Laatikkomallin ns "ilmastointilaite" muutamia tärkeitä asioita joilla parannus.

Anonyymi

Se pitää olla aina 2 putkinen ja laitteeseen otetaan ilman ulkoa ja puhalletaan viilennettynä sisälle ja poistoputki ulos. Laite lähelle ikkunaa ylös kunnon telineelle ja ikkunaan kunnolla tiiviisti tehty peitelevy esim ohuesta vanerista jossa on eristelevy juuri oikeat reijät. Poistoputki pitää olla eristetty kunnolla.

Laatikkomallin "ilmastointilaite" on harhaanjohtavaa markkinointia jonka takia niitä alettiin myymään, muovikuorien sisältä paljastaa kiinasta pikaisesti kasaan räiskitty viritelmä.

Kaikissa oikeissa ja toimivissa = kylmää tuottavissa, hiljaisissa, vähän virtaa vievissä pitää olla 2 eri yksikköä ja putket välissä.

Autoissakin on toimiva ilmastointi ja yhtään autoa ei uutena saisi kaupaksi ilman sitä.
sisällä on hiljaista vaikka suuttimista tulee jääkylmää ilmaa tarvittaessa. Näissäkin on kompura kaukana ja laudutin tuulettimiin, ei saisi näillä yhden laatikon "ilmastointilaitteen tekniikalla" toimivaa viilennystä sisälle autoon.

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      " Se pitää olla aina 2 putkinen ja laitteeseen otetaan ilman ulkoa ja puhalletaan viilennettynä sisälle ja poistoputki ulos. "

      Kaksiputkinen kyllä, mutta ei noin.
      Viilennettävä ilma otetaan sisältä ja puhalletaan viileänä takaisin sisälle. Jäähdytysilma otetaan ulkoa ja puhalletaan kuumana takaisin ulos.
      On siis kaksi erillistä ilmankiertoa, kylmän ja kuuman patterin läpi.
      Kaikissa jäähdytyslaitteissa on aina kaksi patteria kylmenevä ja kuumeneva, niiden ilmakanavointi on vain järjestettävä niin että kuuman patterin kierto tulee ja menee ulkoa.

      • Anonyymi

        Tärkeää on että korvausilmana ei imetä ikkunasta 30 asteista ulkoilmaa edes varjon puolelta. Eli kaikki ikkunat pidetään kiinni, sisäilmaa vain kierrätetään jäähdytyspatterin läpi, ja lauhdutusilma otetaan putkella ulkoa, ja sinne myös puhalletaan takaisin. Näin saadaan jäähdytyspömpeli toimimaan kuten ilmalämpöpumppu.


    • Anonyymi

      Miksi ei 2-putkisina ole myynnissä ?

      • Anonyymi

        Hyvä kysymys.
        Ilmeisesti kiinalainen näkemys aiheesta on, että riittää kun laite puhaltaa viileää johonkin yhteen tiettyyn suuntaan. Toiminta nähdään samoin kuin tavallisella tuulettimella, ei välitetä koko huoneen viilennyksestä lainkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kysymys.
        Ilmeisesti kiinalainen näkemys aiheesta on, että riittää kun laite puhaltaa viileää johonkin yhteen tiettyyn suuntaan. Toiminta nähdään samoin kuin tavallisella tuulettimella, ei välitetä koko huoneen viilennyksestä lainkaan.

        Käsistään kätevä nikkaroi sen toisen ilmanottoaukon päälle vanerista liitäntälaatikon johon voi ympätä putkiyhteen toiselle putkelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      118
      3732
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      314
      2642
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2180
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1991
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1738
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      131
      1245
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      7
      1211
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      96
      1194
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      84
      987
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      962
    Aihe