Perintö ja palkka

Anonyymi

Olin saamassa kuolinpesältä huomattavan summan rahaa palkkana vainajan hyväksi tehdystä työstä.
Perintöni arvioitiin sopivan suureksi jotta sain palkkioni.
Mutta nyt tuli eteen sellainen tilanne, että kun iso osa perinnöstä oli palkanosuutta niin tuleeko siitä pesän suorittaa työnantajamaksut kuten palkasaajan kohdalta pitää.
Toisekseen tulisiko minun suorittaa verottajalle sille kuuluva osuus "sivutuloistani".
Perinnöstä ei ole mennyt veroa vaikka verovapaa raja ylittyi moninkertaisesti.
Kiitoksin, ootan asiallista vastausta

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Perinnöstä ei ole mennyt veroa vaikka verovapaa raja ylittyi moninkertaisesti."

      Tokihan sä maksat perintöveroa jos summa ylittää sen 20k,

      • Anonyymi

        Höpsis! Mistä näitä itsevarmoja mutu-tietäjiä tänne ilmaantuukaan!

        Palkasta EI makseta perintöveroa, siitä maksetaan (vain) ansiotuloon liittyvät verot ja maksut.

        Jos sen sijaan olisi kysymys perintökaaressa tarkoitetusta hyvityksestä (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L8P5), kysymys olisi perinnöstä, mistä maksetaan perintövero, jos perinnön arvo on vähintään 20.000 euroa.


    • Anonyymi

      Lainataan. "Oikeuskäytännössä sopivaksi hyvitykseksi hoitotyöstä on usein harkittu noin 150-200 euroa kuukautta kohti, jolloin viiden vuoden jatkuvasta työstä saisi hyvitystä noin 10 000 euroa."

      Hyvitystä voidaan vaatia yhteensä enintään viideltä vuodelta, ei kuitenkaan työstä, joka on tehty aikaisemmin kuin kymmenen vuotta ennen perittävän kuolemaa.

      Hyvityksen määrää harkittaessa on otettava huomioon jäämistön varat, tehdyn työn laatu ja määrä, työn suorittajan ammattitaito, hänen perittävältä luontoissuorituksena tai muutoin saamansa vastike sekä muut erityiset asianhaarat. Hyvityksen antamisella ei kuitenkaan saa loukata perillisen oikeutta lakiosaan.

      Työhyvitys lasketaan verotuksellisesti osaksi perintöä.

      • Anonyymi

        "Olin saamassa kuolinpesältä huomattavan summan rahaa palkkana vainajan hyväksi tehdystä työstä."

        Tuossa on varmasti avaajalla käynyt virhe. Palkkaa ei maksetanormaalisti jälkikäteen, sen sijaan työhyvitys voidaan maksaa kohtuullisena viimeiseltä viideltä vuodelta.

        Jos kuolinpesä on yksissä tuumin päättänyt maksaa todellista palkkaa takautuvasti, on kyseessä todellinen merkillisyys, mutta silloin rahasta on maksettava ansiotuloveroa. Palkka on työhyvitykseen verrattuna määrältään moninkertainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10782
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5247
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4914
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      134
      4221
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      130
      3510
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3209
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3160
    Aihe