Hahmoja väärissä tuvissa?

Anonyymi

Tuntuuko teistä, että monet hahmot on lajiteltu väärään tupaan? Jostain syystä lähes kaikki merkittävimmät hyvien puolella olleet hahmot olivat Rohkelikossa. Minusta esim. Dumbledore olisi kuulunut luonteensa perusteella ennemminkin Korpinkynteen, samoin Percy. Weasleyn vanhemmat ja Hagrid vaikuttivat puolestaan ihan selkeiltä puuskupuheilta. Myös Remuksessa oli enemmän Puuskupuhin ja Korpinkynnen kuin Rohkelikon piirteitä. Kaikki heistä päätyivät kuitenkin Rohkelikkoon. Miksi näin?

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä näin saatiin enemmän draamaa aikaiseksi. Kaikki eivät olekaan niin puhdasverisiä Rohkelikkoja. Olenko sittenkin Luihuinen Harry Potter? No tätä pitäisi kysyä itse J.K.Rowlingilta.

      • Anonyymi

        Kaiketi juuri tuosta on kyse. Kovin yksiulotteiset hahmot ovat tylsiä.


    • Anonyymi

      Tuskin kenessäkään on puhtaasti vain yhden tuvan piirteitä. Olisihan esim. Voldemortkin voinut sopia hyvin Korpinkynteen, koska hän oli kiistatta erittäin älykäs ja lahjakas, mutta toisaalta hän oli ihan selvä luihuinen, koska hän oli häikäilemätön ja vallanhimoinen. Luulisin, että tuvan valintaan vaikuttavat eniten arvot, sukutausta, kotikasvatus ja se, millaisia piirteitä arvostaa eniten. Aina ihmisen todellinen luonne ei näy myöskään helposti päällepäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5191
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3379
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2282
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1270
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      990
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe