Kuka tappoi digiradion

Ahaa -elämyksenä tuli mieleen eräs mahdollinen syy suomalaisen digiradion hautaamiseen.

Mahtaakohan syynä olla operaattoreiden kiinnostus tästä uudesta visual radiosta ansaintakeinona.
Niitten yhteysmaksuthan ovat aivan järjettömän suuria.
Sentakia Yle painostettiin lopettamaan digiradio, eli lopettamaan kilpaileva tekniikka.

Olenkohan ihan hakoteillä?
4690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jaaha-elämys: oiskohan enemmän vaikuttanut tuo DAB radioiden 'valtaisa' myyntimenestys?

Paljonko tarvii painostaa ketään lopettamaan jokin turha projekti?

/m

Äänestä

Yle tappoi digiradio DAB. Myös vika on laitevalmistajissa, kun ne eivät viitsi tehdä digiradioita. Vielä kasettisoittimilla varustettuja stereoitakin valmistetaan. Ajatelkaa Olen myös kuullut huhuja, että Digiradion puhdas ääni lisää musiikki piratismiä. Monikin levy-yhtiö pelkää juuri tätä Usassa ja siellä vastustetaan koko digiradiota.

Äänestä

Ei visual radio DABbia tappanut. Visual radio tulee kuolemaan ihan itsekseen. En millään jaksa uskoa, että ihmiset maksaisivat saadakseen lisätietoja jostakin radiossa soivasta biisistä. Yhtä "järkevä" ja "toimiva" idea kuin WAP.

Äänestä

Nokia on siis murhannut Dabin!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Salaliittoteoreetikko kirjoitti:

Ahaa -elämyksenä tuli mieleen eräs mahdollinen syy suomalaisen digiradion hautaamiseen.

Mahtaakohan syynä olla operaattoreiden kiinnostus tästä uudesta visual radiosta ansaintakeinona.
Niitten yhteysmaksuthan ovat aivan järjettömän suuria.
Sentakia Yle painostettiin lopettamaan digiradio, eli lopettamaan kilpaileva tekniikka.

Olenkohan ihan hakoteillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu