Pörssi Sähkön reaaliaikainen hintataulukko katosi ,miksi?
Mihin katosi
9
253
Vastaukset
- Anonyymi
Fortumin sähkösopimukseen ei voi luottaa, jos tekee puhelimessa.
Luvattiin kalliista perusmaksusta vapautusta, ei kuitenkaan mitään tullut. KWh hinta vähan yli 15 sent. oli kuitenkin sopparissa 30 sent. jota joutuu maksamaan koko sopimusajan.
Nyt kuitenkin tulee uusi voimala josta voi tulla alennusta hintaan. - Anonyymi
Mitä hintataulukkoa tarkoitat? Periaatteessahan sellaista ei ole vaan kuluttajan maksama hinta riippuu myyjästä ja sopimuksesta.
NordPoolin sivuilta löytyy kyllä taulukot ihan tunneittain eli Market Data- NordPool day ahead- välilehti FI eli Suomen aluehinta. Voit valita tunneittain, päivittäin, viikoittain, kuukausittain tai vuosittain, Ei tuo ole minnekään kadonnut.
Mutta tämä on siis pörssissä maksettava veroton hinta eli siihen lisätään ALV 24% sekä myyjän välityspalkkio jolloin päästään suunnilleen kuuttajan maksamaan hintaan.
Ja ilman mahdollista perusmaksua. - Anonyymi
Tarkoitan sitä, että puhelimessa sovittiin perusmaksusta vapaa 3 kk mutta ei tullut sitä.
Puhuttiin 15,5 sent. yksikköhinnasta ja käsitin sen hinnan sopparin alussa olevan ja sitten, jos markkina hinta nousee niin noudatetaan markkina hintaa.
Nyt toteutuneessa sopparissa lähdettiin siitä, että koko määräaikaisen sopparin ajan maksetaan 30 sent. yksikköhintaa vaikka markkiinahinta menisi alle 10 sent.
Joidenkin firmojen tarjouksissa oli perusmaksu ilmainen 1v. ja yksikköhinta alle 20 sent.. Vedin olettamuksen, että Saksan epäonnistuneet energialaskut tarvitsevat maksajaa.- Anonyymi
Puhelimessa ei sähkösopimuksia kannata tehdä. Kaikki pitää saada paperille ja se paperi pitää lukea ajatuksella ja moneen kertaan ennen hyväksymistä.
- Anonyymi
Kukuttajana sinulla on 14 päivän perumisoikeus.
Tai sitten voit tehdä Fortumille reklamaation. Itse tein, ne soitti seuraavalla viikolla kertoakseen että sopimus toiveiteni mukaisesti purettu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhelimessa ei sähkösopimuksia kannata tehdä. Kaikki pitää saada paperille ja se paperi pitää lukea ajatuksella ja moneen kertaan ennen hyväksymistä.
juuri näin..... jos joku puhelimessa tarjoaa jotain, niin AINA pitää pyytää tarjous sähköpostiin tms... että pystyy oikeesti näkee hinnat. Kokemuksen mukaan Suomi ei ole enään niin luotettava että kaikki suulliset lupaukset menee luvattujen mukaisesti. On kokemusta niin puhelinliittymistä kuin muistakin puhelinkauppiaista.
- Anonyymi
Esim: https://sahko.tk/
- Anonyymi
mistähän ne tietää jo huomisen hinnat laittaa tuohon kursoriin ?
jos sattuukin tulee myrskytuuli ja tuulivoimalat rullaa täysillä, niin eix sillo pitäis olla halpaa ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mistähän ne tietää jo huomisen hinnat laittaa tuohon kursoriin ?
jos sattuukin tulee myrskytuuli ja tuulivoimalat rullaa täysillä, niin eix sillo pitäis olla halpaa ?No kun se sähköpörssi toimii niin, että edellisenä päivänä huutokaupataan seuraavan päivän sähköt tunneittain eriteltynä, Ostajat yrittää arvailla etukäteen tuulet ja isommat remontit tuotantolaitoksilla. Joskus tulee virhearvioita, joskus ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El786387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415468Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624299NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja683923Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801307- 3281135
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32900Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831