Ilmastointi ja talon rakenteet

Miten yleistä (tai mahdollista) on, että korkean kerrostalon ilmastointissa imuteho on säädetty niin kovalle teholle, että ilmastointilaitteet saavat aikaan humisevan, matalataajuisen tärinän talon rakenteissa?

Eikö imuteho ole silloin oikein säädetty, kun venttiilin päälle asetettu paperiarkki pysyy siinä juuri ja juuri pois putoamatta?

Tässä tapauksessa paperi kiinnitty niin lujasti, että sen joutuu melkein repimään irti. Paperin ja venttiilin välissä ilma kulkee niin että paperissa syntyy kova pörisevä ääni. Mielestäni imuteho on erittäin kova ja äänekäs.

Talo on rakennettu 70-luvulla.
41002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mutta kai se on mahdollista. Sano isännöitsijälle talon tärinästä mutta älä laita paperia pörisemään!
Lämmityskaudella talon lämmöt menevät tehokkaasti harakoille, mutta eipä tarvitse montaa minuuttia kitua pierunhajussa!
vanhempi puhaltaja

Äänestä

Sorry, edelleen pieni valistuksen sana; teillä tuskin on ilmastointia, vaan koneellinen poisto. Jos samassa linjassa useampi "ruuvaa" venttiilin kiinni, tulos voi olla kuvatunlainen. Toinen mahdollinen syy saattaa olla jo alunperin väärin mitoitetussa koneessa, voi sieltä puuttua äänenvaimentimiakin. Tai sitten käyttökytkin on "jäänyt" täydelle teholle, myöskään ei ole mahdotonta, että täyden-ja puolentehon rytmitys ihmisten liikkumista ajatellen ei oli kohdallaan. Ole onnellinen, kun ilma vaihtuu, eipä ole pelkoa kosteusvauriosta. Jos mieli muuttuu ota yhteyttä kiinteistöänne hoitaavaan yritykseen, ja kerro "ongelmasta".

Äänestä
  • kyseessä ole huippuimuri, ei ilmastointi ja kerrostaloissa ei ole huoneisto kohtaisia koneellisia ilmastointeja, esim. nyt tulee vasta ensimmäiset jossa on myös lämmöntalteenotto, huippuimuri on ja niissä on tuota ongelmaa...mutta nehän ei ole aina päällä vaan kellolla ohjattu...

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    kyseessä ole huippuimuri, ei ilmastointi ja kerrostaloissa ei ole huoneisto kohtaisia koneellisia ilmastointeja, esim. nyt tulee vasta ensimmäiset jossa on myös lämmöntalteenotto, huippuimuri on ja niissä on tuota ongelmaa...mutta nehän ei ole aina päällä vaan kellolla ohjattu...

    Senhän tyrmäsin ensinmäisessä lauseessa, jos luit tarpeeksi antaamuksella. Ja vielä lisää, koneellinen poisto on sama asia, kuin huippari/huippuimuri. Voi jostain syystä se poisto kytkimestä tahallisesti käännetty suuremmalle nopeudelle, ja kellojahan on monenlaisia, myös tietokoneessa, joka myöskin alkaa olla arkipäivää talon säädöissä.
    Jo 80-luvulla taloja, joissa on koneellinentulo/poisto ja niissä on myös lämmöntalteenotto laitteistot. Nykymääräysten mukaan ilman talteenottoa ei saa rakentaa, kuin erikoistapauksissa. Mitä tulee todellisiin ilmastoituihin kohteisiin, jossa ihmiset yöpyvät omasta tahdostaan, ovat hotellit. Toki eräissä sairaalossa myös on ilmastoituja osastoja, leikkaussalien lisäksi. Sitä todellista ilmastointia myöskin käytetään mm. atk-tiloissa. Ja vielä jos jotain jäi epäselväksi: Ilamstointi tarkoittaa koneellista tulo/poistoilmaa, jota suodatetaan, lämmitetään, jäähdytetään, kuivataan, jälkilämmitetään ja kostutetaan halutun olosuhteen saamiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


herkkäkuuloinen kirjoitti:

Miten yleistä (tai mahdollista) on, että korkean kerrostalon ilmastointissa imuteho on säädetty niin kovalle teholle, että ilmastointilaitteet saavat aikaan humisevan, matalataajuisen tärinän talon rakenteissa?

Eikö imuteho ole silloin oikein säädetty, kun venttiilin päälle asetettu paperiarkki pysyy siinä juuri ja juuri pois putoamatta?

Tässä tapauksessa paperi kiinnitty niin lujasti, että sen joutuu melkein repimään irti. Paperin ja venttiilin välissä ilma kulkee niin että paperissa syntyy kova pörisevä ääni. Mielestäni imuteho on erittäin kova ja äänekäs.

Talo on rakennettu 70-luvulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu