Junanvaunukahvila Tuuloksessa 80-luvulla

Muistaako joku entiseen junanvaunuun tehtyä kahvilaa Tuuloksessa? Sijaitsi lähellä nykyistä kauppakeskus Tuulosta. Oli vielä 80-luvun lopulla toiminnassa, mutta nyt ei taida olla edes rakennuksia jäljellä.
8468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kävin monta kertaa ko. paikassa köyrimässä paikallisia naisia konduktöörin hytissä. Se hytti oli heti sisäänkäynnin vasemmalla puolella ja siellä oli oikein sänkykin.

Äänestä

Kai nyt kaikki muistaa Paulan kahvilan, eihän tuosta nyt ole mitään aikaa kun se oli toiminnassa.

Äänestä

Siellä se on kävin tänään kahveilla. Kummia puhutte.

Äänestä
  • Siinähän on nykyään Nesteen kylmäasema raskaalle liikenteelle, saattoi sumppi olla siitä otettuna karvasta.

    Äänestä

En voi muistaa olen vasta 60.

Äänestä

Hyvää kahvia siellä aina.

Äänestä
  • Ei voinut aina olla. Kunhan muistelet kun sinusta oli vaan jännää istua junanvaunussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muistaako joku entiseen junanvaunuun tehtyä kahvilaa Tuuloksessa? Sijaitsi lähellä nykyistä kauppakeskus Tuulosta. Oli vielä 80-luvun lopulla toiminnassa, mutta nyt ei taida olla edes rakennuksia jäljellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu