auttakee isiä!!(dss junior+)

isi hädässä

dss junior
isä ihmeissään 09.5. 21:53
Kyselen tässä tuotteesta, josta kuulin olevan apua pikkuisten vatsavainvoihin. Meidän 7 viikkoiselle sällille on kokeiltu kaikkea mahdollista vatsankipristelyihin, mutta lopullista apua vielä kaivataan! Kovista vatsanvääntämisistä ollaan ruokavalion muutoksella päästy jo suht hyvin eroon, mutta ilmaa pikkuisen mahaan kertyy todella paljon ja se aiheuttaa valitusta ja huonoa oloa ( ja mieltä koko perheelle).
Ollaan kokeiltu jo kaikkea sen jälkeen, kun äidimaito lopetettiin. Se taas johtui siitä, ettei poika oikein sitä tykännyt syödä ja pulautteli ulos kaiken mitä oli viitsinyt maistella. Ilmeisesti jonkin asteista allergiaa. Läpi on siis käyty tuttelin nan, omneon(johti järkyttävään ummetukseen),nan-jauhe ja viimeisenä cefilus tutteli. Viimeisimmällä on vatsanväänteet saatu kuriin, mutta se ilman määrä...Cuplaton ja disflasyl tuottivat myös pelkän pettymyksen. Samaan kategriaan kuuluu myös vyöhyketerapia.
Kuulin kautta rantain tästä dss junior luontaistuotteesta, mutta haluaisin kuulla hieman lisää aineesta!! Eli millaisia kokemuksia ihmisillä on? Ja voiko sitä antaa/onko kukaan antanut samaan aikaa tuon cefilus tuttelin kanssa? Poika syö suht isoja määriä päivässä ja hotkii kovasti menessään.
Auttakee äidit hämmentynyttä iskää....

4

2289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      ei auttanut sekään.Nyt on vyöhyketerapeutti käynyt kaksi kertaa ja se on auttanut.Nyt ostin Lactophilusta,vähän halvempaa,samanlaisia maitohappobakteereita molemmat siis dds myös.Jos epäilette allergiaa ei muuta ku lääkäriin tutkimuksiin.

    • minä

      vielä apteekeissa myytävä peptidi tutteli, jonka koostumus on jotenki erilainen. Sopii kuulemma useimmille joilla on jonkinlaista allergiaa. En ole kokeillut, kuulin siitä niin myöhään, että vatsavaivat alkoivat olevan jo ohi.

      Mut jos siitäkään ei oo apua kannattaa varmaan käyttää lääkärissä, että toteaa allergian, jos sellanen on. Ku siinä tapauksessa on olemassa soijasta tehtyä korviketta, mutta siihen tarvii lääkärissä käynnin ja kela korvaa siitä osan.

      • äiti

        maitoallergiaa niin lääkäri voi kirjoittaa reseptin peptidi-tutteliin. Se on maidolle allergisille lapsille äidinmaidonkorviketta. Todella kallista, josta saa osan korvausta kelalta JOS TODETAAN allergia. Mutta tuskin tässä jutussa on kyse allergiasta. Jos epäillään niin pääsee testeihin ja ensihätään voi lääkäri antaa reseptin kyseiseen tuotteeseen ennen tulosten saamista. Peptidiä ei edes saa ilman reseptiä eikä sitä kokeilla mahavaivoihin ilman, että allergiaa epäillään.


    • huutaja

      Veljeni vanhin poika kirkui pää punaisena ensimmäiset 6 kuukautta. He yrittivät kaikkea mahdollista ja mikään ei auttanut. Poika vaan huusi kuin syötävä, paitsi silloin kuin nukkui tai oli tissi suussa. (Veljeni oli hänkin koliikkilapsi ja huusi täyttä kurkkua joka päivä kello 18-22.30 ensimmäiset 5 kuukautta elämästään.)

      Pojan äiti lopetti kahvin juonnin, söi maustamatonta, ilman gluteiinia ja maitoa. Pojalle annettiin tippoja, vyöhyketerapiaa, hierottiin, hoidettiin, kannettiin, autoiltiin ja ulkoilutettiin. Mikään ei auttanut.

      Pojan ollessa tasan 6 kuukautta vanha (tässä tapauksessa päivälleen) loppui huuto.

      Eli tee kaikki se mikä saa sinut tuntemaan, että selviät. Yleensä koliikki loppuu viimeistään 6 kuukauden ikaisenä (anoppini on kätilö, eikä ole koskaan kuullut yli 7 kuukautta vanhasta koliikista). Tsemppiä vaan ja kyllä se ohi menee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3613
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2254
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1885
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1629
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      17
      1605
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      82
      1297
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe