Kaikki palstat on täynnä ainasta valitusta enkä toisaalta yhtään ihmettele, varsinkaan muualta tulleiden viljelijöiden osalta.
Me ollan ostettu pohjanmaalta maitotila noin 5v sitten, tilan pito sujuu kohtuusti eikä juurikaan paikallisten vastaavien talousongelmia ole koska tila saatiin konkurssista sopuhintaan. Mutta koko tänä aikana ei olla saatu täältä ensimmäistäkään kaveria/ystävää vaikka kaikenlaista urakoitsijaa ja muuta työntekijää lappaa harvasepäivä ja juttua joka välissä yritetty vääntää kaikkien kanssa. Kuitenkaan kukaan ei halua olla tekemisissä työn ulkopuolella ja kun ollaan ehdotettu jos jonkinlaista grilli-iltaa, niin aina kaikki sanoo että ei nyt ehdi vaikka kysyis että koska sitten ehtis, niin aina vaan riittä kaikkee muuta.
Etten yhtään ihmettele ettei täällä kukaan täysjärkinen viihdy ja tilat vähenee.
Sen voin nyt 5v kokemuksella sanoo että pohjalaiset on luonteeltaan kateellista ja kusipäistä porukkaa jotka yrittää kusettaa muualta tulleita sen kun kerkiää.
Ei vaan jaksa
7
147
Vastaukset
- Anonyymi
On kai teillä naapureina muitakin kuin viljelijöitä? Yrittäkääs ottaa kontaktia tällaisiin tosi-yrittäjiin tai kunollista työtä tekeviin kansankerroksiin.
- Anonyymi
Elämän aikataulut on niin erilaiset maataloustyötä tekevällä ja tavan duunarilla, että eipä osu millään yksiin. Esim. naapurin rouvaa näin kun kävin hänellä kampaamossa asiakkaana, en muulloin koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämän aikataulut on niin erilaiset maataloustyötä tekevällä ja tavan duunarilla, että eipä osu millään yksiin. Esim. naapurin rouvaa näin kun kävin hänellä kampaamossa asiakkaana, en muulloin koskaan.
Meeppäs ulkoo tulleena ostaan uus traktori, niin supina alkaa. Muutenkin sisäänpäin lämpenevämpää porukkaa ei löydy mistään. Urakoittijan kun tilaat niin saataa jäädä kokonaan tulematta eikä ilmota mitää ja kun kaupaa teet niin tarkka saa olla että tulee sitä mitä tilaa ja oikee määrä.
- Anonyymi
Saattaa johtua siitä että se konkurssin tehnyt on ollut paikallisten keskuudessa pidetty kaveri ja teitä nyt pidetään siellä talon ryöstäjinä. Ei meinaan ole ainut vastaava tapaus. Monesti ulkopuolelta tulleista ja varsinkaan tuollaisella tavalla tulleita ei suuremmin arvosteta.
- Anonyymi
Tämä vahvistaa käsitystäni että tuollapäin mennään enemmänkin uskon varassa eikä taloudellisten realiteettien, minä en ainakaan pysty syyttämään ryöstöstä tuollaisesta tilanteesta tilan hankkinutta, kyllä tuohon tilanteeseen mennään jonkun muun aiemmin tekemillä virheillä.
- Anonyymi
Tulokas ei ikinä pääse pohjalaisiin piireihin konkurssitilan ostettuaan. Kaikki paikalliset on loppuun saakka katkeria ja kateellisia, kun niillä itsellä ei ollut varaa ostaa tilaa laajennukseksi. Kateus ja kiimahan ne on mitkä tätä maailmaa pyörittää.
- Anonyymi
Ei renkää meihin Pohojalaasiihin syytöstä kohoristaa, kyllä konk. tilanne on yhtä herkkä muiski maakunniis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488