Kehuja/jakopääkysymys

Anonyymi

Lueskelin vähän näitä juttuja Clioista. Joukossa oli paljon asiallisia neuvojakin. Muutama asiaton ja sitten Toyota-miesten juttuja :)

Oma kokemus Renault Cliosta on ollut yllätys. Olinhan uskonut Esson baarin puheita niistä rapeista sähkövikaisista. Minun kohdalla ne eivät ole osuneet kohdilleen.

Ostin kolme vuotta sitten yksityiseltä alunperin Kuopion kaupungin käytössä olleen Renaultin. Vuosimalli 2005. Kilometrejä oli takana reilut 180 tuhatta.

Kolmesti olen sen ehtinyt katsastaa, aina hyväksytysti. Tarvittavat huollot teettänyt. Yksi laakeri, yksi suojakumi ja jarrulevyt, siinäpä ne ovat korjaukset.

Kilometrejä ei ole tullut paljoa, noin 7000 vuodessa. Koska en autoa oikeasti tarvitse, tuollainen halpa Renault ajaa asiansa oikein hienosti.

Nyt pohdin, ajelisiko tuurilla eteenpäin, kun aika tullut vastaan jakopään kanssa, kilometrit eivät. Autossa kun ei ole mitään vikaa, niin voisihan sillä vielä rellutella.

Paljonko noin suunnilleen olette Relluväki joutunut maksamaan jakopäärempasta tarpeineen? Vesipumput sun muut härpäkkeet mukana...

15

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa ajaa tuurilla, ilmaiseksi ei varmaan saa vaihdettua ja Clioon ei kannata rahaa kiinnittää, jos nyt toimii, niin ajaa niin kauan kuin toimii, voi syntyä odottamattomia vikoja, jos lähdetään ronkkimaan ja vielä, jos halvalla pitäisi selvitä. Renujen korjaaminen yleisesti kallista ja hankalaa, eikä ne korjaamalla parane.
      Itselläni oli ei clio, vaan toinen renu malli ja sen korjaamiseen meni tuhansia euroja, eikä renu edes ollut ns. halpis malli ostettaessa. Täys susi niin sanottuna.
      Mielipide: Clio ei sovellu sellon soittajalle, mutta viulu viikarille oivallinen "kotelo", huuliharppu ei sovellu tyyliin, liian rahvaan omainen soittopeli, mutta taiteilija piireissä ehkä "no joo?" baskeri ja viulu, pieni "kirppu" renu IN.

    • Anonyymi

      *Paljonko noin suunnilleen olette Relluväki joutunut maksamaan jakopäärempasta tarpeineen? Vesipumput sun muut härpäkkeet mukana...*

      Ilmeisesti kukaan ei ole joutunut maksamaan jakopäärempasta. Ei ainakaan yhtään vastausta ole tullut.

      • Anonyymi

        340€ oli clio sport toureriin 1.5 dci.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä!


    • Anonyymi

      Myö ajelin viis vuotta ajallisesti yli ja myin seuraavalle. Hän sen siihen vaihtoi ja kuulemma uuden näköinen remmi tuli pihalle.

      • Anonyymi

        Ei se aika mitään meinaa jos ei ihan vuosikymmenestä yliaikaa puhuta. Metrit on se joka oikeasti merkkaa. Remelin kumilaadun ollessa hyvä, 15 vuotta menee heittämällä, jos taas ostaa halvimman hinnat alkaen tarvikkeen niin se saattaa rapistua nopeammin ja syytä noudattaa vaihtovälejä. Pitää nyt vielä täydentää, että metreissä ei kannata mennä yhtään yli, mielummin vähän alle.


    • Anonyymi

      Jakohihna vaihdetaan kun kilometrejä on 250 000 tai 12 vuotta tulee täyteen.

    • Anonyymi

      Clio 2 on halpa auto ajaa. Ei kuluta juuri mitään, kestää ja halvat vakuutukset. Eikä ruostu millään.

      • Anonyymi

        Tuosta olen samaa mieltä reilun kolmen vuoden kokemuksella. Avasin tämän keskustelun, kun arvon vieläkin tuota jakopääremppaa. Voisi sen teettää, niin olisi yksi jännityksen aihe vähemmän.

        Vanhalle autolle ei kovin isoa ja kallista vahinkoa voi tulla. Jos joku sellainen tulisi, paali olisi ratkaisu.


    • Anonyymi

      Jakopään remppa on turha, aina siellä on uuden näköinen remmi. Vesipumppu on ainoa syy tehdä jakopää remontti.

    • Anonyymi

      Aina kun vaihdan auton vaadin,että jakopää remontti on tehty,nyt kiikarissa clio vm.2018 ajettu 52000,autoon tehty just laaja kuntotarkastus ja kaikki oli kunnossa,ei mitään huomautettavaa,vielä tuo jakopää myyjän piikkin,niin kaupat tuli.

      • Anonyymi

        Uudemmissa on ketju eli ihme jos sen suostuivat vaihtamaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudemmissa on ketju eli ihme jos sen suostuivat vaihtamaan

        1,4 vapari on hihnalla


    • Anonyymi

      Remmi hajosi pienillä kilometreillä eli kannatta vaihtaa jos autoa aikoo pitää ja taisi olla vain se 4 vuotta vaihtoväli siksi vaihdoin auton pois, 500e 4 vuoden välein remmiin ei enää houkutellut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1568
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      980
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      914
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe