Ilmianto Kelalle

Anonyymi

Kannattaako Kelalle tehdä ilmianto, mahdollisesti nimettömänä ja ottavatko asian tutkintaan? Eräs tuttavani opiskeli pari vuotta sitten vuoden Saksassa, ja tuona aikana hän nosti täydet opintotuet ja asumislisät, ei kuitenkaan suorittanut yhtään opintopistettä, ja kun Kela alkoi perimään rahoja takaisin, hän esitti tekaistuja kurssitodistuksia muutaman opintopisteen edestä. Ne menivät ihme kyllä läpi eikä kaveri joutunut maksamaan mitään.

Tiedän tämän koska tuttavani on julkisesti rehvastellut huijanneensa Kelaa ja jopa esitellyt väärennöksiään. Tukia kaveri ehti nostaa lähes 5000 €. Rikosnimikkeeksi tulisi varmaan petos ja väärennös? Voisi kuvitella että ainakin ehdollista napsahtaisi.

Haluaisin tyypin oikeuden eteen, koska ketuttaa kun on itse joutunut maksamaan tukia takaisin töillä tehtyjen tienestien takia, samalla kun toinen on hengaillut ulkomailla tekemättä mitään ja pääsee kuin koira veräjästä.

9

2637

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mites se soinikin on ulkomailla vaikka on työttömyysrahoilla onko tässä maassa tasa-arvoinen kohtelu HÄH

      • Anonyymi00011

        Olen tehnyt ilmiannon kelalle ja oikeaan osoitteeseen meni. Kela huijarit pitää saada nalkkiin. Tais olla vielä oma sisko. Sisko on kiusannut minua koko elämän ajan niin tuntui hyvälle antaa palautetta. Ei ole siskoa työ paljoa kiinnostanut.


    • Anonyymi

      Kirjoitat kirjeen jossa kerrot ettet halua sanoa nimeäsi. Sitten kerrot asian ja lähetät kelaan. Joku tutkinta porukka siellä varmaan on. Sitten jätät asian sikseen. Jos he eivät hoida hommiaan, se ei ole sinun syysi, mutta ei sinun tarvitse miettiä, ettetkö olisi toiminut oikein. Joskus tutkimukset vie aikaa ja asioita varmistetaan. Kaikki ei tapahdu heti. Joten unohda juttu sen jälkeen. Jokainen vastatkoon itsestään.

    • Anonyymi

      Ongelma vaikuttaa olevan pikemminkin lääketieteellinen, kuin juridinen.
      Sairauteen auttaa rotanmyrkky runsaasti suun kautta nautittuna, ellei se maistu niin voit mennä vaikka hirteen tai hypätä junan alle. Viimeksi mainittua en tosin suosittele koska siitä voi tulla yhteiskunnalle paljon kuluja tahriintuneen junan ja sen kuljettajan saamien traumojen vuoksi.

    • Anonyymi

      Mitä vasikka hyötyy siitä maksaako kela sulle sitten jotain .

    • Anonyymi

      Kyllä tuollaisilla petossummilla on jo saatu pieniä ehdollisia tuomioita, ja väärennös ehdottomasti lisää rikoksen vakavuutta ja suunnitelmallisuutta, joten varmaan muutama kuukausi saattaisi tulla

    • Anonyymi

      Mahtaisikohan tuo mennä jo törkeänä väärennöksenä kun on tuollaisesta summasta ja viranomaisen kusettamisesta kyse

      • Anonyymi00010

        Ei mene törkeänä. Siinä raja on 10 000€. ja kun KELA on kyseessä, niin reilusti yli 10 000€.
        T: Kelalainen ja Käräjäoikeuden lautamies


    • Anonyymi

      Ehdottomasti kannattaa valittaa. Jos satasen maksamalla saa naapurilta viiskymppiä pois niin siinähän on suomalainen unelma toteutettu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1968
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      746
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      42
      679
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 47
      524
    Aihe