Mulla on ollut tosi pitkään yksi sama lähinaapuri rivitaloyhtiössä. Kun tämä nainen muutti erottuaan omaan asuntoonsa vaikutti heti siltä ettei hän halua puhella kanssani. Käyttäytyi tosi töykeästi ja korkeintaan pari sanaa saattoi joskus sanoa mutta siinäkin ajassa ehti jo osoittaa ylimielisen asenteensa, tyyliin ,ei häntä kiinnosta tuon tyhmän kanssa jutella. Muutaman vuoden jälkeen ajattelin, että miksipä oikeastaan tyhmyyttäni turhaan hakeudun katselemaan tympeää naamaa ja saamaan huonoa kohtelua? Innokkaasti hän on kertonut kaikille kuuntelijoille, että olen kovin itsekseni ja en puhu hänelle. Nykyisin hän on itse lisäksi hyvin yksin asunnollaan, kun korona kai rajoittaa tuttujen tapaamisiakin. Toki vastaisin, jos hän sanoisi jotain!
Koronavuosien aikana hän näyttää muuttuneen vieläkin erikoisemmaksi. Olen pitkiä aikoja itse pois asunnoltani, joten yllätyin kun hän on nyt alkanut väittämään että vainoan häntä! Siis katselen hänen asunnon suuntaan joskus varmaan. Yritän kyllä kulkea ohi vilkaisematta sinne suuntaan ja olla tervehtimättä. Vuosiin en ole edes yrittänyt tervehtiä, sillä tuskin tympeää mahdollista vastausta haluan nähdä, haluan säästää itseäni.
Lisäksi hän haluaa antaa kuvan että hänen toinen naapuripari ja myös minä olemme haisevia, ja monella eri tavalla. Hän ryhtyy tuulettamaan näkösuojassa asuntoaan heti jos jompi kumpi meistä naapureista puuhailee omalla pihallaan jotain, niin että monille kauempana asuville tulee kuva että me tuuletetaan asuntojamme eikä hän. Hänen täytyy myös seurata meitä ikkunasta koko ajan että huomaa milloin me ollaan ulkona pihalla.
Mitä tämä vainoamisesta puhuminen voisi tarkoittaa? Mihin tämä voi johtaa, paitsi tietenkin minun mustamaalaamiseen. Miten ootte selvinneet ja osanneet muuttaa suhtautumistanne vastaavassa tilanteessa? Miten täytyisi menetellä? Hänellä ei ole mitään menetettävää vanhana eläkeihmisenä, mutta minulle tämä voi aiheuttaa vahinkoa. Onko hän niin sairas että haluaa mustamaalata?
Naapuri väittää että vainoan häntä
4
214
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mielenterveysongelmaisia on lähes joka taloyhtiössä ja naapurustossa. Ei kannata eskaloida tilannetta. Hyvin minimaalinen tervehdys ja toivottavasti jättää rauhaan.
- Anonyymi
Psykologi voi sinua auttaa hae pian apua,terapiaan vaan rohkeasti.
- Anonyymi
Jännittää mikä aloituksen arvoinen murhe aloittajalla on meille seuraavaksi kerrottavana ?
- Anonyymi
Melumaalittajat tuntevat kai onnistunista kun saavat ihmiset pitämään metelin pitoa ja päivystämistä maslitetun kodin liepeillä arvokkaana ja tärkeänä js tarpeellisena tehtåvänä, josta tuntea suurta ylpeyttä. Ehkä melumaalittajat jopa tuntevat itsensö jumalaksi tai kuninkasksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3561522- 1141216
- 1171107
- 116871
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22857- 111822
- 18480
- 40478
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i96463- 36423