Tarvitseeko kameraan hommata musitikorttia. Itse olen ostamassa Nikon d3500 digijärkkäriä, ja mietin, että tarvitseeko muistikorttia hommata. Tai tuleeko se yleensä mukana?
Musitikortti digi kameraan
16
879
Vastaukset
- Anonyymi
Jokin firma voi antaa ehkä muistikortin kylkiäisenä. Tosin eipä ne nykyään kovin paljon maksa, vaikka sellaisen hankkisikin kameran lisäksi. Em. kameraan ei ehkä tarvitse ostaa kaikkein nopeimpia ja kalliimpia muistikortteja. Itse käytän Nikon D3300-kamerassa parin kympin muistikorttia yleiskuvauksessa, kun ei tarvita suurinta nopeutta, ja hyvin olen pärjännyt, ei ole mitään valittamisen aihetta.
- Anonyymi
Nopea kortti kannattaa kyllä olla..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nopea kortti kannattaa kyllä olla..
Kortinnopeus ei näyttele mitään osaa vanhan hitaan kameran kanssa.
Kameran pufferi määrää nopeuden ja kortin nopeus pufferin tyhjentymisnopeuden.
Kovin hitaita kortteja on nykyään jo vaikea saada.
Sellaisia tarvitsee, jos omistaa antiikkisen kameran, joka syö vain alla 2 Gt:n fat 16 kortteja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kortinnopeus ei näyttele mitään osaa vanhan hitaan kameran kanssa.
Kameran pufferi määrää nopeuden ja kortin nopeus pufferin tyhjentymisnopeuden.
Kovin hitaita kortteja on nykyään jo vaikea saada.
Sellaisia tarvitsee, jos omistaa antiikkisen kameran, joka syö vain alla 2 Gt:n fat 16 kortteja.Näyttelee se suuresti..
- Anonyymi
Itse olen käyttänyt ihan tavallista ruutulehtiötä ja lyijykynää. Kyllä ne asiat pysyy siinäkin muistissa.
- Anonyymi
Kuvia voi hyvin ottaa ilman muistikorttiakin.
- Anonyymi
Kiitos tästä. Mä jo pelkäsin et pitäis vielä ettiä muistikorttikin.
- Anonyymi
Kuvauskortti pitäisi olla katsastettu. Sitten linssiludekortti toimii ilman annosten tuplausta.
- Anonyymi
Ei tule mukana, tuohon riittää normaali C10 kortti, mutta ehkä kannattaa ostaa U3 kortti, jos vaihtaa myöhemmin kameraa. Sandisk Extreme (kullanvärinen) tai Extreme Pro (musta) on hyviä. 64 GB kortin saa n. Parilla kympillä.
- Anonyymi
Kiitti
- Anonyymi
Kameroissa on tallennustilaa joko ei ollenkaan tai vain muutamalle kuvalle, eli kyllä muistikortti tarvitaan.
Muistan, kuinka aikoinaan nauratti Canonin pokkarin mukana toimitettu muistikortti, mikä oli niin huvittavan pieni kapasiteetiltaan, että siihen parhaalla kuvalaadulla mahtui vain kolme kuvaa.
Joten joo, muistikortti on pakollinen ja mieluusti useampi.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Muistan, kuinka aikoinaan nauratti Canonin pokkarin mukana toimitettu muistikortti, mikä oli niin huvittavan pieni kapasiteetiltaan, että siihen parhaalla kuvalaadulla mahtui vain kolme kuvaa.
Joten joo, muistikortti on pakollinen ja mieluusti useampi.Kun sain ekan digitaalisen työkameran Canon EOS-1D sen mukana oli 256 megatavun kortti, johon mahtui 72 4,7 Mpikselin JPEGgiä. Tein kuvauskeikan Ruotsiin ja sillä piti tulla toimeen. Valkkasi ja lukitsi aina onnistuneimman kuvan kustakin sessiosta ja sitten kortin tyhjennys... Vuosi taisi olla 2002.
- Anonyymi
SDHC (UHS-I-yhteensopiva) tai SDXC (UHS-I-yhteensopiva) kortti kannattaa olla.
- Anonyymi
Eikö näissä ole sillein että kameraan mahtuu esim. 100 kuvaa, ja ne voipi vaikka snapbridgella siirtää puhelimelle ja poistaa kamerasta?
- Anonyymi
Korttia pitää aina käyttää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 485957
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2605753Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?885684Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k334795Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494719Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2114028- 1463539
Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43401Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!293159Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253117