Firefoxin ad-blocker ei toimi

Anonyymi

Mikähän lie tullut kun Firefox -selaimen maiostenestäjä yhtä-äkkiä lakkasi toimimasta? Estettyjä mainoksia on nolla ja kaikki mainokset pääsee läpi ruudulle häiritsemään. Estolistoja on klikattuna päälle ja päivitetty, samoin tietysti AdBlock -liitännäinen on kytketty päälle, mutta siitä huolimatta ei toimi.
Koneena Windows 10 läppäri, Firefox päivitetty ajan tasalle, versio 102,0.
Ihan kuin ongelma olisi ilmaantunut viime päivityksen jälkeen?

11

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pitäisi käyttää noita ihme virityksiä, poista ne roska ohjelmat, Windowsissa on mailman paras selain, ei siihen mitään haitakkeita tarvitse mennä asetelemaan.

      • Anonyymi

        Maailman pahimmasta kerrotaan MS sivuilla
        "Edgen ponnahdusikkunoiden esto ei voi estää sivustomainoksia. Edge ei myöskään estä ponnahdusikkunan avautumista, jos valitset painikkeen tai linkin verkkosivulta."


    • Anonyymi

      Ublock Orgin kyllä toimii.

      • Anonyymi

        Näin on, tuota minäkin käytän.


    • Anonyymi

      Eihän nykyaikana ffox edes tarvitse mainostenestäjää. Tässä nyt olen jo vuosikausia käyttänyt, eikä mainokset ole olleet haittana (Ubuntu).
      Selvitäppä aluksi, että mikä ominaisuus Ffoxissa ne mainokset estää.

      • Anonyymi

        Joku minkä U on sinne asentanut, katso itse koska en viitsi teille tulla.


    • Anonyymi

      Minun piraattikopiossani adblock toimii ihan hyvin.
      Voin myydä kopiosta kopion asevelihintaan. Tuletko hakemaan?

    • Anonyymi

      Käytän Firefox'a, eikä minulla ole mainosten estäjää.
      Eikä tule mainoksia.
      Sinulla on todennäköisesti 'virus'.

      • Anonyymi

        Kummasti vaan on
        "Estetty tällä sivulla9"
        Ublock O:lla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kummasti vaan on
        "Estetty tällä sivulla9"
        Ublock O:lla.

        Annoin potkut sille Firefoxin AdBlockerille ja laitoin tilalle tuon Ublock Originin, ainakin nyt heti ei mainoksia näy tällä sivulla, on estänyt 7 mainosta.
        Laitoin varmuuden vuoksi Windows Defenderin tekemään täysi skannaus koneelle, ainakaan pikatarkistuksilla ei ole löytynyt mitään.
        Ei ole mitään aavistustakaan mistä koneelle olisi voinut virus ilmestyä kun en seikkaile millään aikuisviihdesivuilla tms. epämääräisillä sivuilla.


    • Anonyymi

      IPad:llä se ei toimi, oltava Safari, joka ei ole tietoturvallinen. Muilla toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      272
      4857
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      39
      3168
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2994
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2092
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2052
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1771
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe