Seuraatko tai aiotko seurata?
Mun mielestä pelaavat suht Ok fudista.
Tekniikassa ovat yllättävän hyviä. Fyysisyydessä häviävät miehille mutta se on ihan luonnollista.
Tiistaina seuraava Suomen peli..
Mimmi EM kisat alkoivat
11
318
Vastaukset
- Anonyymi
Vähän nii kuin Naisten mäkihyppy ei kanna pitkälle?
Kyllä naisten jalkapallo ottanut hurjia steppejä eteenpäin. Jos ei Suomessa niin paljoa niin muualla Euroopassa. Mahdollisuus päästä jopa AMMATTILAISEKSI.
- Anonyymi
Kyllä, kiva stiigaa mimmien matseja, paljon vähemmän valittajia, ku jätkien matsissa,
ja snadimmin rappaamista. - Anonyymi
YLE:n kanavien täyteohjelmaa. Joka ottelu näytetään, vaikka katsomot puolityhjiä. Pohjois-Irlannin naisten jalkapallojoukkueen tekemiset kiinnostavat ehkä kolmea ihmistä Suomessa. Mutta silti heitä tyrkytetään meille parhaaseen katsomisaikaan.
Aikaisemmin näyttivät speedgolfin SM-kisoja ja jotain maratonmelontaa...
Seuraavaksi kai trampoliinihyppelyn Albanian mestaruuskisojen karsinnat. - Anonyymi
Kai se on poliittisesti korrektia lähettää näitä. Taso on kait noin 15 vuotiaiden poikapalloilun tasolla. Naisurheilu tietysti häviää lajissa kuin lajissa miesten fyysisyydellä ja silti ei esimerkiksi kukaan kritisoi nykyään naisten yleisurheilua tai hiihtoa. Niitä näytetään ja arvokisamitaleja arvostetaan siinä missä miestenkin. En ottaisi tästä ongelmaa. Kunhan junnupalloilu saataisiin kuntoon, pojissa että tytöissä ja saataisiin ne oikeat lahjakkuudet lajiin. Valmentajien poikien (ehkä tyttöjenkin) potkupalloilu ei ole toiminut 50 vuoteen. Olisiko aika muuttaa pelaajavalintoja.
Naiset hyppää jo mäkeäkin. Kyllä nais jalkapallo on parhaimmillaan erittäin hyvää.
Heh. Mää sain junnuna pelata kymppi paikkaa. Muistikuvat lapsuudesta/nuoruudesta on että keski ja itäeuroopan vastustajat olivat paljon paljon fyysisempiä. Tulivat jaloille ihan surutta.
Muuten pelattiin ulkomaita vastaan oikein hyvin. Mulla ei vastausta että kuinka Suomi fudista eteenpäin. Mut tuntuis että pari askelmaa ollaan otettu.
Jääkiekossakin oli pitkään ongelmia. 94 Lillehammer ja 95 Globen aukaisivat patoutumat. 😐- Anonyymi
Timmyy kirjoitti:
Naiset hyppää jo mäkeäkin. Kyllä nais jalkapallo on parhaimmillaan erittäin hyvää.
Heh. Mää sain junnuna pelata kymppi paikkaa. Muistikuvat lapsuudesta/nuoruudesta on että keski ja itäeuroopan vastustajat olivat paljon paljon fyysisempiä. Tulivat jaloille ihan surutta.
Muuten pelattiin ulkomaita vastaan oikein hyvin. Mulla ei vastausta että kuinka Suomi fudista eteenpäin. Mut tuntuis että pari askelmaa ollaan otettu.
Jääkiekossakin oli pitkään ongelmia. 94 Lillehammer ja 95 Globen aukaisivat patoutumat. 😐Paljon lapsia aloittaa jalkapalloharrastuksen, mutta jossain kohtaa homma lässähtää. Sisähallit piti nostaa Suomi futista - ei tapahtunut. Usko 10 000 tunnin sääntöön oli juuri futiksessa jossain vaiheessa uskonto - tämäkään ei todellisuudessa toimi. Lahjaton on lahjaton.
Suomifutis nousee niin että
a) tärkeintä ominaisuutta pelaajavalinnoissa, peliälyä pitää arvostaa, ei vähätellä.
b) loputtava se iänikuinen (70, 80, 90 - luvulla jne.) valmentajien omien poikien/tyttöjen hyysääminen ja liiton hiljainen hyväksyntä tälle. Suomi on liian pieni maa, että tällaisella ei pärjätä.
c) junioreita on kannustettava pysymään lajissa. Ei niin, että potkitaan pois, jos futis on jossain kohtaa kakkoslaji, kuten monella lätkäpelaajalla tai salibandyn pelaajalla. Kiinnostus voi muuttua.
d) ja vielä uudestaan ....peliäly. Kaikkia muita ominaisuuksia voi treenata, mutta peliälyä ei, sitä on tai ei. Jotain taktiikoita pystyy tyhmempikin oppimaan, mutta luovuus puuttuu.
- Anonyymi
Katsoin 3 sekuntia. Avasin telkkarin niin naiset olivat polvillaan. Oli Hollanti vastaan... oisko ollu Ruotsi. Vaihdoin heti kanavaa ennenko kerkesivät edes nousta ylös. Kun sitä vieläkin ollaan lapsellisesti polvillaan, niin pitäkööt lajinsa. Toki jotkut miesjoukkueetkin polvistuu yhä vieläkin vahvempien edessä, mutta pelaavat kuitenkin Yle-veron edestä. Noista miespeleistäkään en ala erikseen maksamaan.
- Anonyymi
Johto vaihtoon. Itse Seuraan naisfutista joskin katsojana olen ollut 2009 kisoissa katsojana
- Anonyymi
Oon kattonu ja ollut kesällä/syksyllä 2009 Kattomassa kisoja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis471478Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999