Meillä on nyt 3vko ollut kissanpentu. Ollut alusta asti niin kiltti. Kehrää, hakee syliin, leikkii, nukkuu sohvalla. Ei ole päästetty ulos, syö penturuokaa. Käynyt vian hiekkalaatikolla.
Joo meillä on pieniä lapsia mille saa muistutella että kissaa ei saa jahdata jne. Tarvii oman rauhan..
Mistä johtuu että käytös on muuttunut? Nyt piilottelee kaappien alla, paskoo ja kusee sinne. Ei halua leikkiä, on pelokas ja arka.
Tänään huomasin kun tuuletusikkuna oli auki poikaystävä meni sisälle ja kuulu ULOS ja kova matkailu jäi epäilyttämään Onko hän satuttanut kissaa ja aiheuttanut käytöksen??
Ei alunpitäenkään halunnut kissaa.
Nytkin ressukka makaa hiekkalaatikolla eikä tule pois niin kuin ennen, on aivan eri kissa.
Ja eilen huomasin kun silittelin kissaa ja kun py tuli paikalle niin huomasin että kissa pelkää sitä!! Kysyinkin että miks se ny pelkää sua?
Oon ajatellu että stressaa tuosta lasten jahtailusta mutta nyt epäilen että tuo on pahoinpidelly kissaa. Mitä teen? Kuinka saada luottamus enää ikinä?? On rakas kissa ja käytän El. Lääkärillä koska jos on kipuja?
Tosiaankin aivan eri kissa mitä oli 3pvä sitten Voiko kissa nuin muuttua yhtäkkiä?
Kissa pahoinpidelty?
6
497
Vastaukset
- Anonyymi
Ja oli kasvattajan mukaan 14vko kun kotiutui
- Anonyymi
Ja käytiin juhannuksena mummulasaki niin oli niin siivo ja kiltti ja ihmisystävällinen. Voiko kissan käytös tosiaankin muuttua näin yks kaks.
- Anonyymi
Eläinlääkäriin se kissa. Pian,hopi hopi.
Entä lämpötila? Ootko jäähdyttänyt kissaa miten?
Täältä kysellään... Heti tohtoriin. - Anonyymi
Siis mitä v? Teillä on ollut pentu vasta KOLME VIIKKOA ja sitä riepotellaan jo mukana jussina, vaikka olennaista kissan kannalta olisi nyt rauhassa kotiutua uuteen paikkaan. Minkään lajin pentua ei oteta, jos heti täytyy matkustaa, vaan kasvattajan kanssa neuvotellaan, josko noutoa voi myöhäistää!
Lisäksi huushollissanne toinen aikuinen ei edes halunnut kattia, mutta menit sen silti itsekkäästi hankkimaan, sama kusipää saattaa jopa satuttaa eläimiä ja jopa kakarat jahtaavat kissaa. Miksi teille piti ottaa kissa rääkättäväksi ennen kuin kaikki siihen suostuvat ja lapset ovat sen verran isompia, ettei kissa joudu omassa kotonaan pelkäämään? Mikä v sinua vaivaa? Tässä on tehty kaikin puolin juuri päinvastoin kuin fiksut, kypsät aikuiset tekevät.
Ja ei, katin käytös ei tuolla tavalla yhtäkkiä muutu itsekseen ilman syytä. Jos syypäitä ovat kusipäämiehesi ja kakarasi, niin siitä pelokkaasta pennusta kasvaa joskus aikuinen, joka antaa turpiin tuntiessaan itsensä uhatuksi. Pentuaikana nimenomaan rakennetaan luottamusta ihmisiin, jotta isomman kissan kanssa ei tarvitse pelätä saavansa kynsistä ja hampaista. Onneksi olkoon, kusitte heti alkumetreillä näin tärkeässä asiassa. Nyt kissa uuteen, parempaan kotiin ja sassiin!- Anonyymi
Jep, olisi lastensuojeluilmoitus paikallaan, jos perheessä on kissaa mätkivä mies. Ei ole kaukana se, että mätkinnän kohde on kohta noin sekopäisellä lapset. Ja vaikka ei olisi, niin lapsia ei saa altistaa ympäristölle, joka on kasvun ja kehityksen kannalta vahingollinen, mitä lemmikin pahoinpitely todellakin on. Upeaa esimerkkiä saavat lapsetkin noin hullusta miehestä.
Lastensuojelua kiinnostaa myös se, että elukasta kasvatetaan parhaillaan vaarallista. Tässä voi todellakin käydä niin, että kissa päättää joku kaunis päivä puolustautua, ja koska se toimii, niin siitä tulee kissalle uusi normi. Eli lapsetkin ovat mahdollisesti vaarassa saada räppäisyn silmilleen! Hyi hitto miten kuvottavassa paikassa pitää pienten lasten lisäksi olla vielä kissanpentukin pilattavana. Mies pellolle ihan helkutin nopeasti ja lastensuojelu paikalle! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, olisi lastensuojeluilmoitus paikallaan, jos perheessä on kissaa mätkivä mies. Ei ole kaukana se, että mätkinnän kohde on kohta noin sekopäisellä lapset. Ja vaikka ei olisi, niin lapsia ei saa altistaa ympäristölle, joka on kasvun ja kehityksen kannalta vahingollinen, mitä lemmikin pahoinpitely todellakin on. Upeaa esimerkkiä saavat lapsetkin noin hullusta miehestä.
Lastensuojelua kiinnostaa myös se, että elukasta kasvatetaan parhaillaan vaarallista. Tässä voi todellakin käydä niin, että kissa päättää joku kaunis päivä puolustautua, ja koska se toimii, niin siitä tulee kissalle uusi normi. Eli lapsetkin ovat mahdollisesti vaarassa saada räppäisyn silmilleen! Hyi hitto miten kuvottavassa paikassa pitää pienten lasten lisäksi olla vielä kissanpentukin pilattavana. Mies pellolle ihan helkutin nopeasti ja lastensuojelu paikalle!Itse en myöskään hyväksyisi sellaista joka ei lemmikkejä siedä. Eroon hommautuisin sellaisesta ja nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665341- 654566
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234315- 513740
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463734Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo763048Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv532888- 282863
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626