Miten saan menkat

Anonyymi

Voisiko joku kertoa? Olen 13vuotias ja menossa yläasteelle kaikilla kaverillani on alkanut ja minulla ei. Olen vika meidän harrastus porukasta ja kaveri porukasta. Osalla minuakin nuoremmilla on alkanut eikä minulla ole. Kun puhun niistä kavereille että ihan epäreilua että teillä on eikä mulla nii ne vaan sanoo että oo kiitollinen mutta kun en ole. Kaikki tytöt koulussa kiusaavat minua niistä että minulla ei ole menkkoja ja se on alkanut minun mielestä olla noloa!!! Ekana en ees ajatellut että onpa noloa kun ei ole menkkoja mutta sitten kun kaikilla alkoi alkaa ja minulla ei niin minua kiusattiin siitä ja se vähän nolottaa ja mietin että mikä minussa on vikana! Olen odottanut menkkojani jo 10 vuotiaasta mutta pelkään etteivät ne koskaan ala!!!! Se on noloa jos ei ole yläasteelle mennessä menkkoja!!!! Äitilläni alkoi jo 11 vuotiaana eli mikä minussa on vikana??? Jopa pikkusiskollani voi alkaa aikaisemmin kuin minulla ja se vasta olisinkin NOLOA!!!! Olen omasta mielestäni lihava ja vähän pullea vaikka treenaan ja tosi paljon mutta se höttö ei lähde pois millään lailla. Mietin johtuisiko se siitä kenties vai…??? Minulla ei myöskään näy rintoja koska olen nii liha että maha peittää sen!! Minun hyvällä kaverilla on upea kroppa, ihanat rinnat jotka näkyvät ja hänellä on MENKAT!!!!! minä olen lihava, ei ole rintoja ja ei TODELLAKAA MENKKOJA!!! Eli mikä minussa on vialla odotan menkkojani toivon että Ne alkaisivat tänä kesänä!! Voiko joku kertoa että johtuvatko nämä syyt että menkkani eivät ala?!!

8

561

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi vee! Sano niille koulukavereille, että sullaki just eilen alko taas menkat ja oot niiiiin kipee! Ei kai ne housuihin tule tarkastamaan?

    • Anonyymi

      Ihan kamalaa.Sun kavereilla on menkat.Kuule kyllä sä ehdit nauttii niistä menkoista ja ohivuodoista ihan tarpeeksi myöhemminkin.

    • Anonyymi

      Pienet on huolet, myöhemmin sen tajuut että miks piti tehdä ongelma tyhjästä.

    • Anonyymi

      Viestistäsi päätellen treenaat kovin. Jo tämäkin voi aiheuttaa sen että normaali hormonitoiminta ei pääse käynnistymään ja sen seurauksena kuukautiset alkamaan. Ellei normaali ruokailu ja muu toiminta palauta hormonitoimintaa ja kuukautiset viivästyy edelleen, kannattaa käydä lääkärissä jotta tutkitaan ettei kromosomistossa ole poikkeavaa.

    • Anonyymi

      Ei sen takia saisi ketään kiusata, ettei menkat ole alkanut. Muutenkaan kiusaaminen ei ole hyvä juttu, missään asiassa.
      Ja kyllä ne menkat alkavat, sitten kun aika on.
      Ap ehtii vielä monet kerrat elämänsä varrella kiroamaan koko menkat, ei ole kauheen kivaa vuotaa kerran kuussa monien vuosien ajan.

    • Anonyymi

      Mikä kiire on saada menkat. Mun kaverilla alkoi vasta 16 vuotiaana eikä se mitenkään kummallista ollut kenestäkään, monella alkoi siinä 14-15v.

    • Anonyymi

      Joko parta kasvaa?

    • Anonyymi

      Ei oo oikeita kavereita, jos kiusaa. Sinussa ei oo mitään vikana, omien menkkojen alku ei välttämättä liity siihen ikään, milloin äidillä alkoi. Sun kroppa on täydellinen just sellasena kun se on. Älä vertaa itseäsi muihin. Kyllä ne alkaa, jokaisella kropalla on oma aikataulunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe