Digi tv näkyvyys ja asentajien ammattitaito

Anonyymi

Halusin jakaa oman kokemukseni, ettei muiden tarvitse kärsiä ammattitaidottomasta palvelusta.

Ostin 02/22 uuden LG:n 65-tuumaisen TV:n. Alusta asti kuvassa oli häiriöitä, pikselöitymistä ja katkeilua.

Pyysin vian selvityksestä tarjouksen ja valitsin lopulta Asennuspartio -nimisen yrityksen vikaa selvittämään. Asentaja selvitteli tilannetta kaksi tuntia ja lopputuloksena vaihtoi omakotitaloon uudemman antennivahvistimen. Huom! Missään muussa talouden kolmesta TV:stä ei kuvaongelmia ollut.

Asentaja tarkisti vielä omalla mittalaitteellaan, sekä TV:n diagnostiikalla, että kuvasignaali on riittävä. Käski olla yhteydessä jos ongelma jatkuu. No sehän jatkui heti seuraavana päivänä. Laitoin viestiä asiakapalveluun, josta oli koitettu minulle soittaa työmatkani aikana ja sen jälkeen laitoin sinne uudestaan viestiä, että eivät ole (kirjallisesti) mitään vastanneet.

Seuraavassa viestissäni vaadin jo hyvitystä, koska tällä välin olin yhteydessä LG:n asiakaspalveluun, joka pyysi ottamaan yhteyttä Digitaan. Sieltä tulikin erittäin ammattitaitoinen asentaja Antenniasennus Rajamäki -nimisestä yrityksestä kiinnittämään verkkosuodattimen järjestelmään, koska epäilivät uusien 5G-asemien aiheuttavan häiriöitä. Suodatin asennettiin, mutta siitä ei ollut tähän ongelmaan apua.

Asentaja kuitenkin tämän Digitan ulkoistaman palvelun ulkopuolelta tuli asuntoon testaamaan haaroittimella tuota signaalia seinärasiasta. TV:ssä se edelleen pikselöityi, mutta hänen laitteellaan toimi moitteettomasti samalla signaalilla.

Olisi pitänyt tämä varmaan itsekin tajuta, että vika on TV:ssä, mutta kun tilasin ammattilaisen selvittämään kun en itse ehtinyt selvittää. Eli siis tämän kokemuksen perusteella: välttäkää Asennuspartiota ja suosikaa Antenniasennus Rajamäkeä.

5

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No saitko toisen TV:n tilalle, yksilövika vai ominaisuus?

    • Anonyymi

      Kuten viimeisessä kappaleessa myönnät, olisi pitänyt kyllä itse tajuta ilman mitään asentajia, että vika on tv:ssä jos kerran talouden kolme muuta telsua toimivat moitteetta.

    • Anonyymi

      Sen verran korjaan kirjoitustasi, että Digitasta ei käydä kenenkään antenneja korjaamassa eli ei ole mitään "ulkoistusta". Antennijärjestelmän kunnossapito on kiinteistön omistajan omalla vastuulla. Lähetyksistä sinä et maksa Digitalle mitään (eikä niistä olisi mahdollistakaan periä kun ohjelmat eivät ole salattuja pl tietysti maksukanavat). Ylen palveluista maksat verojen muodossa, eli sekään raha ei mene Digitalle suoraan ja kaupalliset kanavat rahoittavat toimintansa mainoksilla.

      Mobiilitukiasemien signaalit saattavat häiritä antennivastaanottoa ja varmaan sekoitit tämän asian siihen. Digitan asiakaspalvelun kautta voit kyllä saada häiriösuodattimen asennuksen maksutta, jos pätevä antenniasentaja toteaa, että ongelma johtuu siitä. Tämän lystin taas maksaa mobiilioperaattorit. Yleensä vika on kuitenkin jollakin tapaa vastaanotossa tai televisiossa/digiboksissa, eikä lähetyksissä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      354
      1574
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1207
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1024
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      948
    Aihe