Media kirjoittaa ja kertoo Pride-viikolla paljon aiheen mukaan.

Anonyymi

Ke. 29.6.-22 HS - kirjoittaa myös Prideen liittyen seksuaallisessa erilaisuudessaan itsensä "löytäneistä" ( hyväksyneistä) ikääntyneemmistä ihmisistä - joita on jutussa kolme, ja saattavat alkuun mennä kuvituksesta johtuen suloisen sekaisin!

Jutussa on "kaapista" vuosia sitten tulleet " muusukupuolinen trans-henkilö ja hänen lesbokumppaninsa joilla ollut perhettä omissa parisuhteissaan ennen uutta keskinäistä suhdettaan. Alkuun vaikeaselkoinen kerronta, mutta selviää jutun lopulla!

Artikkelin lopussa on juttua kuvin myös homoseksuaalisuutensa kanssa elävästä vanhemmasta miehestä - pitkän parisuhteen eläneestä "leskeksi" jääneestä romanimiehestä. Hän kertoo on ollut elämässään vähemmistöä vähemmistön joukossa, ja kokee elämänsä on mennyt jotenkin hukkaan! Asenteet romaniyhteisössä eivät ole olleet helppoja hänen kokemuksen mukaan!

Lue juttua Hesarin linkissä;

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008889847.html

1

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa'a, ei tässä kaikki tähän aiheeseen liittyen tulee jatkuvasti "ulostuloja" vai miten asian ilmaisisi?
      IS kertoi 28.6.jutussaan ( nettilehti) miten media-perdoonana tunnettu Maria Veitola tulee oman seksuaalisuutensa kanssa esiin!
      Hän kokee olevansa ,"Pan- seksuaalinen" joka ei kai paljoa poikkea ns. bi- seksuaslisuudesta?
      Ja miespuolisen aviokumppaninsa jän kertoo olevan puolestaan "Sic" sukupuolinen!?

      Monille jopa HBLTQ ihmisille - vähemmän asioissa itseään esiin tuovien keskuudessa nämä uudet termit ja määritteet ovat aika utopistisia!?

      Tässä IS.n otsikko Maria Veitolan ulostulosta;
      _* VIIHDE
      "Maria Veitola avoimena seksuaalisuudestaan – kertoo suuntautumisensa olevan joillekin ongelma
      Maria Veitolan panseksuaalisuus hämmentää joitakin, sillä hän seurustelee cis-miehen kanssa.

      Maria Veitola kehottaa näin Pride-viikolla miettimään, mitä jokainen meistä voi tehdä sateenkaari-ihmisten mielenterveyden tukemiseksi.
      Maria Veitola kehottaa näin Pride-viikolla miettimään, mitä jokainen meistä voi tehdä sateenkaari-ihmisten mielenterveyden tukemiseksi."_/ jne...

      /Jenna Lahti
      28.6. 14:28 IL

      Huomaa määritteet, Pan ja Cis. ( Ei Sic)🤔🤡😇

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3410
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      83
      2952
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      58
      2440
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2330
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      50
      2243
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      2041
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1526
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1503
    Aihe