Naapuri väittää että vainoan häntä

Anonyymi

Mulla on ollut tosi pitkään yksi sama lähinaapuri rivitaloyhtiössä. Kun tämä nainen muutti erottuaan omaan asuntoonsa vaikutti heti siltä ettei hän halua puhella kanssani. Käyttäytyi tosi töykeästi ja korkeintaan pari sanaa saattoi joskus sanoa mutta siinäkin ajassa ehti jo osoittaa ylimielisen asenteensa, tyyliin ,ei häntä kiinnosta tuon tyhmän kanssa jutella. Muutaman vuoden jälkeen ajattelin, että miksipä oikeastaan tyhmyyttäni turhaan hakeudun katselemaan tympeää naamaa ja saamaan huonoa kohtelua? Innokkaasti hän on kertonut kaikille kuuntelijoille, että olen kovin itsekseni ja en puhu hänelle. Nykyisin hän on itse lisäksi hyvin yksin asunnollaan, kun korona kai rajoittaa tuttujen tapaamisiakin. Toki vastaisin, jos hän sanoisi jotain!
Koronavuosien aikana hän näyttää muuttuneen vieläkin erikoisemmaksi. Olen pitkiä aikoja itse pois asunnoltani, joten yllätyin kun hän on nyt alkanut väittämään että vainoan häntä! Siis katselen hänen asunnon suuntaan joskus varmaan. Yritän kyllä kulkea ohi vilkaisematta sinne suuntaan ja olla tervehtimättä. Vuosiin en ole edes yrittänyt tervehtiä, sillä tuskin tympeää mahdollista vastausta haluan nähdä, haluan säästää itseäni.
Lisäksi hän haluaa antaa kuvan että hänen toinen naapuripari ja myös minä olemme haisevia, ja monella eri tavalla. Hän ryhtyy tuulettamaan näkösuojassa asuntoaan heti jos jompi kumpi meistä naapureista puuhailee omalla pihallaan jotain, niin että monille kauempana asuville tulee kuva että me tuuletetaan asuntojamme eikä hän. Hänen täytyy myös seurata meitä ikkunasta koko ajan että huomaa milloin me ollaan ulkona pihalla.

Mitä tämä vainoamisesta puhuminen voisi tarkoittaa? Mihin tämä voi johtaa, paitsi tietenkin minun mustamaalaamiseen. Miten ootte selvinneet ja osanneet muuttaa suhtautumistanne vastaavassa tilanteessa? Miten täytyisi menetellä? Hänellä ei ole mitään menetettävää vanhana eläkeihmisenä, mutta minulle tämä voi aiheuttaa vahinkoa. Onko hän niin sairas että haluaa mustamaalata?

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenterveysongelmaisia on lähes joka taloyhtiössä ja naapurustossa. Ei kannata eskaloida tilannetta. Hyvin minimaalinen tervehdys ja toivottavasti jättää rauhaan.

    • Anonyymi

      Psykologi voi sinua auttaa hae pian apua,terapiaan vaan rohkeasti.

    • Anonyymi

      Jännittää mikä aloituksen arvoinen murhe aloittajalla on meille seuraavaksi kerrottavana ?

    • Anonyymi

      Melumaalittajat tuntevat kai onnistunista kun saavat ihmiset pitämään metelin pitoa ja päivystämistä maslitetun kodin liepeillä arvokkaana ja tärkeänä js tarpeellisena tehtåvänä, josta tuntea suurta ylpeyttä. Ehkä melumaalittajat jopa tuntevat itsensö jumalaksi tai kuninkasksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      83
      1236
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      31
      1100
    3. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      844
    4. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      709
    5. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      655
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    7. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      89
      457
    8. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    9. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      336
    10. Vielä vähän lirttinkiä

      tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä
      Ikävä
      5
      204
    Aihe