https://www.suomenlatu.fi/vaikuta/jokamiehenoikeudet-2/rakennelmien-kayttaminen.html
Suomen Latu jatkaa ansiokkaasti jokamiehen oikeuksien laajentamista.
Piti oikein varmistaa tämä kun purjevene parkkeerasi laituriini lupaa kysymättä. Kun menin heiltä kysymään syytä, niin sanoivat sen olevan sallittua jos ei ole erikseen kielletty.
Laituri on 100 metrin päässä mökistä, saaren toisella puolen omaa venettä varten ja täysin omalla kustannuksella tehty.
Piha-alueen ulkopuolella oleva laituri
6
564
Vastaukset
Lain mukaan joudut siis pystyttämään laituriisi kieltomerkit, ellet halua laituriasi muidenkin käyttävän.
- Anonyymi
Niin joudun, enkä edes tiedä, minkä lain. Tuntuu oudolta, että toisen laiturin käyttö kuuluu jokamiehen oikeuksiin. Itselle ei tulisi mieleenkään kiinnittyä yksityisiin laitureihin lupaa kysymättä.
- Anonyymi
Luovuin Suomen Ladun jäsenyydestä jo muutama vuosi sitten juurikin sen takia, koska he lobbaavat koko ajan jokamiehen oikeuksien laajentamisen puolesta. Ikiaikaisesta kulkuoikeudesta toisen maalla on kehittynyt toisen omaisuuden käyttöoikeus, joka sallii mm. Sähköpolkupyörillä ajon ja telttakamiinan käytön toisen maalla lupaa kysymättä. En tiedä, missä rajan tulisi mennä, mutta itse olisin valmis hyväksymään kulkemisen vain jalan ja hiihtämisen, mutta en hyväksy sitä, että sähköpolkupyörillä kulutetaan luontoon leveitä polkuja. Myös kamiinateltoilla leiriytyminen kuluttaa luontoa niin paljon, että siihen tulisi pyytää maanomistajan lupa.
- Anonyymi
Toisen maalla oleviin rakennuksiin ja rakennelmiin ei saa mennä, jokamiehen oikeus on oleskella metsässä ei maanomistajan elinalueella joka on pihapiiri ja kaikki elämiseen tehdyt rakennukset, laiturit, sillat. Ne kertoo jo että se on aluetta jossa eletään ja käytetään.
Myös esimerkiksi rakennettu maja, laavu, hirsilato joka on yksityisen maalla metsässä on sitä aluetta jossa ei saa tuntematon olla ja se pitää kiertää.
Sen sanoo jo järkikin.
Yksityisten mailla jos ei kunnioiteta näitä niin pitää kieltää kaikki kulkeminen toisen mailla ilman lupaa. Kävelkööt valtion mailla!
Se menee siihen muuten. - Anonyymi
Its tulkitsen yleiseen käyttöön tarkoitetut rakennelmat ovat kuntien tai yritysten tai yhteisöjen rakentamia ja ylläpitämiä. Näiden käyttö on oletusarvoisesti sallittua, mutta yksityisessä omistuksessa olevat kuuluvat mielestäni kotirauhan piiriin eikä niitä tule käyttää ellei ole erikseen annettu lupa.
Yksi esimerkki on ainakin Päijänteen virkistysalueyhdistyksen rakennelmat muutamissa Päijänteen saarissa. Niitä saa käyttää, mutta mm. puiden käytöstä yhdistys perii maksun.- Anonyymi
Tuon Suomen Ladun sivuilla olevat tekstin voi helposti kyllä tulkita myös niin että yksityiset rakennelmat olisivat kenen tahansa käytettävissä ellei ole erikseen kielletty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1519223Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496221Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju614531K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon614429Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko724050Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973813- 853454
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1603355Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö182986Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä182386