Eli yli kymppitonni perintöveroa maksettavana, työt loppui ja ei saa lainaa pankista. Työttömänä ei maksella lyhennyksiä muutenkaan. Nainen sanoi verovirastossa että tulee kaksi huomautusta ja korot juoksee toki joka kuukausi. Mutta sanoi myös että ulosttoon menee vasta kahden vuoden kuluttua toisesta huomautuksesta joka tulee kuukauden päästä. Kuulostaa aika hurjalta, mutta ilmeisesti antavat pitkän maksuajan ja ei ole pelkoa luottotietojen menettämisestä. Kokemuksia?
Harmi kun ei saanut hakea lisää aikaa veron maksuun siten että korot ei juoksisi. En haluaisi myydä asuntoa jonka perin kun on juuri semmoinen mistä aina haaveillut.
Perintövero ulosottoon?
17
921
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ne luottotiedot menee ja asuntokin. Eli myyntiin vain.
- Anonyymi
Kysele töitä, mistä ja mitä vaan. Verovirasto antaa reilusti aikaa perintöveron maksuun kun sovit pienet kuukausierät.
- Anonyymi
Suomessa on aivan valtavasti työpaikkoja nyt auki. Taatusti saat työtä, jos et omalta alalta ,niin ainakin jotain. Otat työn vastaan nirsoilematta ja näinollen saat lainaa pankista sen kymppitonnin,. Onhan sinulla se peritty asunto kiinnityksenä.
Ihan turha ruikuttaa. No, jos ei mikään työ kelpaa, niin ala rypemään sit sen kymppitonnisi velan kanssa .- Anonyymi
Näinhän se juuri on, jos ei tätä ymmärrä niin tuskin asuntokaan kauan hallussa pysyy!
- Anonyymi
Sinähän se siinä ruikutat! Ei se ole mistään kelpaamisesta kiinni kun ikää on sen verran ettei vaan soitella paikkaan ja tehdä soppari siltä istumalta. Fakta on ettei uuteen ammattiin kävellä sisään jos ei ole työkokemusta ja ikäsyrjintä tähän päälle jonka jokainen vanhempi henkilö tietää olevan fakta. Karu tilanne mutta minkäs teet.
Ihmeellisiä vastauksia täällä kun aivovammaset alkaa vittuilemaan. Vihonviimeinen paikka kysellä mitään tämä Suoli24.
AP - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän se siinä ruikutat! Ei se ole mistään kelpaamisesta kiinni kun ikää on sen verran ettei vaan soitella paikkaan ja tehdä soppari siltä istumalta. Fakta on ettei uuteen ammattiin kävellä sisään jos ei ole työkokemusta ja ikäsyrjintä tähän päälle jonka jokainen vanhempi henkilö tietää olevan fakta. Karu tilanne mutta minkäs teet.
Ihmeellisiä vastauksia täällä kun aivovammaset alkaa vittuilemaan. Vihonviimeinen paikka kysellä mitään tämä Suoli24.
APLainan saat todennäköisesti, se asunto vakuutena ihan helposti. Tuskin on sellainen asunto, jonka reaaliarvo on alle 10000.
Sitten vaan sovit lainanantajan kanssa sopivat maksuerät. Kummallista jos ei mikään pankki anna kämppää vastaan lainaa. - Anonyymi
Löytyykö jostain muka sellaisia ohjelmointi- ja tietotekniikkasuunnittelutöitä, jossa käytettävän ohjelmointikielen ja -työvälineen saa valita itse ? Kokemusta löytyy em. lisäksi jonkin verran myös elektroniikasta. Hyvällä työvälineellä voi toteuttaa myös ratkaisun, jossa yhdistetään tietokoneohjelma ja elektroniikkaa. Vaikkapa sähköauton latauspiste ja laskutusjärjestelmä siihen.
- Anonyymi
Mikä sinussa on vikana, ettet saa noin pientä lainaa. Oletko rapajuoppo vai narkkari?
- Anonyymi
Mikä sinussa on vikana että auot päätäsi anonyymisti, mutta F2F et uskaltaisi sanoa sanaakaan?
Etkö ymmärrä että jos ei ole vakituisia tuloja ja työt loppuivat niin ET SAA mitään lainaa. Miten tänne aina eksyykin kaikki mielenvikaiset paikalle.
- Anonyymi
Huikea perintö, kun perintöverokin on tuota luokkaa. Lisäksi työttömälle, joka ei HALUA myydä perimäänsä asuntoa? Siis työtön, luottotiedoton?
- Anonyymi
Siinä ei kauaa haluja kysellä kun uo koputtaa oveen.
- Anonyymi
Todella iso perintövero! Jos ei kyse rintaperillisestä, niin ehkä jotenkin ymmärrettävä mutta silti. Joo, verot on maksettava. Jos ei muuten, niin kämppä heti myyntiin. Ei monella muullakaan ole varaa sen kanssa nirsoilla!
- Anonyymi
Tulppaani on kukka ja syrjääni kunta.
- Anonyymi
No mitäpä jos maksaisit perintöveron siitä perinnöstä? Luulis siitä 300k perinnöstä tollasen 10k pystyvän maksaan!
- Anonyymi
Lainaa saa, kun kerta on oma perintö asuntokin,miksi aloittaja jauhaa skeidaa? ja joku typeräkin työ kyllä löytyy jollla maksaa tuon lainan. onkos aloittja joku juntti ?
ja kyllä, uskallan sanoo naamatustenkin. on siis turha uhota.- Anonyymi
Voisitko ehkä vuokrata perimäsi asunnon, ja lyhentää perintöverovelkaa saamillasi vuokratuloilla, toki sen jälkeen kun yhtiövastike (jos asunto on taloyhtiöpohjaisessa talossa) on maksettu ?
- Anonyymi
Tutustu verottajan nettitarjontaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910573Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304922- 564733
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1263429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263085