Patistateenko teillä miehen lapset töitä

Anonyymi

hakemaan? Meillä on jo toista vuotta patistettu. Miehen lapset eivät ole vielä kestöitä tehneet, joka on ihmeellistä, isältä vaakerjätään rahaa joka on istten pois meidän taloudesta.
Minun lapset ovat tehneet 12 v asti kesätöitä, mansikoita keräämällä, lapsia hoitamalla, tai kaupassa hyllyttämässä, niin ovat ahkeria ja tietävät rahan arvon, mikään ei tule ilmaiseksi. Heitä ei tarvi patistae, nytkin ovat kovasti tehnee töitä.
Miehelle sanoin että laita lapset hakemaan töitä, ei kukaan heitä kotoa hae, mutta tuskin laiskat jaksaa. Koulu ei kiinnosta eikä mikään muu kuin pakastepitsat ja pelit.
Sanoinkin miehelle ttä jospa lopettaisimme rahan jakamisen ja sitä saa vaan kun tekee jotain. Sovimme että 10 senttiä saa kun vie roskapussin, ja pyykkikoneen täytöstä 5 senttiä ja koirien ulkoiluttamisesta 15 centtiä... saapas nähdä kiinnostuvatko todella hyvästä asiasta. Pullamössöjä ei tarvi paapoa.

1

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, muttei ne tee kun ei osaa mitään. Kotitöitä ei rahaa saa, ne kuuluu kaikille, mutta miehen lapset ei tee niitäkään. Laitoin jokaiselle työhakemusket kesätöihin, muttei menneet sinnekkään. Laiskoja ovat ja mitään ei osaa. Todistuksia ei näyttäneet vaikka pyysin. Ovat tietty niin huonoja ettei kehdanneet. Minun lapset ovat fiksuja ja oppivia ja todistuksienkeskiarvo oli täys 10. Ovat fiksuja ja ihania.

      Laitoin jääkaapin oveen listan kotitöistä ja ruksun että kun on 30 ruksia saa tarran, ja kun on 60 ruksia saa euron ja kun on 100 e saa tarran ja euron. Muttei sekään innosta heitä.

      Äitipuolen aolen huolissani osaamattomuudesta, koulussakinmenestyy huonosti mutta en voi sille mitään. Onneksi omat osaa ja heitä palkitsen hyvin 100 e kuussa saa rahaa, ja miehen lapset ovat kateellisia, mutta jos ei tehdä mitään niin ei voi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      252
      16108
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1994
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      190
      1499
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      131
      1411
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      794
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe