Joku kusipää suojatyöpaikan itselleen imuttanut yle pomo lopetti aikoinaan yhden suosituimman radion keskusteluohjelman. Pekka Saurin yölinja. Tilalle tuli joku mutiseva levynkääntäjä . Yle oli jo ennen osaamattomissa käsissä .Pekka Sauri takaisin.
Pekka Sauri takaisin
16
340
Vastaukset
- Anonyymi
Ja meinasitko että viestisi täällä jotenkin vaikuttaisi asiaan? Entäs jos Pekka Sauri halusi ihan itse lopettaa. Yötyö on raskasta
- Anonyymi
Yle lopetti suositun ohjelman, jonkin ihme syyn nojalla. Pekka halusi jatkaa. Yötyö on kovaa, tiedän sen itse. Tosin Pekka Sauri teki yhden yön viikossa työtä.
- Anonyymi
Tapahtuiko tämä joskus viime vuosituhannella?
- Anonyymi
Ei herrantähren jaksa sitä miestä kuunnella. Nöfnöf.
- Anonyymi00017
Sinähän nukut sammuneena yöllä, nöf nöf. Ettei paljoa Yölinjalla häirinne.
- Anonyymi
Hän on vihreä joten pysykööt poissa.
- Anonyymi
Ano Turtiainen vetämään uutta VKK yölinjaa. Sinne saa soittaa vaan Anon puoluejohtokaverit.(4).
- Anonyymi
samaa mieltä ;D
- Anonyymi
Onko nostalgiaa tämä vain? Ihmiset soittivat sinne vain pilapuheluita. Youtubesta niitä voi kuunnella vieläkin jos kiinnostaa.
- Anonyymi
On nostalgiaa. Aika ajoi siltä ohjelmasta ohi. Sauri oli myös kallis, joten nykyisessä Ylevero ajassa olisi vaikea perustella.
- Anonyymi
En jaksanut nyt tarkistaa ohjelman lopetushistoriaa, mutta muistaakseni se liittyi johonkin Ylen Kanava/Radiouudistukseen, ja kieltämättä jonkun Ylen pomona toimineen typerän "urpon" kommenttiin, että "ei ole Ylen tehtävä tuottaa tämäntyyppisiä ohjelmia". Pöh. Ylen tehtävän pitäisi nimenomaan olla tehdä tällaisia ohjelmia.
Sauri oli myös silloin tulevana keväänä ehdolla Eduskuntavaaleissa Vihreitten listoilla, joten olisi kuitenkin joutunut vaalikarenteenin takia pitämään muistaakseni 3:n kuukauden tauon siinä. Silti Sauri ei jotenkin enää "taistellut" jatkamisestaan vaan antoi sen olla. Itselle jäi tällainen mielikuva.
Pekka on ikäisekseen aika nuorekas ja hyvin säilynyt :) joten kyllä se olisi voinut vetää Yölinjaansa vielä varmaan vuosikymmenen nyt ainakin. Ehkä myös ajallisesti lyhyempänä versiona.
Joskus Yölinjaa tehtiin myös vähän aikaa telkkariversiona, mikä oli ihan ääliömäinen idea. Ketä kiinnostaa tuijottaa Saurin pärstää, kun se oleellinen pointti on ne puhelut? :)
Petelius joka on muuten tässä ihan Saurin näköinen teki tästä hauskaa pilaa.
https://www.youtube.com/watch?v=VDgNCYcAKSQ- Anonyymi
osaa myös imitoida hyvin tuossa Sauria :D Puhelimessa Mikko Kivinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
osaa myös imitoida hyvin tuossa Sauria :D Puhelimessa Mikko Kivinen
Tää on hyvä. Mahtoiko pätkä olla ohjelmasta nimeltä Viihdeohjelma Tukholma?
- Anonyymi
Se liittyi ihan puhtaasti rahaan. Ohjelma oli kallis toteuttaa ja päätettiin lopettaa.
- Anonyymi
Sauri on jo seitsemänkymppinen, joten turha haikailla häntä radioon.
- Anonyymi
Eipä nyt sorruta ikärasismiin. :) Pekka näyttää ihan joltain viiskymppiseltä nörtiltä vielä. :) Onko se sitten nuo silmälasit. Mikko Alatalokin näyttää vielä aika "poikamaiselta". Ja Simo Frangen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753425Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041730Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2301381- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521079- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857