Meikäläistä on ruvennut mietityttämään että jos mulla ois joku tulehdus alapäässä. Reiän ulkoympärys on punertava ja siihen kutittaa. Tätä on jatkunut jo jonkin aikaa. Huomasin myös että sisältä näyttää turvonneelta ja oudon vaalealta. Aukko on myös vähän suurentunut. Syy miksi en ole käynyt missään näyttämässä tätä on koska meillä on myös todennäköisesti ollut syyhyä liikkeellä, joten oletin sen olevan se. Olen käyttänyt ulkopuolelle sitä syyhy rasvaa mutta siitäkin on aikaa.
Onkohan ulkoiseen kutinaan syynä syyhyn jälkikutina ja sisäiseen outouteen esim. Uimisesta vaan jäänyt oudoksi vai onko kyseessä kuitenkin joku tulehdus?
Onko minulla emätintulehdus?
5
285
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko olla hiivatulehdus? Tai vai kuivuutta Jos ei hiivalta vaikuta niin osta maitohappopuikkoja apteekista mitkä tasapainottavat ph. Minulle neuvolasta suositeltiin I SAY VAGINAL INFECTION tabletteja. Ne hoitaa ja ennaltaehkäisee bakteerien ja hiivan aiheuttamia emätintulehduksia. Lisäksi suositeltiin bepanthenilla rasvaamaan kun limakalvoja nipisteli ja punoitti. Hiiva ja bakteeriviljely tutkittiin vaan ei ollut kumpaakaan minun tapauksessa. Alapää oli outo ja olin varma että on joku tulehdus. Oli vaan jotenkin ärtynyt, todennäköisesti liiasta pesemisestä.
- Anonyymi
Parempi teho on varsinaisilla hiivatulehdusta torjuvilla lääkkeillä (myös reseptivapaana). Kun hiivasta pääsee eroon, niin sitten voi käyttää noita ennakkotorjuntaan sopivia tuotteita.
- Anonyymi
mene lääkäriin jotta sinut voidaan tutkia.Niin saat oikeat lääkkeet vaivaan.
- Anonyymi
Punoitus ja kutina voivat olla myös merkki herpeksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3742066Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh631333Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831310- 1371198
- 851097
- 93976
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro132918- 48880
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60760