Mimmi EM kisat alkoivat

Seuraatko tai aiotko seurata?

Mun mielestä pelaavat suht Ok fudista.

Tekniikassa ovat yllättävän hyviä. Fyysisyydessä häviävät miehille mutta se on ihan luonnollista.

Tiistaina seuraava Suomen peli..

11

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähän nii kuin Naisten mäkihyppy ei kanna pitkälle?

      • Kyllä naisten jalkapallo ottanut hurjia steppejä eteenpäin. Jos ei Suomessa niin paljoa niin muualla Euroopassa. Mahdollisuus päästä jopa AMMATTILAISEKSI.


    • Anonyymi

      Kyllä, kiva stiigaa mimmien matseja, paljon vähemmän valittajia, ku jätkien matsissa,
      ja snadimmin rappaamista.

    • Anonyymi

      YLE:n kanavien täyteohjelmaa. Joka ottelu näytetään, vaikka katsomot puolityhjiä. Pohjois-Irlannin naisten jalkapallojoukkueen tekemiset kiinnostavat ehkä kolmea ihmistä Suomessa. Mutta silti heitä tyrkytetään meille parhaaseen katsomisaikaan.

      Aikaisemmin näyttivät speedgolfin SM-kisoja ja jotain maratonmelontaa...

      Seuraavaksi kai trampoliinihyppelyn Albanian mestaruuskisojen karsinnat.

      • Heh.

        Mut kyl nais jalkapallo on kasvava laji, katso vaan.


    • Anonyymi

      Kai se on poliittisesti korrektia lähettää näitä. Taso on kait noin 15 vuotiaiden poikapalloilun tasolla. Naisurheilu tietysti häviää lajissa kuin lajissa miesten fyysisyydellä ja silti ei esimerkiksi kukaan kritisoi nykyään naisten yleisurheilua tai hiihtoa. Niitä näytetään ja arvokisamitaleja arvostetaan siinä missä miestenkin. En ottaisi tästä ongelmaa. Kunhan junnupalloilu saataisiin kuntoon, pojissa että tytöissä ja saataisiin ne oikeat lahjakkuudet lajiin. Valmentajien poikien (ehkä tyttöjenkin) potkupalloilu ei ole toiminut 50 vuoteen. Olisiko aika muuttaa pelaajavalintoja.

      • Naiset hyppää jo mäkeäkin. Kyllä nais jalkapallo on parhaimmillaan erittäin hyvää.

        Heh. Mää sain junnuna pelata kymppi paikkaa. Muistikuvat lapsuudesta/nuoruudesta on että keski ja itäeuroopan vastustajat olivat paljon paljon fyysisempiä. Tulivat jaloille ihan surutta.

        Muuten pelattiin ulkomaita vastaan oikein hyvin. Mulla ei vastausta että kuinka Suomi fudista eteenpäin. Mut tuntuis että pari askelmaa ollaan otettu.

        Jääkiekossakin oli pitkään ongelmia. 94 Lillehammer ja 95 Globen aukaisivat patoutumat. 😐


      • Anonyymi
        Timmyy kirjoitti:

        Naiset hyppää jo mäkeäkin. Kyllä nais jalkapallo on parhaimmillaan erittäin hyvää.

        Heh. Mää sain junnuna pelata kymppi paikkaa. Muistikuvat lapsuudesta/nuoruudesta on että keski ja itäeuroopan vastustajat olivat paljon paljon fyysisempiä. Tulivat jaloille ihan surutta.

        Muuten pelattiin ulkomaita vastaan oikein hyvin. Mulla ei vastausta että kuinka Suomi fudista eteenpäin. Mut tuntuis että pari askelmaa ollaan otettu.

        Jääkiekossakin oli pitkään ongelmia. 94 Lillehammer ja 95 Globen aukaisivat patoutumat. 😐

        Paljon lapsia aloittaa jalkapalloharrastuksen, mutta jossain kohtaa homma lässähtää. Sisähallit piti nostaa Suomi futista - ei tapahtunut. Usko 10 000 tunnin sääntöön oli juuri futiksessa jossain vaiheessa uskonto - tämäkään ei todellisuudessa toimi. Lahjaton on lahjaton.
        Suomifutis nousee niin että
        a) tärkeintä ominaisuutta pelaajavalinnoissa, peliälyä pitää arvostaa, ei vähätellä.
        b) loputtava se iänikuinen (70, 80, 90 - luvulla jne.) valmentajien omien poikien/tyttöjen hyysääminen ja liiton hiljainen hyväksyntä tälle. Suomi on liian pieni maa, että tällaisella ei pärjätä.
        c) junioreita on kannustettava pysymään lajissa. Ei niin, että potkitaan pois, jos futis on jossain kohtaa kakkoslaji, kuten monella lätkäpelaajalla tai salibandyn pelaajalla. Kiinnostus voi muuttua.
        d) ja vielä uudestaan ....peliäly. Kaikkia muita ominaisuuksia voi treenata, mutta peliälyä ei, sitä on tai ei. Jotain taktiikoita pystyy tyhmempikin oppimaan, mutta luovuus puuttuu.


    • Anonyymi

      Katsoin 3 sekuntia. Avasin telkkarin niin naiset olivat polvillaan. Oli Hollanti vastaan... oisko ollu Ruotsi. Vaihdoin heti kanavaa ennenko kerkesivät edes nousta ylös. Kun sitä vieläkin ollaan lapsellisesti polvillaan, niin pitäkööt lajinsa. Toki jotkut miesjoukkueetkin polvistuu yhä vieläkin vahvempien edessä, mutta pelaavat kuitenkin Yle-veron edestä. Noista miespeleistäkään en ala erikseen maksamaan.

    • Anonyymi

      Johto vaihtoon. Itse Seuraan naisfutista joskin katsojana olen ollut 2009 kisoissa katsojana

    • Anonyymi

      Oon kattonu ja ollut kesällä/syksyllä 2009 Kattomassa kisoja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe