jos kaikki vaan jäis työttömäksi

ja elellään elämää niin miten tää maailma pyöris?
seurannut miten niin moni vetää töissä vaikka ovat ihan loppuunpalaneita.
6121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei se yhteiskunta pyöri, jos kaikki olisivat työttömiä ja laskutkin maksettava.

Äänestä

Mä en ainakaan halua sellaista elämää. Mä haluan tehdä työtä, jossa mä saan hyödyntää mun lahjakkuuksia ja joka palkitsee sekä henkisesti että taloudellisesti, eli mua sä et ainakaan saa jäämään työttömäksi, eikä sellaista vaaraa ole näköpiirissä muutenkaan.

Äänestä

Saattaa lakata valtion rahavirta tukiin, jos kukaan ei tuota sinne kassaan mitään.

Äänestä

Maailma ei pyörisi mitenkään, jos kaikki jäisivät työttömiksi. Päinvastoin, töitä pitäisi jakaa siten, että mahdollisimman moni olisi töissä, ettei tulisi niitä loppuunpalamisia.

1Äänestä

Ap on joku hoitsu joka on korona aikana joutunut ensimmäisen kerran tekemään oikeasti töitä.

Äänestä
  • En mä oo loppuunpalanut. Muhun ei oo korona vaikuttanut työn kuormittavuuteen. Enkä ole hoitaja ammatiltani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ja elellään elämää niin miten tää maailma pyöris?
seurannut miten niin moni vetää töissä vaikka ovat ihan loppuunpalaneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu