Jukolan S-Marketin parkkipaikalla ajetaan miten sattuu jotkut ajaa Aroniitynkadun kautta sisään ja ulos.
Jotain rajaa
Anonyymi
1267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ainakin talojen parkkipaikoilta pitää kulkea tilapäisesti kaupan parkkipaikan kautta, kunnes uusi risteys ja liikennevalot joskus toimivat.
Aassin raksaranet pysäköivät myös kaupan parkkiin.
Juu, siellä kaupan edessä on ajokielto merkit, mutta kummasti siinä pysäköidään ja ajellaan kaupan edestä.
On se kumma ettei ajokieltoja uskota. Elämää ei pitäisi tehdä liian helpoksi vaan mitä useampi ajokielto sitä parempi.
Betoniporsaat odottaa varastolla ulkoilua.
No hyvä että vasta odottaa. Niin kauan oikotieni skulaa.
Onko terassikadun siviiliajokieltovartijalla uusi vartiointitehtävä?
Liikennemerkki lienee jollekin elämäntehtävä? Jättäis vaan suosiolla oikealle poliisille.
Jossen olis herännyt kusihätään en viitsisi tuollaiselle kollille edes vastata. Mutta nyt vastaan. Luuletko että liikennemerkit on siellä huvin vuoksi?
Kysy liikennemerkiltä onko kivaa
Ajoin siitä yksi päivä läpi. Joku pelle viittoili hulluna ja osoitteli päätään ja liikennemerkkejä. Jukolassa noita kaheleita riittää.
Nyyh! Jos ei ajeta nii Jampalla ei seiso!
Kyllä se on niin nykyaikana, että ei mitkään kiellot ja rajoituksen mitään auta. Kadut on suunniteltava fyysisesti käyttötarkoituksensa mukaisesti.
Eli, kieltomerkit on korvattava fyysisillä esteillä. Ulkomailla näkee paljon metallisia tolppia autoteitä ja kävelyteitä erottamassa. Myös kiviaita palvelee tarkoitusta, kun se on tarpeeksi paksu.
Rajoitusmerkkien kohdalla rakenneratkaisu on haastavampi, mutta esimerkiksi säännöllisin välimatkoin sijoitetut korokkeet tiessä rajoittavat useimpien vauhdin pitoa. Valtion tiensuunniteluviraston testialueella onkin syytä testata erilaisia korokkeita erilaisin pituuksin ja nousukulmin, sopivien töyssyjen löytämiseksi, harva loputtomasti viitsii päätään auton kattoon hakata.