ja kiimahan ne on mitkä tätä maailmaa pyörittää.
- Anonyymi
Ei renkää meihin Pohojalaasiihin syytöstä kohoristaa, kyllä konk. tilanne on yhtä herkkä muiski maakunniis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510