Naapuri väittää että vainoan häntä

Anonyymi

Mulla on ollut tosi pitkään yksi sama lähinaapuri rivitaloyhtiössä. Kun tämä nainen muutti erottuaan omaan asuntoonsa vaikutti heti siltä ettei hän halua puhella kanssani. Käyttäytyi tosi töykeästi ja korkeintaan pari sanaa saattoi joskus sanoa mutta siinäkin ajassa ehti jo osoittaa ylimielisen asenteensa, tyyliin ,ei häntä kiinnosta tuon tyhmän kanssa jutella. Muutaman vuoden jälkeen ajattelin, että miksipä oikeastaan tyhmyyttäni turhaan hakeudun katselemaan tympeää naamaa ja saamaan huonoa kohtelua? Innokkaasti hän on kertonut kaikille kuuntelijoille, että olen kovin itsekseni ja en puhu hänelle. Nykyisin hän on itse lisäksi hyvin yksin asunnollaan, kun korona kai rajoittaa tuttujen tapaamisiakin. Toki vastaisin, jos hän sanoisi jotain!
Koronavuosien aikana hän näyttää muuttuneen vieläkin erikoisemmaksi. Olen pitkiä aikoja itse pois asunnoltani, joten yllätyin kun hän on nyt alkanut väittämään että vainoan häntä! Siis katselen hänen asunnon suuntaan joskus varmaan. Yritän kyllä kulkea ohi vilkaisematta sinne suuntaan ja olla tervehtimättä. Vuosiin en ole edes yrittänyt tervehtiä, sillä tuskin tympeää mahdollista vastausta haluan nähdä, haluan säästää itseäni.
Lisäksi hän haluaa antaa kuvan että hänen toinen naapuripari ja myös minä olemme haisevia, ja monella eri tavalla. Hän ryhtyy tuulettamaan näkösuojassa asuntoaan heti jos jompi kumpi meistä naapureista puuhailee omalla pihallaan jotain, niin että monille kauempana asuville tulee kuva että me tuuletetaan asuntojamme eikä hän. Hänen täytyy myös seurata meitä ikkunasta koko ajan että huomaa milloin me ollaan ulkona pihalla.

Mitä tämä vainoamisesta puhuminen voisi tarkoittaa? Mihin tämä voi johtaa, paitsi tietenkin minun mustamaalaamiseen. Miten ootte selvinneet ja osanneet muuttaa suhtautumistanne vastaavassa tilanteessa? Miten täytyisi menetellä? Hänellä ei ole mitään menetettävää vanhana eläkeihmisenä, mutta minulle tämä voi aiheuttaa vahinkoa. Onko hän niin sairas että haluaa mustamaalata?

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenterveysongelmaisia on lähes joka taloyhtiössä ja naapurustossa. Ei kannata eskaloida tilannetta. Hyvin minimaalinen tervehdys ja toivottavasti jättää rauhaan.

    • Anonyymi

      Psykologi voi sinua auttaa hae pian apua,terapiaan vaan rohkeasti.

    • Anonyymi

      Jännittää mikä aloituksen arvoinen murhe aloittajalla on meille seuraavaksi kerrottavana ?

    • Anonyymi

      Melumaalittajat tuntevat kai onnistunista kun saavat ihmiset pitämään metelin pitoa ja päivystämistä maslitetun kodin liepeillä arvokkaana ja tärkeänä js tarpeellisena tehtåvänä, josta tuntea suurta ylpeyttä. Ehkä melumaalittajat jopa tuntevat itsensö jumalaksi tai kuninkasksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4239
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2735
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      541
      1371
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1301
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe