Baletista..

Olen neljätoista vuotias, ja aloitin baletin kuusi vuotiaana. Olen aloittanut siinä sivussa muitakin lajeja. Tahtoisin joskus pyrkiä oopperaan, ehkä lukion jälkeen, mutta en tiedä voiko niin tehdä...

Tahtoisin myös tietää, kuinka hoikka ballerinaksi pyrkivän täytyisi olla? Kuinka pitkä?

Auttavatko muiden lajien kokemukset mitään?
3420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kannattta ememminkin pyrkiä yläasteen jälkeen!! lukion jälkeen se voi olla vähä myöhästä... en tiedä... tosin seuraava kunnon haku ei ole vasta kuin kahden vuoden päästä, koska ensi keväänä on vain täydentävä haku.
en usko että on olemassa mitää sääntöä siitä kuinka hoikka tai pitkä pitäisi olla. Tottakai tuomarit katsovat, että olet sopusuhtainen jne.
Tottakai se , että osaat muutakin kuin balettia auttaa sinua... minun mielipteeni: jos osaa muitakin tanssi lajeja kuin balettia, on helpompi ilmaista itseään baletissa!!
Eli sinne vaan pyrkimään!! ja jos haluat vileäö kysyä jotakin niin voin vastata!! :)

Äänestä
  • Kuinka monen vuoden välein se kunnon haku suoritetaan? Vai onko siinä mitään tiettyä aikaväliä? Ja mitenkäs se täydentävä haku, mitä siinä tapahtuu?

    Entäpä jos lukion jälkeen on saanut omasta tanssikoulustaan hyvät paperit, otetaanko ehkä silloin paremmin vastaan?

    Äänestä

  • Ballerinan alku kirjoitti:

    Kuinka monen vuoden välein se kunnon haku suoritetaan? Vai onko siinä mitään tiettyä aikaväliä? Ja mitenkäs se täydentävä haku, mitä siinä tapahtuu?

    Entäpä jos lukion jälkeen on saanut omasta tanssikoulustaan hyvät paperit, otetaanko ehkä silloin paremmin vastaan?

    täydentävä haku on joka kolmas vuosi ja muuten on tavallinen haku... Enemmän niistä tietoa oopperan sivuilla: www.operafin.fi

    Mä en oikein tiedä siitä täydentävästä hausta, kai se jotenkin niin menee , että jos sieltä vapautuu paikkoja niin niihin voi pyrkiä... tai jotain :)

    Kai sinne voi lukionkin jälkeen pyrkiä mutta sittenhän valmistuis vasta yli 20 vuotiaana... :)

    Ja mä en tiedä kuinka paljon niiden päätökseen vaikuttaa se kuinka hyvät paperit sulla on sun tanssikoulusta... Siitä en tiedä mitäään :)

    mut käy siel oopperan sivuilla ehkä sieltä löytyy jotain!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ballerinan alku kirjoitti:

Olen neljätoista vuotias, ja aloitin baletin kuusi vuotiaana. Olen aloittanut siinä sivussa muitakin lajeja. Tahtoisin joskus pyrkiä oopperaan, ehkä lukion jälkeen, mutta en tiedä voiko niin tehdä...

Tahtoisin myös tietää, kuinka hoikka ballerinaksi pyrkivän täytyisi olla? Kuinka pitkä?

Auttavatko muiden lajien kokemukset mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu