Patistateenko teillä miehen lapset töitä

Anonyymi

hakemaan? Meillä on jo toista vuotta patistettu. Miehen lapset eivät ole vielä kestöitä tehneet, joka on ihmeellistä, isältä vaakerjätään rahaa joka on istten pois meidän taloudesta.
Minun lapset ovat tehneet 12 v asti kesätöitä, mansikoita keräämällä, lapsia hoitamalla, tai kaupassa hyllyttämässä, niin ovat ahkeria ja tietävät rahan arvon, mikään ei tule ilmaiseksi. Heitä ei tarvi patistae, nytkin ovat kovasti tehnee töitä.
Miehelle sanoin että laita lapset hakemaan töitä, ei kukaan heitä kotoa hae, mutta tuskin laiskat jaksaa. Koulu ei kiinnosta eikä mikään muu kuin pakastepitsat ja pelit.
Sanoinkin miehelle ttä jospa lopettaisimme rahan jakamisen ja sitä saa vaan kun tekee jotain. Sovimme että 10 senttiä saa kun vie roskapussin, ja pyykkikoneen täytöstä 5 senttiä ja koirien ulkoiluttamisesta 15 centtiä... saapas nähdä kiinnostuvatko todella hyvästä asiasta. Pullamössöjä ei tarvi paapoa.

1

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, muttei ne tee kun ei osaa mitään. Kotitöitä ei rahaa saa, ne kuuluu kaikille, mutta miehen lapset ei tee niitäkään. Laitoin jokaiselle työhakemusket kesätöihin, muttei menneet sinnekkään. Laiskoja ovat ja mitään ei osaa. Todistuksia ei näyttäneet vaikka pyysin. Ovat tietty niin huonoja ettei kehdanneet. Minun lapset ovat fiksuja ja oppivia ja todistuksienkeskiarvo oli täys 10. Ovat fiksuja ja ihania.

      Laitoin jääkaapin oveen listan kotitöistä ja ruksun että kun on 30 ruksia saa tarran, ja kun on 60 ruksia saa euron ja kun on 100 e saa tarran ja euron. Muttei sekään innosta heitä.

      Äitipuolen aolen huolissani osaamattomuudesta, koulussakinmenestyy huonosti mutta en voi sille mitään. Onneksi omat osaa ja heitä palkitsen hyvin 100 e kuussa saa rahaa, ja miehen lapset ovat kateellisia, mutta jos ei tehdä mitään niin ei voi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1589
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1394
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1317
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1208
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      53
      1196
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      725
    Aihe