Olen 16-vuotias nuori, jolla on jo pienenä todettu aika lievä Pectus Carinatum (rintalasta/rintakehä työntyy ulospäin). Kun tila todettiin, minulle annettiin vaihtoehto "tasoittaa" rintakehäni leikkauksella. Olin pelokas pieni lapsi, joten tietenkin kieltäydyin. Asia ei myöskään häirinnyt minua silloin.
Nyt vuosia myöhemmin haluaisin kyseiseen leikkaukseen, mutta en uskalla mennä lääkäriin. Ajatuskin ilman paitaa olemisesta kauhistuttaa (kehoahditus). Tiedän, että pelkään turhaan, mutta en oikein voi sille mitään. Haluaisin leikkaukseen terveyssyistä sekä osittain myös vähentääkseni stressin aiheita.
Jos joku keksii, miten pääsen yli pelostani ja saisin raahattua itseni lääkäriin, niin kertokaa ihmeessä.
- kehoahdistunut
Lääkäriin meno pelottaa
3
450
Vastaukset
- Anonyymi
Auttaisiko se mitään, kun saa tietää, että lääkärit näkevät ihmisten paljaita kehoja joka päivä, sekä alaosia, että yläosia.
Ne tekee sitä työkseen, niille ei merkkaa mitään se, millainen keho kelläkin potilaalla on.
Ja lääkärille voi myös sanoa, että ei oikein tykkää olla rintakehä paljaana, sekin voi auttaa itseä henkisesti edes vähän.
Ja sitten kun miettii, minkä takia sinne lääkäriin menee ja paljastaa rintakehänsä, oman terveydellisen tilan parantamisen takia, niin eiköhän se ole kestettävissä.
Pitää vaan sen lopputuloksen mielessä, että vaikuttaa parantavalla tavalla omaan elämään.
Elämän varrella tulee vuosien myötä ennemmin tai myöhemmin tilanteita, että lääkärissä joutuu ottamaan rintakehän paljaaksi, joskushan senkin harjoittelu on aloitettava.
Ja mieti tunne, joka tulee kun saat paidan takaisin päälle, ja mietit, että eihän siinä mitään ollut, hyvin meni.
Tsemppiä sulle! - Anonyymi
Voisitko ottaa läheisesi mukaan lääkäriin, esim. äitisi tai jonkun muun ?
- Anonyymi
Olen aika varma, että se vain pahentaisi ahdistusta. Mitä vähemmän ihmisiä huoneessa, sen parempi. Kiitos kuitenkin vinkistä, ehkä se auttaa jotakuta muuta
- Kehoahdistunut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7610287Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827036Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267013Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016265Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1046121Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh935799Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455374Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845208Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa585149Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405078