Yksi aikakausi päättyy

Hiphurraa !
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008924674.html
Onko muita patsaita Suomessa, jotka haluaisitte kuskata "patsaitten kaatopaikalle" ?
Neuvostoliitossa oli kuulemma metsä Moskovan lähettyvillä, jonne vietiin
länsimaiden lahjoittamat patsaat, jotka eivät edustaneet "sosialistista realismia".
891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pirun hyvä, että se rumistus häipyy maisemaa pilaamasta.

Äänestä

Aiottiin siirtää Mannerheimin patsasta hesassa kiasman edessä, ei taidettu siirtää.

Äänestä

Nojaa.

Patsaitten hävittäminen alkaa lähestyyn historian uusiksi kirjoittamista. Toi po. patsas piti muutenkin siirtää pois haitosta, että ei siinä sinällään ole mitään kummempaa. Se sitten asia erikseen, minne se sijoitetaan ja siitä voi tulla polemiikkia. Kyse kuitenkin politiikasta, ei taiteesta, tai historiasta.

En ota kantaa sen sijoittamispaikkaan kummemmin, jokatapauksessa se on ulos tarkoitettu, että uloshan se pitää laittaa. Ehkä tsadissa on jokin puisto, mihin se sopis historiallisesti, en osaa sanoa mikä. Mutta itänaapuri on aina ollut tossa naapurissa, myös neuvostoliiton aikoina, että ei met neukkulaa voida historiastamme poistaakkaan.

Mulle asia sinällään se ja sama muuten, mutta just toi patsaitten poisteleminen poliittisten suhdanteiden mukaan on tietyllä tapaata barbaarista. Ei se patsasta kummempi toikaan ole, ehkä keskimääräistä rumempi. Mutta onhan siinä aatetta senkin eestä :D

=DW=

Äänestä

Virossa siirsivät reilu 10 vuotta sitten pronssisoturipatsaan, josta repesi hitonmoinen mekkala Venäjän ja Vironvenäläisten toimesta, kyberhyökkäyksiä ja mellakoita.

Äänestä
  • Putinin "nuorisojärjestö", naši, skinit ja nazit järkättiin tuhoamaan Tallinnan keskustaa.

    Saapas nähdä provosoituvatko Suomen putinistit, mutta patsaan siirrolle on syy,
    se siirretään rakennustöiden takia pois. Rantaan rakennetaan taloja ja siltaa.

    Äänestä

  • Muistelen Johan Bäckman vastusti patsaan siirtämistä, Viro ilmoitti Bäckman on epätoivottu vieras Viroon.
    Pysyäkseni Virossa Mart Helme haukkui Marinia kassatytöksi, eikä Suomi lähettänyt noottia

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Muistelen Johan Bäckman vastusti patsaan siirtämistä, Viro ilmoitti Bäckman on epätoivottu vieras Viroon.
    Pysyäkseni Virossa Mart Helme haukkui Marinia kassatytöksi, eikä Suomi lähettänyt noottia

    Nyt voisi tehdä Marinille patsaan eduskunnan eteen.
    Suurikokoinen aamiaissämpylä ja sen ympärille kevyesti kiedottu halpahallin kukkahame.
    Koko komeutta kehystäisi 100 nahkareppua rekkitangossa roikkumassa.
    Ja 40 valkoista legginssiä lepattelisi vienossa länsituulessa julistaen ihmisille tasa-arvoa ja yhdenmukaisuutta.

    Äänestä

Kun noin karmean ruma "taideteos" siirretään hornan tuuttiin
ihan sama onko päätös polittinen, historiallinen tai taiteellinen.
Ei historian faktat siitä ainakaan muutu. Ei se ole historian uusiksikirjoittamista,
muuta kuin sen osalta, että patsaslahja Neukuista saa uuden paikan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hiphurraa !
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008924674.html
Onko muita patsaita Suomessa, jotka haluaisitte kuskata "patsaitten kaatopaikalle" ?
Neuvostoliitossa oli kuulemma metsä Moskovan lähettyvillä, jonne vietiin
länsimaiden lahjoittamat patsaat, jotka eivät edustaneet "sosialistista realismia".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu