Hei, kuuluko lain mukaan lähivanhemman tiedottaa lapsen kouluasioissa etävanhempaa?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Laissa ei ole sellaista kohtaa, että toinen vanhempi olisi velvollinen tiedottamaan kouluasioista. Miten sellainen olisi edes mahdollistakaan, sillä koulu tiedottaa oikeita vanhempia. Jos koulu ei tiedota, niin tällöin kyseessä vanhemoi, joka menettänyt huoltajuutensa,
- Anonyymi
mikään ei ole niin mukavaa avioerolapselle kun huomata että hänen vanhempansa voisivat soittaa toisilleen asioista jotka koskevat häntä, ei siinä mitään lakia tarvita sanomaan miten tehdään .
Avioero lapsi rakastaa molempia vanhempiaan ( jos ei sen mieltä, ole toinen vanhemmista jo myrkyttänyt toista vastaa) ja voi hyvin jos näkee että hänen vanhempansa voivat keskustella erosta huolimatta lapsen asioista .
Pakottaa ei ketään voi ,joten kypsä aikuinen hoitaa asiat asiallisesti. - Anonyymi
Ei kuulu nettietikettiin mainita ketään nimeltä
- Anonyymi
Laissa ei ole sellaista kohtaa. Kouluthan tiedottaa molempia vanhempia yhtäaikaa.
- Anonyymi
Laissa ei ole sellaista kohtaa, että vanhemmat ovat toisilleen tiedotusvastuussa koulun puolesta. Kouluthan tiedottavat vanhempia heidän lastensa asioissa. Sellaisia aikuisia, joilla ei huoltajuutta, heitä ei tiedoteta.
- Anonyymi
EI KUULU! Eikö se isä osaa itse toimia, vaan oottaa aina että äiti tekee kaiken. Jos mies ei itse pysty hoitamaan asioita niin ei niitä hänelle valmiiksi tehdä.
Äiti jo hoitaa lapset, koulut, päiväkodit, pyykit, siivoo, kaupat, ruuat, leikitl läksyt harrastukset.... aivan kaiken, ja mies ei viitsi edes puhelinta kouraan ottaa ja kysellä???? Voi v....u sentään! - Anonyymi
Ei kuulu. Laissa ei olemolemassa sellaista kohtaa, että vanhemmat ivat velvollisia hoitamaan kouluille kuuluvat velvollisuudet, kuten esim kouluasioista tiedottamisen.
- Anonyymi
Ei kuulu! Jos isä ei pysty itse hoitamaan asioitaan, niin ei hän voi vaatia äidin tekemään kaikkea. On laiska isä jos ei itse pidä asioista huolta. Odottaako isä että äiti kuskaa lapset isän luo, ruokkii ne siellä, pesee pyykit, ja siivoo miehen kodin??? On laiska mies... ja sitten vie mnenessäänt aas lapset. Äidit tekee siis kaiken???? hohooo.... on siinä mies voi mikä äidin hellantelttu!
- Anonyymi
Vanhempien tehtäviin ei kuulu tiedottaa kouluasioista toisilleen olivat vanhemmat sitten etä tai lähivanhempia. Vanhempien on mahdoton toedottaa, koska he eivät edes.ole koulussa paikalla. Siksi koulut tiedottavat vanhempia yhtäaikaisesri esim Wilman kautta. Sellaista vanhempaa, joka menettänyt huoltajuutensa tai joka ei halua olla lapsiensa kanssa ja ewim ilmoittanut asiasta, niin häntä ei tietenkään tiedoteta.
- Anonyymi
Kai nämä asiat ovat ihan luonnollisia ilman lakejakin , molempien vanhempien oikeus tietää miten lapsella menee m joten te jotka eroatte , niin älkää erotko niin epä fiksusti että unohtuu lapsi ja hänen tarpeet ja oikeus molempien vanhempien mukana oloon hänen kehityksessään .
Ihan kipeää tekee kun katsele näitä kysymyksiä netissä jossa paljastellaan millä tasolla lapsen vanhemmat roikkuu.
Sehän on selvä että molemmat vanhukset ovat samanvertaisina ja tärkeinä lasten elämässä. Joten kun haukutaan niitä exiä koko ajan niin lapsi ei voi hyvin .
Ketjusta on poistettu 162 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3891623Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan851092Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94952Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63869Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43773- 60730
- 121725
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10708- 39689
- 57646
- 50626
- 45567
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o34565Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 33555
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 84514
- 49503