Patistateenko teillä miehen lapset töitä

Anonyymi

hakemaan? Meillä on jo toista vuotta patistettu. Miehen lapset eivät ole vielä kestöitä tehneet, joka on ihmeellistä, isältä vaakerjätään rahaa joka on istten pois meidän taloudesta.
Minun lapset ovat tehneet 12 v asti kesätöitä, mansikoita keräämällä, lapsia hoitamalla, tai kaupassa hyllyttämässä, niin ovat ahkeria ja tietävät rahan arvon, mikään ei tule ilmaiseksi. Heitä ei tarvi patistae, nytkin ovat kovasti tehnee töitä.
Miehelle sanoin että laita lapset hakemaan töitä, ei kukaan heitä kotoa hae, mutta tuskin laiskat jaksaa. Koulu ei kiinnosta eikä mikään muu kuin pakastepitsat ja pelit.
Sanoinkin miehelle ttä jospa lopettaisimme rahan jakamisen ja sitä saa vaan kun tekee jotain. Sovimme että 10 senttiä saa kun vie roskapussin, ja pyykkikoneen täytöstä 5 senttiä ja koirien ulkoiluttamisesta 15 centtiä... saapas nähdä kiinnostuvatko todella hyvästä asiasta. Pullamössöjä ei tarvi paapoa.

1

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, muttei ne tee kun ei osaa mitään. Kotitöitä ei rahaa saa, ne kuuluu kaikille, mutta miehen lapset ei tee niitäkään. Laitoin jokaiselle työhakemusket kesätöihin, muttei menneet sinnekkään. Laiskoja ovat ja mitään ei osaa. Todistuksia ei näyttäneet vaikka pyysin. Ovat tietty niin huonoja ettei kehdanneet. Minun lapset ovat fiksuja ja oppivia ja todistuksienkeskiarvo oli täys 10. Ovat fiksuja ja ihania.

      Laitoin jääkaapin oveen listan kotitöistä ja ruksun että kun on 30 ruksia saa tarran, ja kun on 60 ruksia saa euron ja kun on 100 e saa tarran ja euron. Muttei sekään innosta heitä.

      Äitipuolen aolen huolissani osaamattomuudesta, koulussakinmenestyy huonosti mutta en voi sille mitään. Onneksi omat osaa ja heitä palkitsen hyvin 100 e kuussa saa rahaa, ja miehen lapset ovat kateellisia, mutta jos ei tehdä mitään niin ei voi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      368
      9780
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      91
      6161
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      376
      5801
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      146
      4221
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3542
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      80
      3126
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      3070
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2856
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2788
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2768
    Aihe